Polskie Radio
Section05

komunizm

Skandal we Włoszech. Podczas kongresu centrali związkowej odegrano hymn ZSRR

Oburzenie i konsternację we Włoszech wywołało zdarzenie, do jakiego doszło podczas kongresu oddziału największej w kraju centrali związkowej, lewicowej Cgil w Bolonii, gdzie w uroczystym momencie ogłoszenia wyboru przewodniczącego puszczono hymn ZSRR. Organizatorzy zjazdu tłumaczą, że błąd popełniła osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Włochy związki zawodowe Bolonia ŚWIAT Europa

Państwa bałtyckie usuwają radzieckie pomniki. Trwa desowietyzacja przestrzeni publicznej

Koniec sowieckich monumentów w części Europy. W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - wprowadziły szereg zmian prawnych umożliwiających usuwanie z przestrzeni publicznej sowieckich pomników, jako symboli okupacji i zniewolenia, i grobów.
Zobacz więcej na temat:  Związek Sowiecki zbrodnie sowieckie pomniki Litwa Łotwa Estonia ŚWIAT Europa

Rola Kościoła katolickiego w PRL od stanu wojennego do 1989 roku. Część 2

Z 18 na 19 października 1984 roku oficerowie Służby Bezpieczeństwa porwali, torturowali i zamordowali kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. W 1987 roku miała miejsce trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, a w tym czasie pogłębiał się kryzys gospodarczy. Jak te wydarzenia wpływały na relacje państwo - Kościół?  
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II historia Polski Wojciech Jaruzelski Michaił Gorbaczow Józef Glemp

"Najbardziej orwellowskie święto w historii Polski". Prof. Patryk Pleskot o 22 lipca

- Manifest PKWN po latach stał się kompromitującym materiałem. Największe święto PRL czczono umownie i odwoływano się do dokumentu, który dla przeciętnego Polaka był trudnodostępny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Patryk Pleskot, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL Patryk Pleskot

41. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Premier: nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność

- Górnicy z "Wujka" nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność i stawić opór ZOMO. Pamiętamy o ich ofierze i dziedzictwie. Ich imiona na zawsze stały się symbolem bohaterstwa górników w walce o wolną Polskę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek stan wojenny PRL historia Polski Solidarność społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki POLSKA

"Zbrodnia dokonana z premedytacją". Dr Gontarczyk o pacyfikacji kopalni Wujek

- Propaguje się m.in. wersję córki gen. Wojciecha Jaruzelskiego, że ten rzekomo strasznie się zdenerwował i zmartwił, iż w kopalni Wujek zginęli ludzie. Nie wierzmy w takie brednie. Komuniści liczyli się z ofiarami. Ta zbrodnia została dokonana z premedytacją - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Piotr Gontarczyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Wojciech Jaruzelski PRL społeczeństwo stan wojenny kopalnia Wujek

"Zapal światło wolności". Akcja IPN na 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Czas ten przyniósł prześladowania, łapanki oraz śmierć wielu osobom. Instytut Pamięci Narodowej dla uczczenia pamięci o ofiarach tamtego czasu oraz o pokazaniu znaczenia wolności dla Polaków po raz kolejny organizuje akcję "Zapal światło wolności".
Zobacz więcej na temat:  IPN PRL stan wojenny pamięć POLSKA społeczeństwo

Akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów. IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej represje