Polskie Radio
Section05
Kościół

Ambasadorzy Polski na świecie

2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto ustanowiono w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach. To doskonały moment, żeby w Familijnej Jedynce porozmawiać o tym, jak Polonia na całym świecie obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległosci. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Śladami majowych kapliczek

Maj najpiękniejszy miesiąc roku jest w Kościele katolickim poświęcony Matce Bożej. Odprawiane w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach słynne "majówki", czyli majowe nabożeństwa, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Wieczorami szeroko po okolicy niesie się majowa pieśń ku czci Maryi jak przed wiekami, tak i teraz. Skąd tradycja majowych nabożeństw? Czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca? Zapraszamy państwa na wyprawę śladami majowych kapliczek.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. 3 maja jest więc okazją do manifestacji zarówno swojej wiary jak i patriotyzmu o czym mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Witold Kawecki redemptorysta, teolog kultury.  
Zobacz więcej na temat:  Kościół patriotyzm Kościół katolicki

„Zwyczajne życie błogosławionej” – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Już od najmłodszych lat, niosła pomoc innym. Zarówno podczas I jak i II wojnie światowej zajmowała się potrzebującymi, rannymi, sierotami itp… Była i jest przykładem dla wielu pielęgniarek jak i wolontariuszy. Za każdym razem powtarzała, że chorymi należy zajmować się ze szczególnym oddaniem i być z nimi do końca.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny beatyfikacja Kraków Kościół zdrowie pielęgniarka

Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Wychowawczyni i mistrzyni wielu pokoleń pielęgniarek. Przed wojną redaktor naczelna pisma „Pielęgniarka Polska”.  Pionierka w opiece nad chorymi w ich domach - organizowanej w ramach parafii. Gdy umarła w Krakowie tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt prowadził sam Karol Wojtyła. W sobotę 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach - kard. Angelo Amato ogłosi ją błogosławioną. Hanna Chrzanowska będzie pierwszą na świecie, świecką pielęgniarką wyniesioną na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

O aferze pedofilskiej w Kościele chilijskim

W ostatnich dniach papież Franciszek, w liście do biskupów Chile, przyznał, że doszło do „poważnych błędów” w ocenie sytuacji wokół skandalu pedofilii w Kościele w tym kraju i zarzutów tuszowania takich czynów. W audycji Terlikowski na Froncie rozmowa z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, filozofem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chile pedofilia Kościół katolicyzm papież Franciszek ŚWIAT

"Jestem za życiem". XIII Marsz Świętości Życia

Trzynasty Marsz Świętości Życia przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy, w tym roku pod hasłem "Jestem za życiem". Marsz poprzedziły msze święte odprawione o godz. przez kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i przez bp. Romualda Kamińskiego w katedrze świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła na Pradze. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 organizatorka marszu Beata Chojnacka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki adopcja