Polskie Radio
Section05

Krzysztof Michalski

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa 2024 dla prof. Daniela Gryki

Laureatami prestiżowej Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre'a Curie, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Francuską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej, zostali prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN i prof. Denis Jacquemin z Uniwersytetu w Nantes.
Zobacz więcej na temat:  chemia NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Polska Akademia Nauk

Okulary rozszerzonej rzeczywistości a widzenie dwufotonowe w podczerwieni

Okulary rozszerzonej rzeczywistości, łącząc świat realny z rzeczywistością wirtualną, robią coraz większą karierę i znajdują zastosowanie w różnych sferach życia. Dr inż. Katarzyna Komar z UMK w Toruniu i Międzynarodowego Centrum Badań Oka - ICTER, planuje jednak stworzyć doskonalsze okulary AR, które będą wykorzystywać niedawno odkryty przez polskich fizyków mechanizm widzenia dwufotonowego, rozszerzający zakres postrzeganego promieniowania na bliską podczerwień.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Katarzyna Komar rozszerzona rzeczywistość okulary okulary AR Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Badania nad odkrywaniem planet pozasłonecznych. Czym jest zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego?

Nagroda Copernicus jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Pierwszy konkurs odbył się w 2006 roku, a tym roku jej laureatami zostali prof. Andrzej Udalski oraz prof. Joachim Wambsganss. Doceniono ich wkład w rozwój astrofizyki poprzez badania nad soczewkowaniem grawitacyjnym oraz odkrywaniem planet pozasłonecznych.
Zobacz więcej na temat:  astronomia planety Fundacja na rzecz Nauki Polskiej astronautyka fizyka

Promieniowanie terahercowe. Jak można je wykorzystać?

- Pędzimy do teraherców, ponieważ im wyższa częstość, tym szybciej można przekazywać informacje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Knap. Badania nad "zapomnianym" przez wiele lat promieniowaniem terahercowym zostały docenione w ostatnim konkursie finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Zobacz więcej na temat:  promieniowanie NAUKA Wojciech Knap fale terahercowe

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji. Czy można zapobiec katastrofie?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła niedawno listę stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców - laureatów programu START, najstarszego i najbardziej prestiżowego programu skierowanego do badaczy młodego pokolenia, którzy reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy. Jednym z czterech wyróżnionych laureatów, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, jest dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który otrzymał wyróżnienie za rozwój ultradźwiękowych metod do nieinwazyjnej diagnostyki konstrukcji różnych obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Erwin Wojtczak technologie fale grawitacyjne algorytmy NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Ludzkie oko. Nowatorskie metody diagnostyczne

Międzynarodowe Centrum Badań Oka ICTER uzyskało w ostatnim konkursie na Międzynarodowe Agendy Badawcze FNP 30 mln zł na badania związane z pogłębianiem wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego oka i rozwojem nowatorskich metod diagnostycznych. Zadaniem wybitnych uczonych, inżynierów i lekarzy, będzie opracowanie nowych narzędzi do bezpieczniejszych i skuteczniejszych interwencji chirurgicznych oraz metod diagnostycznych i terapii chorób oczu.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtkowski

RNA i biologia komórki. Od badań podstawowych do terapii

W ostatniej edycji europejskiego programu Teaming for Excellence na lata 2023-2029, projekt polskich uczonych "RACE: RNA i Biologia Komórki - od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro. Jak przedstawiają się jego plany badawcze?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA chemia Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Marta Miączyńska

Prof. Krzysztof Liberek o roli białek opiekuńczych. Czym są i jakie funkcje spełniają?

Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pionierem w dziedzinie badań molekularnych nad białkami opiekuńczymi. 6 grudnia br. odebrał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA technologie inżynieria biologia medycyna biotechnologia farmakologia

Nowe związki aromatyczne dla nauki, przemysłu i medycyny. Czym są?

Prof. Marcin Stępień z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego został Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2023 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Naukowiec otrzymał tę nagrodę za zaprojektowanie i otrzymanie nowych związków aromatycznych o unikatowej strukturze i właściwościach. Czym są związki aromatyczne?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA chemia Marcin Stępień związki aromatyczne Fundacja na rzecz Nauki Polskiej