Polskie Radio
Section05

kultura24

Sztuka a polska tożsamość narodowa po 1989 roku

Prace plastyczne, kinowy i teatralny esej wizualny oraz szereg paneli dyskusyjnych. Od piątku w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim odbywa się wystawa „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku”. W najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego” przyjrzeliśmy się bliżej temu wydarzeniu i zastanowiliśmy, w jaki sposób o polskiej tożsamości narodowej wypowiadali się rodzimi artyści.
Zobacz więcej na temat:  Centrum Sztuki Współczesnej Stach Szabłowski konserwatyzm niepodległość

Zdrady, narkotyki, dekadencja. Takie były „Skandale Młodej Polski”

Okres Młodej Polski obfitował w skandale obyczajowe i artystyczne. Artyści tamtego okresu chętnie romansowali, nadużywali alkoholu i narkotyków, a przy tym nie mogli związać końca z końcem. Tworzono obficie mimo cenzury i braku państwowości. O skandalistach okresu Młodej Polski opowiadała Iwona Kienzler, autorka książki „W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Stanisław Przybyszewski Stanisław Wyspiański Zofia Nałkowska Iwona Kienzler Władysław Podkowiński

Joanna Trzepiecińska: to szczególna inscenizacja "Wesela"

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze Polskim w Warszawie jest jednym z najważniejszych dwudziestowiecznych utworów dramatycznych. O inscenizacji, którą będzie można zobaczyć 1 i 2 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie opowiadała w Rozmowie Kulturalnej aktorka, odtwórczyni roli Gospodyni Joanna Trzepiecińska.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie Stanisław Wyspiański aktor aktorzy Joanna Trzepiecińska

Teatr jako narzędzie zmiany świadomości

- Byłoby przesadą stwierdzenie, że polski teatr jest dziś sceną konfliktu politycznego. Takie szerokie kategorie jak "polski teatr" zafałszowują obraz tego, co się dzieje na scenach. W polskim teatrze działa dziś jednak dość prężna grupa artystów, którzy swoje zadanie postrzega w kategoriach politycznych, a nie tylko artystycznych – powiedział w programie Gorący Temat teatrolog Jacek Kopciński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.
Zobacz więcej na temat:  TEATR społeczeństwo spektakl

Międzynarodowy Dzień Teatru. Czujemy naturalną więź z widzem

- W gruncie rzeczy - czy będziemy robili Szekspira klasycznie czy będziemy próbowali dostosować go do wyobraźni estetycznej współczesnego widza - cały czas mówimy o tym samym. O ludzkiej kondycji, człowieku zanurzonym w historię, teraźniejszość, konflikty. Teatr podnosi ważne tematy, zadaje pytania, spełnia oczekiwania – mówił w Rozmowie Kulturalnej aktor filmowy i teatralny, profesor sztuk teatralnych Jerzy Szejbal. 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Archiwum Historii Mówionej może pomóc w utrwaleniu wspomnień naszych bliskich

Chociaż każdy z nas ma w telefonie dyktafon, to rzadko zdarza nam się nagrywać wspomnienia naszych najbliższych. Potem zwykle żałujemy. To nie jest wbrew pozorom łatwe zadanie, dlatego czasem warto zwrócić się z tym do specjalistów, którzy utrwalą opowieści naszych babć, dziadków, rodziców, a potem wrzucą na gromadzącą historie codzienności stronę internetową. O utrwalaniu wspomnień mówili w audycji Kultura nie całkiem osobista Maria Buko i dr Jarosław Pałka z Archiwum Historii Mówionej, prowadzonego przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek Karta w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dom Spotkań z Historią

"Ostatnia wizyta". Kryminalna zagadka PRL-u

"Ostatnia wizyta" to historia sięgająca wstrząsających wydarzeń z lat 70. ubiegłego wieku. Sowiecki agent Zygmunt Bielaj, bezlitosny zabójca działający na zlecenie KGB porywa, a następnie zabija Stefanię Kamińską, lekarkę z Płocka, byłą żołnierkę Armii Krajowej. Jego motywy są tajemnicze i całkowicie niejasne. Zagadkę, która pozostaje nierozwiązana od prawie pół wieku, próbuje rozwikłać w swojej książce Jacek Ostrowski. Autor był gościem audycji Między Kropkami.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA PRL czytelnictwo literatura przestępczość

Przedstawienie na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki

Przedstawienie powstało na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki. - Nie jestem fanem reportaży w teatrze. Dla mnie to możliwość, by zmierzyć się z formą literacką, która nie jest wprost inspirująca, to bardzo duże wyzwanie. Koniec końców wydaje mi się, że to bardzo ciekawy materiał – tak o spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" mówił w audycji Na Scenie reżyser przedstawienia Kuba Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Lublin reżyser