Polskie Radio
Section05

kultura24

Mistrzów turntablismu w nowatorskim projekcie

Turntablism to jeden z najważniejszych i najbardziej obiecujących nurtów w muzyce undergroundowej. Dźwięki fortepianu przeplatane są tam scratchowanymi partiami gramofonów. Już 22 kwietnia w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zostanie zaprezentowany nowatorski projekt, w którym bierze udział 8 najlepszych polskich DJ-ów – mistrzów turntablismu. A w Polskim Radiu 24 opowiedzieli o tym twórcy tego stylu: Dj Steve Nash i Dj Wazi.    
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka współczesna Polskie Radio

Spotkałem kiedyś pięknego człowieka…

W czasach, gdy niemal każdy uśmiech czy przyjazny gest ma handlową wartość, coraz mniej bezinteresowności. Ale gdy taki „cud” zaistnieje, pamiętamy go długo, czasem do końca życia. O pięknych ludziach, których spotkali na swojej drodze mówili goście audycji Kwadratura Kultury: Maja Narbutt (dziennikarka, reporterka), Wanda Hansen (fotograf) i Antoni Trzmiel (politolog, dziennikarz TVP Wiadomości).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Gnostycyzm – ciało jako więzienie duszy

Święta Wielkiej Nocy kojarzą się z pojęciem zbawienia, ale nie każdy wie, że na terenie Bliskiego Wschodu i w całym świecie chrześcijańskim były nurty, które próbowały dokonać samozbawienia. Takim nurtem była gnoza. Czy w dzisiejszym świecie można znaleźć wierzenia gnostyckie? Na to pytanie starał się odpowiedzieć w audycji Rozpruwacz Kulturalny dr hab. Marcin Napiórkowski, filozof i badacz kultury z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Ruszają Opolskie Konfrontacje Teatralne

W kwietniu na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego po raz 42. zagości jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". O wdarzeniu mówili w audycji Weekend Kulturalny prof. Dariusz Kosiński, przewodniczący konkursu "Klasyka Żywa" z Instytutu Teatralny im. Z. Raszewskiego i Norbert Rakowski, dyrektor "Klasyki Polskiej" i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Opole

Wydawnictwa muzyczne Polskiego Radia na Wielkanoc

Dwa specjalne wydawnictwa muzyczne z okazji świąt Wielkiej Nocy przygotowała Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Pierwszym jest oratorium "Magdalena u stóp Chrystusa" Antonio Caldary, kompozytora oper i oratoriów z okresu baroku, którego wykonanie przygotowała Opera Kameralna w Warszawie. Drugim projektem jest "Dekalog" pomysłu Radka Grabowskiego, na którym każdy z utworów odnosi się do konkretnego przykazania. Płyty polecał w Rozmowie Kulturalnej Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna płyta Płyty Polskiego Radia Wielkanoc Piotr Iwicki

Wielki Czwartek: Rozpoczyna się Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna Triduum Paschalne. To czas przygotowania do poranka wielkanocnego - zmartwychwstania Chrystusa. W kościołach katedralnych rano odprawiana jest Msza Krzyżma, podczas której poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń podczas sakramentów. Księża odnawiają także przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem w kościołach parafialnych odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  religia Wielkanoc Jerozolima chrześcijaństwo Żydzi Jezus Chrystus święta pascha

Film o Maksymilianie Kolbe zgłoszony na festiwal w Cannes

"Dwie korony" to pierwszy dokument fabularyzowany, opowiadający historię życia św. Maksymiliana Kolbe. W rolę zakonnika wciela się Adam Woronowicz. Na ekrany kin film trafi w październiku 2017 roku, a już teraz został zgłoszony do konkursu Festiwalu w Cannes. O "Dwóch koronach" w audycji Rozmowa Kulturalna mówił reżyser filmu, Michał Kondrat.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe kino festiwal filmowy Cannes Adam Woronowicz Cezary Pazura Artur Barciś Dominika Figurska