Polskie Radio
Section05

księżyc

Nowy skafander kosmiczny: bezpieczniejszy, lżejszy, wygodniejszy

Niespełna tydzień temu NASA zaprezentowała nowy skafander kosmiczny. Właśnie w takich, wypakowanych najnowszą technologią, "wdziankach" astronauci za dwa lata polecą na Księżyc. Może nie są jeszcze tak dopasowane jak domowe dresy, ale i tak o niebo wygodniejsze i bezpieczniejsze od tego skafandra, w którym Neil Armstrong wykonał "mały krok dla człowieka, a tak wielki dla ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Artemis astronauta apollo 11 Jacek Frentzel Witold Lazar Trójka

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos kometa astronomia planety Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Powstający w Krakowie habitat umożliwi prowadzenie symulacji misji kosmicznych

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje habitat, wyspecjalizowane laboratorium umożliwiające prowadzenie symulacji misji kosmicznych. To ma być pierwsza na polskich uczelniach pracownia, w której studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich. Ma pomóc w rozwoju oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos NAUKA eksperyment Witold Lazar Trójka

Kolonizacja kosmosu. Życie jak… na Wenus?

– Oczywistością jest, że najlepszym miejscem dla nas do życia jest Ziemia, dlatego że nasza biologia jest do niej przystosowana. W Układzie Słonecznym nie ma jej bliźniaczki, więc szukamy jej poza nim. Jednak nie mamy na razie technologii, żeby polecieć poza nasz układ i kolonizować tam planety, dlatego musimy patrzeć na to, w jaki sposób możemy przystosować się technologicznie do kolonizacji planet w naszym układzie – zwraca uwagę astrobiolog Janusz Pętkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar kosmos NAUKA Wenus Mars

Habitat Lunares i Pilskie Muzeum Wojskowe. "Jedyne takie miejsce" w Pile

W czasie zimnej wojny było to jedno z najważniejszych lotnisk Układu Warszawskiego. To właśnie stąd szturmowe SU22 o zmiennej geometrii skrzydeł miały zacząć atak na Zachód. Pozostał betonowy pas i kilkadziesiąt gigantycznych przeciwatomowych schronów. W jednym z nich stoi odrzutowy SU22, gotowy do lotu. Roman Czejarek odwiedził Pilskie Muzeum Wojskowe oraz Habitat Lunares, które tu się mieszczą. 
Zobacz więcej na temat:  Piła Mars Roman Czejarek esa kosmos zimna wojna

Ponowny podbój Księżyca. O misjach Artemis i Hakuto-R

Artemis I dobiegła już końca, rozpoczęła się zaś właśnie japońska misja księżycowa Hakuto-R. Obu wyprawom wyznaczono jeden cel – zbadać czy w przyszłości będzie możliwe wybudowanie bazy, która stanie się również hubem dla dalszej eksploracji kosmosu. Dla kilkuset, albo nawet kilku tysięcy, ludzi oznaczać będzie to życie na Księżycu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos Artemis astronomia Witold Lazar

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia pismo odręczne zdolności średniowiecze kosmos astronautyka