Polskie Radio
Section05

Kresy

Ewa Porycka: nasi rodacy na Wschodzie to prawdziwi patrioci

- Moja przygoda z wolontariatem "Niesiemy pomoc dla rodaków na Wschodzie", zaczęła się w 2013 roku, gdy nieśliśmy pomoc humanitarną dla żołnierzy Armii Krajowej. Robiliśmy paczki, dary, głównie żywnościowe, dla naszych rodaków na Białorusi, na Ukrainie i Litwie - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Porycka, prezes Fundacji Opieki i Jedności Kresowian.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina pomoc uchodźcy wojna na Ukrainie społeczeństwo Polskie Radio 24

Opiekunowie polskich mogił na Kresach chcą porządkować kolejny cmentarz

Mimo wojny na Ukrainie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego pamięta o polskich cmentarzach na Kresach. Członkowie tej organizacji zbierają biało-czerwone szarfy, które za kilka tygodni chcą zawiesić na grobach znajdujących się na polskich nekropoliach za naszą wschodnią granicą. - Nie porzucamy naszej podstawowej działalności, czyli pamięci o zamordowanych Polakach na Kresach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Kazimierz Dolny Ukraina

"Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna". Opowieść o najwybitniejszych umysłach epoki

- W publikacji prezentujemy laureatów Nagrody Nobla urodzonych w Polsce w obecnych granicach naszego kraju i na Kresach Wschodnich. Piszemy o laureatach polskich, niemieckich, żydowskich, amerykańskich - mówią Maria i Przemysław Pilichowie, autorzy książki "Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna". To zaskakująca opowieść o najwybitniejszych umysłach swojej epoki oraz wyjątkowych, często skomplikowanych relacjach, które łączyły je z Polską.
Zobacz więcej na temat:  literatura nagroda Nobla Górny Śląsk Niemcy Stany Zjednoczone

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. "Był artystą słowa"

- Miał to coś, co zawsze jest trudno opisać, ale co decydowało o takim indywidualnym sposobie widzenia i opisywania świata - mówi w "Kulturalnej Jedynce" o Józefie Mackiewiczu prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury i krytyk literacki. Z okazji 120. rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza, przypadającej 1 kwietnia br., Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Józef Mackiewicz literatura Wilno Litwa

Ukraińskie dziedzictwo obrócone w proch

Przepiękne miasto na wschodzie Ukrainy, centrum edukacyjno-kulturalne lewobrzeżnej części tego kraju. Charków. Dziś miasto i jego mieszkańcy bardzo cierpią przez agresję rosyjską. Na naszych oczach Charków obraca się w pył... Na naszych oczach w napięciu, jakiego dotąd nie znali, czekają na kolejny ruch Rosji Odesyci. Na naszych oczach ludzie jednoczą się w pomocy i cichej modlitwie o lepsze jutro.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Ukraina wojna na Ukrainie

Prof. Olgierd Grott: Baza Kresowych Żołnierzy AK jest jak wehikuł czasu

- Zdarza się, że zwracają się do nas krewni i przyjaciele kresowych żołnierzy AK, którzy przesyłają nam nowe wiadomości i korygują te, którymi do tej pory dysponowaliśmy. Bardzo nam na takich kontaktach zależy, ponieważ ludzie często mają schowane w różnych zakamarkach unikatowe dokumenty czy zdjęcia, do których w innym wypadku nie mielibyśmy dostępu - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Olgierd Grott, kierownik Działu Historycznego Muzeum AK w Krakowie i koordynator zespołu pracującego nad bazą. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Kraków Armia Krajowa ciekawostki II wojna światowa Żołnierze Wyklęci