Polskie Radio
Section05

kultura24

„Rudowłosa”. Tajemnicza i wielowątkowa powieść Pamuka

Współczesny dramat, który konfrontuje Wschód i Zachód, a także przedstawia wszystkie skrajności dzisiejszej Turcji. To także opowieść o miłości i namiętności, którym towarzyszą liczne niedopowiedzenia i aura tajemniczości. Tak w skrócie prezentuje się książka „Rudowłosa” autorstwa Orhana Pamuka. W audycji „Między Kropkami” mówiła o niej Anna Wysocka z niezależnej audycji literackiej „Książki pod lupą”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura książki Orhan Pamuk czytelnictwo

"Kwatera Zmartwychwstałej Pamięci”. Książka o pracach IPN

Poeta, eseista, historyk i krytyk literacki, a także doktor nauk humanistycznych. Przemysław Dakowicz działa się na wielu płaszczyznach świata literatury. Jakie są jego inspiracje? Co najbardziej porusza go we współczesnym świecie? O swojej twórczości i refleksjach, które jej towarzyszą, mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Przemysław Dakowicz Krzysztof Szwagrzyk Łączka Powązki historia Polski

"Taniec wśród mieczów" Siemiradzkiego nie wróci do Polski

Londyński dom aukcyjny Sotheby's zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagała się od domu aukcyjnego podania danych właściciela tego dzieła. O obrazie Siemiradzkiego mówił w audycji Utracone, Odzyskane Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Niemcy dzieła sztuki

Finisaż wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”

Ponad 98 tysięcy osób obejrzało do tej pory wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w poznańskim CK Zamek. Otwarta pod koniec września ekspozycja została uznana za jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń kulturalnych minionego roku. Czy słusznie? To ostatni moment, żeby to sprawdzić-  wystawa potrwa do najbliższej niedzieli, 21 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo Poznań

Na Scenie: Spektakl „Idiota”

Opowieść o dobrym, na wskroś uczciwym i moralnie doskonałym człowieku tylko przez tytuł uznanym za idiotę. Tak w skrócie można powiedzieć o przedstawieniu wyreżyserowanym przez Szymona Kaczmarka na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W audycji „Na Scenie” twórca spektaklu przybliżył jego przesłanie i wskazał, czym może zainteresować miłośników teatru.  
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów Fiodor Dostojewski Szymon Kaczmarek

2. rocznica śmierci Davida Bowiego. "Jest jedną z ikon"

– Cechowała go ogromna inteligencja i ambicja – powiedział dziennikarz muzyczny Marek Horodniczy. Kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista, producent muzyczny, a także piosenkarz. David Bowie był artystą wszechstronnym zaliczanym do grona najważniejszych muzyków w dziejach. Na temat jego życia i dorobku scenicznego mówił także Jordan Babula, dziennikarz i krytyk muzyczny z magazynu „Teraz Rock”.
Zobacz więcej na temat:  David Bowie

Najciekawsze premiery na polskim rynku wydawniczym w 2017 roku

– Literatura faktu po raz kolejny okazała się liderem na polskim rynku wydawniczym – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny magazynu literackiego „Książki”. "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" Remigiusza Grzeli, "Rudowłosa" Orhana Pamuka, czy "Kolej Podziemna" Colsona Whiteheada, to jedne z tytułów, które zaciekawiły czytelników i krytyków literackich. W audycji „Między Kropkami” podsumowanie najlepszych i najciekawszych premier książkowych w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska

„Krew. Łączy i dzieli”. Wystawa w Muzeum POLIN w Warszawie

- Krew jest niezwykle uniwersalnym symbolem. Jest jednocześnie biologiczna i szalenie symboliczna. Ma mnóstwo znaczeń w kulturze i w historii. To jeden z bardziej uniwersalnych symboli, nad którym ludzkość od bardzo dawna się zastanawia – powiedziała w audycji Weekend Kulturalny Joanna Fikus z Muzeum POLIN. O wystawie „Krew. Łączy i dzieli”, którą do 29 stycznia można oglądać w Muzeum POLIN w Warszawie, mówiła także Natalia Andrzejewska.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi judaizm

"Stańczyk zszedł z piedestału do psiej budy"

Sylwester w czasach PRL był obchodzony wesoło i hucznie. Do fryzjera ustawiały się kilometrowe kolejki, panie domu szykowały śledziki, sałatki jarzynowe formowane w kule i gorący bigos z kiełbasą. Na stole jednak królowała czysta wódka i szampan. A w telewizji jeszcze tego samego dnia lub w Nowy Rok, rzesze Polaków zasiadały przed telewizorami, żeby obejrzeć polityczną szopkę noworoczną. O dowcipie politycznym mówił w audycji Nos Kleopatry Marcin Wolski, autor słynnych szopek noworocznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wolski PRL historia PRL satyra