Polskie Radio
Section05

klimat

Stulecie rolnictwa biodynamicznego. Dorota Metera: to elitarna branża

- Rolnictwo ze znakiem Demeter wyznacza najwyższy standard produkcji żywności na świecie, ale to także kosmetyki i tekstylia. To pewien sposób myślenia o tym, jak zgodnie z naturą i naszymi potrzebami można prowadzić bez szkody dla środowiska produkcję żywności i produktów pokrewnych - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bietkowski, który wraz z Dorotą Meterą mówił o rolnictwie ekologicznym i biodynamicznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska ekologia rolnictwo Marta Hoppe

Świat bez pszczół? Wiktor Jędrzejewski: zmiany klimatu wytrącają pszczoły z naturalnego rytmu

- Mamy coraz więcej zjawisk, w których niestabilność klimatu, jego nieprzewidywalność, wytrąca pszczoły z naturalnych schematów postępowania, które były dla nich do tej pory gwarantem przeżycia, zebrania dużej ilości pokarmu, a z perspektywy ekosystemu i także  naszej, tego, że my będziemy mieli co jeść - mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Jędrzejewski, miejski pszczelarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo rolnictwo pszczoły

Świat się topi. Jaki los nas czeka?

W kolejnej odsłonie "360 stopni" Jarosław Kuźniar przygląda się problemowi globalnego ocieplenia. Punktem wyjścia do rozważań są twarde dane, takie jak m.in. te: w Azji i Ameryce osiągane są kolejne rekordy ciepła, jest coraz więcej miejsc na świecie, w których w nocy temperatura nie spada poniżej 30 stopni, czy fakt, że według austriackich naukowców z Alpenverein lodowce topnieją w rekordowym tempie - tempie tak zawrotnym, że za 40 lat pozostanie w Austrii tylko jeden lodowiec. Mając dane, Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie ekspertami - m.in. klimatologiem z WWF Marcinem Kowalczykiem, dr hab. Katarzyną M. Zielińską z Uniwersytetu Łódzkiego, architektką dr Joanną Jurgą i Katarzyną Udrycką - kompleksowo sprawdza, w jakim momencie globalnego ocieplenia jesteśmy, dokąd zmierzamy i co możemy zrobić (od ograniczenia emisji CO2 do nowego podejścia do projektowania przestrzeni), aby powstrzymać nadchodzące klimatyczne niebezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA globalne ocieplenie ekologia lodowiec Marcin Kowalczyk WWF katarzyna zielińska architektura Jarosław Kuźniar Trójka

Nielegalne wysypiska. Samorządy dostaną pieniądze z budżetu?

Miliardy złotych są potrzebne na uprzątnięcie niebezpiecznych wysypisk w Polsce - szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Walka z nielegalnymi składowiskami niebezpiecznych odpadów od lat przysparza problemów samorządom. Koszt likwidacji jednego składowiska może - zdaniem MKiŚ - wynosić co najmniej miliard złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka ochrona środowiska Ministerstwo Klimatu i Środowiska śmieci GOSPODARKA

Polskie Radio 24 UE łagodzi Zielony Ład. Poseł PiS: to drobne ustępstwa

- Odbieram to jako drobne ustępstwa wobec rolników, zapewne spowodowane strachem przed wyborami do europarlamentu. Natomiast nie są to żadne istotne zmiany unijnej polityki klimatycznej. To nie są zmiany, które mogą uspokoić rolników w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, były minister rolnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka rolnictwo POLSKA Jan Krzysztof Ardanowski

OZE odłączane od sieci. Ekspert wyjaśnia powody

- Potrzebujemy powszechności rozwiązań pozwalających magazynować nadmiar wyprodukowanej w OZE energii, dzięki czemu poprawi się stabilność sieci energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Wskazał w tym kontekście na powiązanie z OZE ciepłowni w miastach powiatowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia ochrona środowiska Katarzyna Dydo OZE energetyka słońce fotowoltaika