Polskie Radio
Section05

kultura24

Józef Piłsudski nieznany. 150. rocznica urodzin Marszałka

150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski. W Kwadraturze Kultury o życiu marszałka, ciekawostkach związanych z jednym z twórców polskiej niepodległości, a także jego upamiętnieniu, mówili Tomasz Stańczyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Katarzyna Jaruzelska-Kastory, odpowiedzialna za aranżację wnętrz "Milusina".
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski II Rzeczpospolita

„Instrukcja dla pań sprzątających” – zbiór opowiadań Lucii Berlin

„Instrukcja dla pań sprzątających” to wydany pośmiertnie zbiór najlepszych tekstów Lucii Berlin - legendarnej amerykańskiej autorki opowiadań - który stał się sensacją literacką. Z zachwytem został przyjęty przez recenzentów i czytelników, którzy przedtem z jej twórczością nie mieli okazji się zetknąć. O twórczości Lucii Berlin docenionej dopiero po jej śmierci, opowiadała w audycji Warto Czytać tłumaczka książki Dobromiła Jankowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura

Konkurs na szefa PiSF. Kogo wybierze premier Piotr Gliński?

Komisja konkursowa, która ma wybrać nowego dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zaopiniowała ministrowi kultury dwoje kandydatów: Radosława Śmigulskiego oraz Izabelę Kiszkę-Hoflik.- Pan premier, minister Piotr Gliński w najbliższych dniach zadecyduje najprawdopodobniej o tym, kto obejmie funkcję – powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Śmigulski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski Instytut Sztuki Filmowej Piotr Gliński kino

"Fallaci. Torańska" - portret dwóch dziennikarek i epoki

Remigiusz Grzela przejechał tysiące kilometrów śladami Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej, rozmawiał z ich najbliższymi przyjaciółmi, dotarł do nieznanych dokumentów. W ten sposób powstał portret dwóch dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać. Autor książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Oriana Fallaci Teresa Torańska czytelnictwo książki Remigiusz Grzela

Czy obraz "Taniec wśród mieczów" wróci do Polski?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło wniosek o zabezpieczenie obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów". Teraz czeka na decyzję angielskiego sądu. Polska strona domaga się powrotu obrazu do Polski i wyegzekwowania go na rzecz Skarbu Państwa. Czy są na to szanse? – Scenariusze mogą być różne. Sprawa nie jest łatwa – powiedział Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nowy polski film ">Czuwaj< to portret młodzieży”

- Chciałbym, by mój film „Czuwaj” odbierany był nie jako thriller, ale jako moralitet. Jest to pewnego rodzaju dyskurs o wartościach, postawach. To portret współczesnej polskiej młodzieży – powiedział w audycji Weekend Kulturalny reżyser i scenarzysta Robert Gliński. Odniósł się w ten sposób do filmu, który we wrześniu wszedł do kin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski kino Robert Gliński młodzież

Kolejny utracony podczas wojny obraz wraca do Polski

Obraz "Ulica wraz z ruiną zamku" Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i przedstawiciele FBI przekazali na ręce szefa resortu kultury Piotra Glińskiego utracone podczas II wojny światowej dzieło. Obraz trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Magdaleny Ogórek, historyk sztuki, autorki audycji Utracone, Odzyskane na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Joseph Conrad – światowiec, który miał Polskę w sercu

Uczczenie 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada, angielskiego pisarza i publicysty polskiego pochodzenia. Z tego właśnie powodu Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła rok 2017 rokiem tego wybitnego twórcy. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa na temat najważniejszych publikacji Conrada, a także problemów które poruszał w swoich dziełach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Joseph Conrad Sejm

Modne jedzenie. Między samotną ascezą a zbiorowym obżarstwem

Modą ostatnich lat jest indywidualnie opracowywana dieta, specjalnie spreparowane dania dostarczane w pojemnikach pod wskazany adres o ściśle wyznaczonych porach. Przeciwwagą dla tej tendencji jest kult wspólnego, radosnego gotowania pod okiem doświadczonych kucharzy. O tym, jak te dwa nurty koegzystują we współczesnej kulturze i jak pogodzić kult smukłości z kultem wspólnego gotowania i jedzenia, mówili w audycji Kwadratura Kultury publicysta prof. Janusz Noniewicz (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) i Piotr Szymkowiak - autor treningów, w których pomaga zrozumieć znaczenie kuchni i wspólnego stołu.
Zobacz więcej na temat:  żywność jedzenie moda gotowanie dieta