Polskie Radio
Section05

koty

Nieznana choroba zagraża kotom. Stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii rozwiewa tylko część wątpliwości

Media informują o rosnącej liczbie przypadków nieznanej choroby, która atakuje koty. W wyniku infekcji dochodzi do nagłych zgonów, a u chorych zwierząt obserwowane są objawy neurologiczno-oddechowe. Jak mówią lekarze weterynarii nowe zachorowania określają "tajemniczą chorobą kotów" lub "kocim pomorem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta domowe sars-cov-2 ptasia grypa kot choroba zwierzęta

Zwierzęta domowe pomagają nam radzić sobie ze stresem?

Dźwięki o niskiej częstotliwości, np. mruczenie kota, może pomóc nam się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu. Udowodniono naukowo, że takie dźwięki wzmacniają mięśnie, kości i stawy, łagodzą ból, niwelują duszności, przyśpieszają gojenie ran. Jakie jeszcze możemy czerpać korzyści z posiadania domowego zwierzaka? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta domowe społeczeństwo psychologia dzieci socjologia pies Patryk Michalski

TYLKO U NAS Po świętach te "żywe prezenty" lądują na mrozie. Apel organizacji prozwierzęcych: nie róbcie tego!

Istnieją prezenty, których nie powinniśmy dawać bliskim. To są zwierzęta. Takie spontaniczne "żywe podarunki" często lądują później w schroniskach, azylach czy tymczasowych domach. Bywa, że psy i koty, przyniesione przez św. Mikołaja, giną z wychłodzenia porzucone po świętach, gdzieś na leśnej drodze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe pies pomoc

Koci świat. Jakimi instynktami kierują się nasi domowi pupile?

Uwielbiają się bawić, są puszyste, mruczą i zazwyczaj chadzają swoimi ścieżkami. Okazuje się, że kochane przez wielu koty doskonale rozumieją nasze polecanie, choć czasami nie mają ochoty ich słuchać. W Międzynarodowym Dniu Kota, w Programie 3 Polskiego Radia, gościliśmy behawiorystkę doktor Jagnę Kudłę, która opowiedziała o sekretnym życiu naszych czterołapych towarzyszy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Raf Uzar Piotr Firan kot zwierzęta domowe

Kot domowy na liście inwazyjnych gatunków obcych. Tłumaczymy dlaczego

Instytut Ochrony Środowiska PAN wpisał kota domowego do bazy inwazyjnych gatunków obcych. – Wiele badań naukowych, nie tylko prowadzonych w Polsce, potwierdziło negatywny wpływ tego gatunku na przyrodę – powiedział Bartłomiej Gorzkowski z fundacji Epikrates. Właściciele kotów powinni być jednak spokojni – by posiadać kota domowego, nie potrzebujemy zezwolenia. Nie spotkają nas też z tego powodu żadne konsekwencje prawne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA kot zwierzęta zwierzęta domowe Bliski Wschód Afryka NIL STYL ŻYCIA społeczeństwo