Polskie Radio
Section05

Kuba Witkowski

Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa

Włoscy naukowcy mają nowy pomysł na podbój Marsa i innych planet: projektują autonomiczne maszyny wzorowane na roślinach. Nie chodzi o kształty, lecz o samoprojektowanie i samorozwój, dzięki czemu maszyny łatwiej będą mogły się przystosować do zastanych warunków. I przygotować podstawy infrastruktury pomocnej, kiedy przybędą ludzie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos Mars księżyc roboty Kamil Muzyka Witold Lazar Trójka

Do jakiego stopnia naprawdę jesteśmy niezależni?

Swego czasu Wojciech Młynarski chciał wyjeżdżać w Bieszczady, a Chłopcy z Placu Broni deklarowali, że wolności nie oddadzą. Wolność w ogóle jest jednym z najpopularniejszych słów i pojęć: chętnie i często o niej mówimy deklarując, że chcemy być wolni i niezależni. Ale jaka jest rzeczywistość? Ile naprawdę mamy tej wolności i czy ta prawdziwa, wymarzona wolność w ogóle jest możliwa?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA internet sieć Radosław Nałęcz Trójka wolność niezależność

Dlaczego sprzęty częściej się psują i nie można ich naprawić? Czy "prawo do naprawy" to zmieni?

W tej kwestii nie ma sporów: współczesne sprzęty, nieważne ze znaczkiem jakiego producenta, są o wiele gorszej jakości, niż te, które były produkowane kilkadziesiąt lat temu. Co gorsza, są tak projektowane i produkowane, że nie można ich naprawiać. Konsumenci coraz mocniej protestują przeciwko takim praktykom: jest wyrok w takiej sprawie w USA, problemem zajmuje się także Komisja Europejska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA naprawa remont Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Wystartowała misja JUICE: polska aparatura będzie badała księżyce Jowisza

Badanie i eksploracja Układu Słonecznego to inwestycja w przyszłość ludzkości. W piątek, 14 kwietnia, wystartowała misja JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), której celem jest zbadanie trzech dużych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Polacy również mają w nią niemały wkład: pracowali przy trzech z 10 urządzeń do prowadzenia eksperymentów. Sama misja będzie długa, bo zanim sonda dotrze do celu, minie ok. ośmiu lat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos układ słoneczny sonda Europejska Agencja Kosmiczna Witold Lazar Trójka

Muzyka, która żyje na sprzęcie, który żyje: dlaczego kochamy winyle i muzyczny sprzęt vintage

Płyty winylowe przeżywają renesans popularności na całym świecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z „winylami”, mnożą się giełdy, kwitnie handel w internecie. A równocześnie do łask powracają stary sprzęt muzyczny i gramofony, bo przecież na czymś trzeba tych płyt słuchać. Skąd się bierze ta ponowna kariera czarnego krążka?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA gramofon płyta gramofonowa Raf Uzar Piotr Firan Bartosz Bielecki Trójka płyta winylowa

Rewolucja w handlu internetowym: koniec z darmowymi zwrotami zamówionego towaru!

Wygląda na to, że kończy się zakupowe eldorado w internecie: jedna z największych platform handlowych planuje wprowadzić opłaty za zwrot zakupionego towaru! To prawdziwa rewolucja, która uderzy po kieszeni klientów, którzy do tej pory często i chętnie korzystali z możliwości darmowych zwrotów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Rafał Tomański Trójka zakupy w internecie zwrot towaru e-commerce

Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć

Formy kolportażu tekstów literackich w miejskiej przestrzeni publicznej przybierają różne formy. Mogą to być np. głośne czytanie w przypadkowym miejscu, flashmoby literackie, czyli „sztuczne zgromadzenia” obliczone na popularyzację sztuki słowa. Wykorzystywane bywają również niestandardowe nośniki: mury, billboardy i środki transportu (autobusy, tramwaje, metro, pociągi). Z kolei przykłady poezji konkretnej można na przełomie marca i kwietnia znaleźć na słynnych warszawskich schodach ruchomych łączących Trasę W-Z z Placem Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja wiersze Tomasz Miara Trójka literatura

Czy kłamstwo można ukryć? Kto jest najzręczniejszym kłamcą?

Jak twierdzą specjaliści nie ma człowieka, który by choć raz w życiu nie ukrył prawdy lub się z nią nie minął. Jednak rozróżniamy białe kłamstwo, kiedy kłamiemy w dobrej wierze (aby np. kogoś nie urazić) oraz kłamstwo czarne, kiedy kłamcy np. zależy osobistej korzyści bądź na ukryciu niewygodnych faktów. Jak poznać, że człowiek kłamie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA oszustwo ludzie społeczeństwo Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Samochody elektryczne - wcale nie tak niebezpieczne, jak je malują

Siedem godzin. Tyle średnio może trwać gaszenie pożaru samochodu elektrycznego. Wykorzystać do tego trzeba nawet 10 tysięcy litrów wody. Do autozapłonu dochodzi z konkretnych powodów – najczęściej jest nim uszkodzenie pojazdu lub niewłaściwe ładowanie. Jak mówią strażacy, tego typu pożary są długotrwałe, ale służby wiedzą już, jak sobie z nimi poradzić. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Witold Lazar ekologia samochody elektryczne elektrośmieci

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos kometa księżyc astronomia planety Witold Lazar Trójka