Polskie Radio
Section05

kultura24

Prof. Piotr Gliński: Krauze uważał, że pełni służbę

- Antoni Krauze był wybitnym artystą i reżyserem filmowym, ale także bardzo ciepłym, wspaniałym, pełnym pokory człowiekiem i bardzo odważnym obywatelem – wspominał w Polskim Radiu 24 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W środę w wieku 78 lat zmarł reżyser m.in. „Monidła" i „Smoleńska”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Krauze reżyser Piotr Gliński kino film polski

Paderewski przez pryzmat rzeczy, którymi się otaczał

Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki przekazane w darze przez Ignacego Jana Paderewskiego dla Muzeum Narodowego w Warszawie, ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie i późniejszą jego karierę polityczną - m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. O wystawie "Paderewski" mówiła w audycji Utracone Odzyskane jej kuratorka dr Magdalena Pinker.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Ignacy Jan Paderewski wystawa Magdalena Ogórek

"Córki dancingu" w dystrybucji w Japonii. Skuteczna promocja polskiego kina za granicą

10 lutego 2018 roku na ekrany kin w Japonii wejdzie debiut fabularny Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”. O tym co robić aby polskie filmy trafiały do kin na świecie mówiła w audycji Trendy Kultury agentka sprzedaży Justyna Koronkiewicz, która doprowadziła do sprzedaży tego filmu do Japonii, a wcześniej do Tajwanu i Tajlandii. Dyskutowali też reżyserka "Córek Dancingu" Agnieszka Smoczyńska, agentka filmowa Małgorzata Janczak (film "Demon") i dziennikarz Remigiusz Kadelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Joanna Sławińska kino Remigiusz Kadelski Agnieszka Smoczyńska

Każda twórczość zależna od tych, którzy sprawują władzę

Gdy artyści deklarują pełnię wolności i całkowitą niezależność od polityki czy dominującej w danym czasie ideologii, często nie zawsze zdają sobie sprawę, że każda twórczość - w mniej lub bardziej świadomy sposób - wpisana jest w realia i zależna od tych, którzy władzę sprawują lub mają na nią wpływ. Rozmawiali o tym w audycji Kwadratura Kultury prof. Irena Kossowska, historyk sztuki, autorka książki pt. „Artystyczna rekonkwista. Sztuka w międzywojennej Polsce i Europie”, a także Mariusz Knorowski, dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Benito Mussolini Włochy

Teatr Lalka. "W perspektywie widzenia zawsze było dziecko"

Historia Teatru Lalka to pierwsza tego typu publikacja poświęcona scenie wywodzącej się z najpiękniejszej polskiej tradycji teatralnej i plastycznej.  Książka zawiera materiały  dokumentujące, opisujące i interpretujące jej dokonania artystyczne, estetyki i style na przestrzeni 70 lat. To opowieść o teatrze, w którym lalki stają się przewodnikami po historii i współczesności. O historii Teatru Lalka mówiła w audycji Warto Czytać współautorka książki "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda-Kraków-Warszawa" Joanna Rogacka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa książki czytelnictwo dzieci

Znaczenie religii w życiu współczesnego człowieka

Filozofia, teologia, religia, problemy współczesnej cywilizacji, a także ekologia. To wszystko składa się na książkę „Vestigia Dei” autorstwa Bartosza Jastrzębskiego. Kulturoznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim był gościem audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, w której mówił m.in o wojnie kulturowej, która toczy się w dzisiejszym świecie. – Zajmuję w niej pozycję antypostępową, gdyż nie wierzę w postęp kulturowy – podkreślił filozof.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

„Górnicy.pl”

Na tę książkę składa się siedem historii siedmiu różnych osób.  Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie oznacza jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na przestrzeni wielu kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, bez względu na to, czy tego chcą, czy nie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo książki

"Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". Przejmująca wystawa

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mówiła o tym ocalała z Zagłady jako dziecko, jedna z bohaterek wystawy - Joanna Sobolewska-Pyz ze Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa

"Spektakl >Z miłości<, to historia mordercy własnej rodziny"

W Teatrze imienia Stefana Jaracza w Łodzi odbyła się premiera przedstawienia „Z miłości”. To opowieść rodem z kronik policyjnych. Rzecz dotyczy morderstwa, ale tak naprawdę zdaniem jego twórców, to tylko pretekst do opowiedzenia o moralnej kondycji współczesności. Gościem audycji Na Scenie był dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz reżyser spektaklu Waldemar Zawodziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź spektakl