Polskie Radio
Section05

kino

"Łódź filmowa". Różne atrakcje dla miłośników polskiego kina

- Gdy został studentem łódzkiej filmówki, Krzysztof Kieślowski był już dorosłą osobą o sprecyzowanych poglądach. Od początku wiedział, co chce pokazywać i czym dla niego jest film. Nasza kolekcja jest tworzona od 35 lat, przez ten czas udało się nam pozyskać unikalne dokumenty, np. scenariusz filmu "Eroica" z odręcznymi notatkami reżysera Andrzeja Munka - mówiła w Dwójce Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Dwójka Paweł Siwek KULTURA

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA Jan Żaryn FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej finansowanie

Łukasz Adamski: filmy o superbohaterach przyciągają widzów do kin

- Jestem zupełnie zachwycony "Spider-Manem" i rozczarowany "Matriksem", który jest sentymentalnym powrotem do czegoś, co wydawało się zamknięte. Oba są trochę takimi samograjami, chodzi o to mrugnięcie okiem, balansowanie na granicy autoparodii. Te filmy przypominają, że warto je oglądać na dużym ekranie - mówił w Dwójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Łukasz Adamski FILM

Piotr Trojan – filmowy Tomasz Komenda debiutuje jako reżyser

Piotr Trojan zaznaczył mocno swoją obecność w polskim kinie rolą Tomasza Komendy w filmie "25 lat niewinności". Niedawno aktor zadebiutował w roli reżysera krótkometrażowym filmem "Synthol", w którym zagrał również główną rolę. W nadchodzącym roku zamierza rozwinąć podjęty w autorskim scenariuszu temat w pełnometrażowej fabule.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński kulturystyka Kulturysta Paweł Pawlikowski film polski

Krzyszof Gradowski, twórca trylogii o Panu Kleksie. Reportaż "Świat wyobraźni"

Krzysztof Gradowski, scenarzysta, reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W 1966 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi, dyplom otrzymał rok później. W 1987 został odznaczony Orderem Uśmiechu. Od 1990 roku - przewodniczący Korporacji Polskich Reżyserów Telewizyjnych i Filmowych. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Krzysztof Gradowski Joanna Bogusławska reportaż w Jedynce

"Matrix" znowu w kinach. Skąd bierze się fenomen tego filmu?

- Idźmy za Neo, który po latach wiedzie zwyczajne życie w San Francisco i łyka zlecone przez psychoterapeutę niebieskie pigułki, aż do momentu, w którym Morfeusz daje mu czerwoną. Wtedy umysł Neo otwiera się ponownie na Matrix - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Raducha. Do polskich kin właśnie trafił długo wyczekiwany "Matrix Zmartwychwstania", czyli czwarta część tego kultowego filmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM premiera Anna Stempniak Małgorzata Raducha

Oscary 2022. Ogłoszono pierwsze shortlisty. Wiemy, co z polskim kandydatem

We wtorek Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała krótkie listy tytułów, które będą miały szansę na nominacje w poszczególnych kategoriach. Polska, jak co roku, wystawiła swojego kandydata w walce o miano najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. Niestety nasz pretendent - "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego nie dostał się do finałowej oscarowej stawki. Poniżej publikujemy też shortlisty w innych kategoriach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Oscary KULTURA