Polskie Radio
Section05

literatura

"Trzej muszkieterowie" po raz kolejny na ekranach. Czym dzisiaj mogą nas jeszcze zainteresować?

Przebojowa powieść Aleksandra Dumasa ma we Francji status, który może być porównywany do statusu sienkiewiczowskiej "Trylogii" w Polsce. O ile jednak nad Wisłą najważniejsze wydają się akcenty historyczno-patriotyczne, nad Sekwaną stawiają na wątki awanturnicze i romansowe, choć w tle wyraźnie też widać wielką historię.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Aleksander Dumas KSIĄŻKA Jacek Frentzel Tomasz Miara Eva Green Vincent Cassel

PR24 "Sylwia z Gibalaka" Wojciecha Chmielewskiego. Orbitowski: to pocztówki z życia dawnej Warszawy

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski przyjrzeli się dwóm zbiorom opowiadań - "Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania" Wojciecha Chmielewskiego, wydane przez Wydawnictwo Arcana oraz "Wielki karzeł i inne opowieści" Franza Hohlera, wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA

Nagroda Identitas. Nominowani literaci pojadą na arktyczną wyspę

Kilka dni temu poznaliśmy nazwiska sześciu osób nominowanych do tegorocznej Nagrody Identitas. Wybrani przez jury twórcy we wrześniu wezmą udział w warsztatach na położonej 500 km za kręgiem polarnym wyspie Uløya. - Niektórzy uważają, że więcej tam nie ma, niż jest, dlatego że ta przyroda zasadniczo zawieszona jest między wodą, lodem i niebem - mówi Tomasz Kaźmierowski, założyciel Fundacji Identitas.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas Magda Mikołajczuk książki poezja

Magda Mikołajczuk o książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee"

W Dniu Polonii - o książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee" z roku 1990, autobiograficznej, pełnej satyrycznego zacięcia opowieści o kilkuletnim pobycie na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Warto sobie przypomnieć, jak bardzo szokujące dla Polaka z PRL-u bywało zderzenie z amerykańską codziennością, a jak wiele jej elementów jest oczywistą częścią życia w Polsce dzisiaj. 
Zobacz więcej na temat:  książki Magda Mikołajczuk

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Kresy historia Polski Małgorzata Raducha

Stanisław Brzozowski – gruźlik, socjalista i domniemany zdrajca Polski

30 kwietnia 1911 roku we Florencji zmarł Stanisław Brzozowski – filozof i  jeden z czołowych literatów Młodej Polski. Mimo iż jego życie było krótkie i w dużej mierze obciążone chorobą, to pisarzowi udało się zostawić po sobie pokaźny dorobek literacki. Do najważniejszych dzieł artysty należą powieść "Płomienie", studium "Legenda Młodej Polski" i "Pamiętnik", który ujawnia czytelnikom, jak wyglądał ostatni rok życia Brzozowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brzozowski Młoda Polska KSIĄŻKA Stefan Żeromski socjalizm

Wpływowe kobiety epoki renesansu. Książka "Zmierzch świata rycerzy" Anny Brzezińskiej

Anna Brzezińska w swojej książce historycznej "Zmierzch świata rycerzy" opowiada o wpływowych kobietach epoki renesansu, m.in. Lukrecji Borgii, Małgorzacie Andegaweńskiej i Izabeli Portugalskiej, ale nie tylko. - Nie piszę wyłącznie o kobietach, nie taki był zamysł. Natomiast w każdym świecie obcym potrzebujemy przewodników, a tutaj akurat tymi przewodnikami są kobiety, gdyż w pewnym sensie ich losy życiowe wyznaczają nam horyzont geograficzny tej książki - mówi autorka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk renesans

"Don Kichot": klasyka światowej literatury została… wyhaftowana

Skrajny idealizm kontra realistyczna koncepcja życia, czyli Don Kichot i jego służący Sancho Pansa. Dwie przeciwstawne filozofie życia, które jednak bez siebie żyć nie mogą. Ponad 400 lat po pierwszym wydaniu, powieść Cervantesa wciąż jest na tyle inspirująca, że jej tekst został… wyhaftowany. I to w języku starohiszpańskim!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Hiszpania Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA