Polskie Radio
Section05

kultura24

Historia zabójcy ze Śląska. "Inspirował go Marchwicki"

Nazywano go "Wampirem z Bytomia" lub "Frankensteinem". Seryjny morderca, który z zimną krwią zabił pięć kobiet. Joachim Knychała był drugim, po Zdzisławie Marchwickim, "wampirem" działającym na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W umysł zabójcy spróbował wniknąć Przemysław Semczuk, autor książki "Kryptonim Frankenstein", ukazującej przerażającą historię człowieka, który zszedł na drogę zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura czytelnictwo zabójstwo

"Przetrwałam". O kobietach, które przeżyły wojnę

Książka „Przetrwałam” to 15 historii kobiet, które łączy fakt, że przeżyły piekło na ziemi. O tym, jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce, a także o tym, czy zagoiła się ich pamięć o tych traumatycznych wydarzeniach, mówiły w Polskim Radiu 24 autorki książki – Katarzyna Madoń-Mitzner i Maria Buko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa książki literatura

"Stachurę interesowały odwieczne pytania ludzkości"

- Stachury nie interesowały problemy doraźne. Nie interesowało go Biuro Polityczne, system, wątki polityczne. Stachurę interesowały odwieczne pytania jakie ludzkość sobie zadaje. Pytania o sens, o pomysł jakim jest człowiek. To go dręczyło – powiedział w audycji Między Kropkami pisarz, autor biografii Edwarda Stachury "Buty Ikara" Marian Buchowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edward Stachura literatura poezja

"Za kryzys sztuki współczesnej odpowiada publiczność"

– Sztuka kompromituje się, gdy daje gotowe odpowiedzi – powiedziała Magdalena Kąkolewska. Dlaczego sztuka współczesna jest tak trudna i hermetyczna? Czy niesie ze sobą radykalne zerwanie ze sztuką dawnych wieków? Jakie są problemy środowiska artystycznego? W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” pretekstem do zadania tych pytań jest polska premiera filmu "The Square" Rubena Ostlunda oraz przyszłotygodniowy Warsaw Gallery Weekend.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Lalka też człowiek. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek

Pod koniec września startuje XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”. To jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych na świecie, wyróżnione certyfikatem Europe for Festivals, Festivals for Europe. Co roku na festiwal przyjeżdżają goście i artyści z całego świata. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił dyrektor wydarzenia, Marek Żurawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Próby odzyskania dzieł sztuki są drogą przez mękę"

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Niemcy II wojna światowa Magdalena Ogórek

Zbliża się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest absolutnie świętem dla środowiska filmowego. To najważniejsza impreza w roku, do której przygotowania trwają już od początku lipca – powiedziała w audycji Trendy Kultury rzeczniczka festiwalu Anna Wróblewska. O wydarzeniu opowiadali także dyrektor festiwalu Leszek Kopeć i przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Wojciech Marczewski.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski festiwal filmowy w Gdyni

Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cud w rocznicę urodzin

70 lat temu urodził się duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Kim jest dla współczesnych i co nowego wiemy o nim dziś? Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Wiścicki, współautor najnowszej książki o bł. ks. Jerzym: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko Solidarność PRL

Matka z syndromem pustego gniazda

Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo

"Scenariuszy pisanych przez życie się nie wymyśli"

Muzyczna Agencja Polskiego Radia z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Anny Treter wydała dwupłytowy album jubileuszowy "To ja". Anna Treter to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, solistka legendarnego zespołu "Pod Budą". Od 15 lat równolegle i z powodzeniem prowadzi swoją solową karierę, która zaowocowała pięcioma autorskimi płytami i ponad tysiącem zagranych koncertów. Artystka była gościem audycji Rozmowa Kulturalna w PR24.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Anna Treter

O poszukiwaniu siebie w powieści "Stancje"

"Stancje" to nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej. Jej bohaterka – Wiolka, po maturze z rodzinnej wsi przyjeżdża do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w dużym mieście to dla dziewczyny wiele nowych wyzwań. Książka jest subtelną historią o dojrzewaniu, młodzieńczym zagubieniu, poszukiwaniu i poznawaniu samego siebie. Jej autorka była gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura