Polskie Radio
Section05

kultura24

Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego

Spotkania z pisarzami i językoznawcami, mecz poetycki, zajęcia dla dzieci, warsztaty literackie, koncerty, spektakle i wiele atrakcji w plenerze, nad rzeką Wieprz – tak bawił się Szczebrzeszyn podczas festiwalu. Gośćmi magazynu "Kultura nie całkiem osobista" byli jego uczestnicy m.in.: Karolina Gruszka, Wiesław Myśliwski, Andrzej Seweryn i Adam Woronowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura wakacje język polski Andrzej Seweryn Wiesław Myśliwski

Piosenkarze czasów PRL. Między Wschodem a Zachodem

Maciej Kossowski, Krzysztof Klenczon, Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Stan Borys, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Zaucha. Tych ośmiu piosenkarzy –  bohaterów książki Emilii Padoł – na stałe zapisało się na kartach polskiej muzyki rozrywkowej. Śpiewali piosenki, którymi żyło pokolenie lat 60., 70., i nie tylko. Ze swoją muzyką inspirowaną zachodnim jazzem trafiali również na Wschód.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo piosenka MUZYKA PRL Krzysztof Klenczon Skaldowie Andrzej Zaucha

Wyzwania teatralne: trzech aktorów, dwanaście charakterów

Przedstawieniem "Wszystko o mężczyznach" Teatr Kamienica w Warszawie rozpocznie sezon po wakacjach. Spektakl opowiada o tym, czym jest męski świat. Opisuje damsko-męskie zależności i na 12-stu przykładach charakteryzuje męskie typy osobowości. Gościem Katarzyny Oklińskiej w Polskim Radiu 24 był Michał Lesień-Głowacki, aktor, który opowiadał o przedstawieniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 TEATR spektakl aktor aktorstwo aktorzy

I, CULTURE Orchestra na festiwalu "Chopin i jego Europa"

104 muzyków z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. W Filharmonii Narodowej w ramach festiwalu "Chopin i Jego Europa" w niedzielę 13 sierpnia odbędzie się koncert I, CULTURE Orchestra, składającej się z młodzieży z Polski oraz państw należących do Partnerstwa Wschodniego. O szczegółach przedsięwzięcia w audycji "7 dni: Wschód".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 muzyka klasyczna Fryderyk Chopin

Spektakl „Judy”. Słodko-gorzka opowieść o gwieździe Hollywood

Zabawna, jak również bolesna historia życia w hollywoodzkiej fabryce snów, refleksja nad przemijaniem i blaknięciem blasku sławy, a także próba rozliczenia się z całego życia. Tak w skrócie można scharakteryzować spektakl „Judy”, przedstawiający losy aktorki Judy Garland, która była gwiazdą Hollywood borykającą się nie tylko z uzależnieniami, ale również z problemami finansowymi. O szczegółach przedstawienia mówiła odtwórczyni głównej roli Katarzyna Misiewicz-Żurek.
Zobacz więcej na temat:  Judy Garland spektakl

Festiwal Piosenki i Tańca w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego”

Od 11 sierpnia trwa Festiwal Piosenki i Tańca w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego”. Festiwal, o formule konkursowej, ma na celu upowszechnianie i promocję twórczości artystycznej prowadzonej w klubach wojskowych z obszaru tańca i wokalu oraz ocenę poziomu działalności kulturalnej prowadzonej w wojsku w tych dyscyplinach artystycznych. O festiwalu opowiadali w Polskim Radiu 24 ppłk Tomasz Cholewiński z Dowództwa Garnizonu Warszawa i uczestniczka festiwalu Aleksandra Mazur.
Zobacz więcej na temat:  wojsko muzyka tradycyjna

Ogród dawnych smaków

Czekolada, kawa, herbata – to wynalazki nie do razu i nie przez wszystkich zaakceptowane na polskich stołach. A co było napitkiem ulubionym przez wszystkich? Z czym mieszano alkohole, jak je schładzano? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: Dorota Dias-Lewandowska, znawczyni historii wina, Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Café na zamku w Malborku i Adrian Ordakowski, kuchmistrz restauracji w pałacu w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Winnica alkohol Krzyżacy

"Trzeba być otwartym na każdego młodego, zdolnego człowieka"

„Cyfrowa Polska” to organizacja pracodawców o charakterze non-profit, która wraz z portalem Patronite.pl, wspierają twórców. Obecnie portal ma ponad 800 zarejestrowanych użytkowników, którzy rozwijają swoje talenty. O inicjatywie wspierającej artystów opowiedzieli goście Rozmowy kulturalnej: Krzysztof Schodowski – artysta malarz, poeta i Michał Kanownik - prezes ZIPSEE „ Cyfrowa Polska”.
Zobacz więcej na temat:  cyfrowa polska

"Chotomska była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy”

Wanda Chotomska była jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich poetek dla najmłodszych. Na jej twórczości wychowało się kilka pokoleń urodzonych po wojnie Polaków. Napisała około 200 książek, a także liczne teksty popularnych piosenek, między innymi dla harcerskiego zespołu Gawęda. Wanda Chotomska zmarła w środę w wieku 88 lat. Pisarkę wspominała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Karolina Piekarska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Chotomska poezja literatura dziecięca literatura polska

Historia zapomnianej piosenkarki Wiery Gran

Spektakl „Jutro będzie za późno” już od ponad roku jest wystawiany na deskach Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Aleksandra Lis, która wciela się w postać Wiery Gran - przed wojną popularnej piosenkarki, dziś zapomnianej i wyklętej przez plotkę o kolaboracji z gestapo. Aktorka opowiadała w Polskim Radiu 24 o spektaklu „Jutro będzie za późno” i pracy nad rolą.
Zobacz więcej na temat:  Wiera Gran Toruń Agata Tuszyńska