Polskie Radio
Section05

książki

Nowy "Radiobook": Charlotte Brontë "Villette" cz. II. [POSŁUCHAJ]

Spośród czterech ukończonych powieści Charlotte Brontë (1816-1855) "Villette" nie jest tą najbardziej znaną (trudno przyćmić światową popularność "Dziwnych losów Jane Eyre"), zawiera za to najwięcej wątków autobiograficznych, co czyni książkę ciekawym dopełnieniem innych dzieł nie tylko samej autorki, ale też twórczości jej młodszych, równie sławnych i podobnie przedwcześnie zmarłych sióstr: Emily ("Wichrowe wzgórza") i Anny ("Agnes Grey").
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Charlotte Brontë Anna Seniuk

"Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski"

Marian Lalewicz, jeden z najbardziej pracowitych architektów swoich czasów. Do tego wykładowca, działacz społeczny, erudyta i podróżnik. W Polskim Radiu 24 o postaci wybitnego architekta mówiła Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, autorka książki "Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Powieści "Kornik" i "Walentynka" - głos skrzywdzonych kobiet

Tym razem w "Czytelni" zaprezentowaliśmy dwie powieści, w których na pierwszy plan przebija się głos kobiet, szczerze i bez kompromisów mówiących o swojej złości i niezgodzie na męską dominację i przemoc. Były to następujące pozycje: Layla Martínez "Kornik" (tł. Maja Gańczarczyk) oraz Elizabeth Wetmore "Walentynka" (tł. Hanna Pasierska). Omówili je Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  literatura kobieta Małgorzata Szymankiewicz Iwona Rusek Dwójka Piotr Kofta

Inżynier Boris Vian. Pisarz, który obraził pół Paryża

104 lata temu urodził się twórca, który za dnia pracował we Francuskim Stowarzyszeniu Normalizacyjnym, a po godzinach był jazzmanem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, aktorem, wynalazcą, malarzem, a przede wszystkim autorem skandalizujących powieści, wierszy, dramatów, oper i piosenek.
Zobacz więcej na temat:  literatura Paryż Francja pisarz pisarze i poeci piosenka sąd kino rocznica Albert Camus Jean Paul Sartre Simone de Beauvoir Juliette Greco Boris Vian

Herstorie - historia kobiet w głównym nurcie wiedzy historycznej

- Osoby zajmujące się historią kobiet bardzo by chciały, żeby to ani nie była historia alternatywna, ani równoległa, ani komplementarna, tylko żeby to była po prostu normalna historia, żeby historia kobiet była włączona do normalnego kanonu wiedzy historycznej - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz z Zespołu Archiwum Kobiet z IBL PAN.
Zobacz więcej na temat:  literatura kobieta pisarze i poeci Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia Polski herstoria feminizm Polska Akademia Nauk

Charles Bukowski. Pisarz, który stał się własną postacią literacką

– Bohaterem jego dzieł jest on sam - pisarz. Często występuje pod własnym imieniem i nazwiskiem, czasem jako Henry Chinaski. Powtarzał za Hemingwayem, że należy pisać tylko o tym, co się zna, co się osobiście przeżyło – mówił o Charlesie Bukowskim krytyk literacki Tadeusz Nyczek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Charles Bukowski literatura Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone KSIĄŻKA kontrkultura

Sylwia Chutnik: "Dintojra". Książka o - nieoczywistej - zemście

- Czasami najbardziej bolesną zemstą dla osoby, która nas krzywdziła, jest to, że my żyjemy dalej, że nas to nie złamało, że nadal jesteśmy wierni swoim zasadom, wartościom. Wbrew temu, jak bardzo skrzywdził nas świat, najbliżsi, społeczeństwo, trwamy w sobie. Czasem to jest największa zemsta, którą możemy zaproponować, spełnić. W której my sami możemy odnaleźć coś, słodką satysfakcję - powiedziała Sylwia Chutnik w audycji "Moje książki".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Sylwia Chutnik KSIĄŻKA literatura KULTURA

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska KSIĄŻKA II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR PRL Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

"W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach". Polskie ślady na Ukrainie

Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Gościem Polskiego Radia 24 był Sławomir Koper, autor książki "W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

"Diuna 2". Frank Herbert "stworzył świat, gdzie wszystko jest nowe i inne, a zarazem autentyczne"

"Diuna" Franka Herberta to dziś dzieło kultowe. Najbardziej zagorzali fani powieści traktują ją jak słowo objawione. W tej perspektywie może dziwić, że autor przez kilka lat nie mógł znaleźć wydawcy dla książki, a gdy ją w końcu wydrukowano, słabo się sprzedawała. Trzeba było czasu, by czytelnicza poczta pantoflowa wyniosła "Diunę" na szczyt popularności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA science-fiction fantastyka fantasy literatura Wojciech Siudmak David Lynch

Jak powinna wyglądać lista lektur szkolnych według uczniów?

Trwa dyskusja wokół kanonu lektur szkolnych. Jak wyglądałaby lista lektur, gdyby mieli ją ułożyć sami uczniowie? Co w tej chwili najchętniej czyta młode pokolenie? O tym porozmawiamy w audycji "Cztery pory roku" z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, laureatem Orderu Uśmiechu, wieloletnim redaktorem naczelnym pisma dla dzieci "Świerszczyk".
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka KSIĄŻKA lektury edukacja

"Hanka. Opowieść o awansie". Maciej Jakubowiak: to historia milionów polskich rodzin

- Zacząłem myśleć o napisaniu tej książki, dlatego że była to historia moja i mojej rodziny. Chciałem poukładać sobie te rzeczy w głowie. Jednak historia własnej rodziny to jeszcze nie jest dobry powód, żeby taką książkę publikować. Odważyłem się na to, gdy zrozumiałem, że to nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa historia - mówił w Dwójce Maciej Jakubowiak, autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
Zobacz więcej na temat:  literatura rodzina społeczeństwo Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KSIĄŻKA KULTURA eseistyka Maciej Jakubowiak