Polskie Radio
Section05
komunizm

Funkcjonariusze SB przeciwko ustawie dezubekizacyjnej

Media informują, że w konsekwencji ustawy dezubekizacyjnej ponad 8 tysięcy odwołań byłych funkcjonariuszy SB wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ta liczba ciągle wzrasta – sędziowie informują, że takich odwołań może być dużo więcej. Istnieje ryzyko paraliżu sądu. O pozwach funkcjonariuszy SB mówili w audycji Gorący Temat politolog Andrzej Anusz i Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo komunizm PRL emerytury mundurowe

"Kazimierz Świtoń przyczynił się do odzyskania suwerenności"

23 lutego przypada 40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Była to pierwsza tego typu organizacja, niezależna od władz komunistycznych. Jej głównym twórcą był opozycjonista Kazimierz Świtoń. O powstaniu WZZ mówił w audycji Pamiętaj, To „Solidarność” Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel WZZ Wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katowice Krzysztof Wyszkowski Wolne Związki Zawodowe PRL komunizm Śląsk

Jak działał wywiad cywilny w PRL?

Wywiad cywilny stanowił integralną część organów bezpieczeństwa Polski Ludowej i miał ściśle wytyczone pole i działania. Głównym zadaniem jednostek UB i SB działających w kraju było kontrolowanie społeczeństwa. O wywiadzie cywilnym w PRL-u mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Witold Bagieński, autor książki "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".
Zobacz więcej na temat:  IPN PRL komunizm służba bezpieczeństwa wywiad

Ogłoszono nazwiska ponad 20 ofiar totalitaryzmów

– To polscy patrioci. To osoby, które były mordowane za walkę z Niemcami i sowietami. To ofiary dwóch najstraszniejszych reżimów totalitarnych XX wieku – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z fundacji „Łączka”, publicysta związany m.in. z PR24. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie ogłoszono nazwiska 22 ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda totalitaryzm komunizm Tadeusz Płużański Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Żołnierze Wyklęci

"Zespół Studiów i Analiz MSW był zaczynem IPN-u"

Zespół Studiów i Analiz MSW pracował nad opracowaniem w zasobach resortu MSW danych dotyczących tajnych współpracowników SB. Na czym polegała praca Zespołu? Jaki był stan akt MSW w 1992 roku? Jaka była atmosfera społeczna i polityczna, kiedy przygotowywano pierwszy projekt lustracji? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Piotr Woyciechowski - w okresie rządów premiera Jana Olszewskiego kierował Zespołem Studiów i Analiz MSW, były szef PWPW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN służba bezpieczeństwa PRL komunizm Piotr Woyciechowski Antoni Macierewicz

Polska klasa polityczna po 1989 roku

- Od dłuższego czasu żyjemy w rzeczywistości, w której toczy się spór nie o komunizm, ale o postkomunizm – zauważył w audycji Szukając Dziury w Całym Filip Memches. O obrazie polskiej klasy politycznej wyłaniającym się z książki „Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku” rozmawiali ponadto jej autor Stefan Sękowski i Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Lech Wałęsa komunizm

Spór o pomnik w Rząbcu. Internauci bronią oskarżonych

Internauci podpisują petycję w obronie trzech studentów, wobec których toczy się postępowanie sądowe za oblanie czerwoną farbą komunistycznego pomnika w Rząbcu (woj. świętokrzyskie). Postawiony w latach 50. kamień ma upamiętniać walkę oddziałów Armii Ludowej i Sowietów z Żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. Nawiązuje też do 10. rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Armia Ludowa sądownictwo dekomunizacja świętokrzyskie Narodowe Siły Zbrojne Żołnierze Wyklęci

"Jeśli Polak czci Hitlera to jest z nim coś nie tak"

Zarzut propagowania nazizmu usłyszało sześć osób podejrzanaanych o uczestnictwo w obchodach 128 urodzin Hitlera. Sprawę komentowali w Młodej audycji politycznej Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS), Hanna Gospodarczyk (Partia Razem), Dominik Bób (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 faszyzm nazizm komunizm

Pacyfikacja kopalni "Wujek". "Strzelali z zamiarem zabicia"

– Na ciele górnika, który jako ostatni zmarł po pacyfikacji, oprócz śmiertelnej rany głowy, z uszkodzeniem mózgu, było dwadzieścia jeden śladów po uderzeniach milicyjną pałką – mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w KWK „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm stan wojenny kopalnia Wujek Stanisław Płatek Czesław Kiszczak

"Karol Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie"

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler Filip Memches

„To niewiarygodne, że są Polacy gloryfikujący Hitlera"

– To niewiarygodne, że po tym, co Polskę spotkało ze strony Hitlera i nazistów, znajdują się Polacy, którzy gloryfikują przywódcę III Rzeszy, wracają do używanych przez niego haseł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. W Sejmie odbyła się debata po informacji szefa MSWiA na temat organizacji ekstremistycznych działających w Polsce, w tym „Dumy i Nowoczesności”.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm Andrzej Anusz Joachim Brudziński MSWiA totalitaryzm

Szef MSWiA: neonaziści w Polsce muszą chować się po lasach

- W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach, w Niemczech maszerują przez centrum Berlina - mówił minister SWiA Joachim Brudziński odnosząc się do rzekomo narastającej w Polsce fali nazizmu. Posłowie wysłuchali jego informacji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm nazizm komunizm przestępczość MSWiA Joachim Brudziński

Debata Poranka: Publicyści o gloryfikowaniu totalitaryzmów

– Jeżeli w Polsce ktoś wielbi Adolf Hitlera, musi chować się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Bo gdyby wyszedł na ulice jakiegokolwiek miasta, zebrałby "oklep" od pierwszego napotkanego mieszkańca – oceniał w Debacie Poranka Michał Rachoń, dziennikarz TVP. W Polskim Radiu 24 m.in. o działalności stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" mówił również Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm