Polskie Radio
Section05

kultura24

Paderewski przez pryzmat rzeczy, którymi się otaczał

Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki przekazane w darze przez Ignacego Jana Paderewskiego dla Muzeum Narodowego w Warszawie, ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie i późniejszą jego karierę polityczną - m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. O wystawie "Paderewski" mówiła w audycji Utracone Odzyskane jej kuratorka dr Magdalena Pinker.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Ignacy Jan Paderewski wystawa Magdalena Ogórek

"Córki dancingu" w dystrybucji w Japonii. Skuteczna promocja polskiego kina za granicą

10 lutego 2018 roku na ekrany kin w Japonii wejdzie debiut fabularny Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”. O tym co robić aby polskie filmy trafiały do kin na świecie mówiła w audycji Trendy Kultury agentka sprzedaży Justyna Koronkiewicz, która doprowadziła do sprzedaży tego filmu do Japonii, a wcześniej do Tajwanu i Tajlandii. Dyskutowali też reżyserka "Córek Dancingu" Agnieszka Smoczyńska, agentka filmowa Małgorzata Janczak (film "Demon") i dziennikarz Remigiusz Kadelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Joanna Sławińska kino Remigiusz Kadelski Agnieszka Smoczyńska

Każda twórczość zależna od tych, którzy sprawują władzę

Gdy artyści deklarują pełnię wolności i całkowitą niezależność od polityki czy dominującej w danym czasie ideologii, często nie zawsze zdają sobie sprawę, że każda twórczość - w mniej lub bardziej świadomy sposób - wpisana jest w realia i zależna od tych, którzy władzę sprawują lub mają na nią wpływ. Rozmawiali o tym w audycji Kwadratura Kultury prof. Irena Kossowska, historyk sztuki, autorka książki pt. „Artystyczna rekonkwista. Sztuka w międzywojennej Polsce i Europie”, a także Mariusz Knorowski, dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Benito Mussolini Włochy

Teatr Lalka. "W perspektywie widzenia zawsze było dziecko"

Historia Teatru Lalka to pierwsza tego typu publikacja poświęcona scenie wywodzącej się z najpiękniejszej polskiej tradycji teatralnej i plastycznej.  Książka zawiera materiały  dokumentujące, opisujące i interpretujące jej dokonania artystyczne, estetyki i style na przestrzeni 70 lat. To opowieść o teatrze, w którym lalki stają się przewodnikami po historii i współczesności. O historii Teatru Lalka mówiła w audycji Warto Czytać współautorka książki "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda-Kraków-Warszawa" Joanna Rogacka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa książki czytelnictwo dzieci

Znaczenie religii w życiu współczesnego człowieka

Filozofia, teologia, religia, problemy współczesnej cywilizacji, a także ekologia. To wszystko składa się na książkę „Vestigia Dei” autorstwa Bartosza Jastrzębskiego. Kulturoznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim był gościem audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, w której mówił m.in o wojnie kulturowej, która toczy się w dzisiejszym świecie. – Zajmuję w niej pozycję antypostępową, gdyż nie wierzę w postęp kulturowy – podkreślił filozof.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

„Górnicy.pl”

Na tę książkę składa się siedem historii siedmiu różnych osób.  Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie oznacza jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na przestrzeni wielu kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, bez względu na to, czy tego chcą, czy nie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo książki

"Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". Przejmująca wystawa

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mówiła o tym ocalała z Zagłady jako dziecko, jedna z bohaterek wystawy - Joanna Sobolewska-Pyz ze Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa

"Spektakl >Z miłości<, to historia mordercy własnej rodziny"

W Teatrze imienia Stefana Jaracza w Łodzi odbyła się premiera przedstawienia „Z miłości”. To opowieść rodem z kronik policyjnych. Rzecz dotyczy morderstwa, ale tak naprawdę zdaniem jego twórców, to tylko pretekst do opowiedzenia o moralnej kondycji współczesności. Gościem audycji Na Scenie był dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz reżyser spektaklu Waldemar Zawodziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź spektakl

Sukces wystawy "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać ekspozycję „Wyspiański”. Jak mówił w audycji Utracone, Odzyskane Andrzej Betlej, dyrektor placówki, wystawa odniosła sukces frekwencyjny. – Mogę to powiedzieć to z dumą. To trafiona wystawa, dotychczas została odwiedzona przez 32 tysiące osób – relacjonował gość PR24. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Magdalena Ogórek

„Dziewczęta z Auschwitz” Sylwii Winnik

Kobiety stanowiły ok. 30 proc. wszystkich więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz-Birkenau. Trafiały tam z całej Polski i innych krajów. Pierwszy kobiecy transport dotarł do obozu 26 marca 1942 roku. Już miesiąc później przybyły tam transporty Polek z więzień w Krakowie i Tarnowie. O wspomnieniach kobiet, które przeżyły piekło Auschwitz-Birkenau, mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki „Dziewczęta z Auschwitz” Sylwia Winnik.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz historia Polski II wojna światowa Niemcy literatura

"Plan B". "Nie dla każdego Walentynki są szczęśliwe"

Niecałe dwa tygodnie dzielą nas od premiery „Planu B” Kingi Dębskiej. Jej poprzedni film „Moje córki krowy” rok temu przyciągnął do kin ponad 730 tysięcy widzów. Czy najnowsza produkcja reżyserki również okaże się sukcesem? O tym, jakie jest jej przesłanie i dlaczego warto ją zobaczyć mówiła w Polskim Radiu 24 aktorka Edyta Olszówka, odtwórczyni jednej z ról.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Edyta Olszówka Kinga Dębska Walentynki