Polskie Radio
Section05

Lublin

"Zmniejsza ryzyko zakażenia COVID-19". Ekspert o szczepieniu medyków

Zdaniem prof. Małgorzaty Polz-Dacewicz "szczepienie medyków jest konieczne". - Jeżeli ktoś jest zaszczepiony, to jest mniejsze ryzyko, że mogę się od takiej osoby zarazić, ale muszą być wytyczne dotyczące realizacji tego obowiązku w praktyce - oceniła wirusolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo szczepienia pandemia epidemia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce sars-cov-2 służba zdrowia szczepionka

Drony jak samoloty: dostaną specjalne korytarze powietrzne?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczyna kolejny etap wdrażania systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej. Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) mają służyć m.in. do dostarczania leków lub żywności, ale także mogą być wykorzystywane podczas akcji ratunkowych. Chęć współpracy przy projekcie zgłosiło blisko 20 gmin lub ich konsorcjów: rywalizację wygrały trzy grupy gmin i to one odegrają istotną rolę we wdrożeniu usługi "Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo drony transport testy Piotr Łodej Trójka

Darmowe testy na koronawirusa w aptekach. "To dobry pomysł"

W najbliższy czwartek pierwsze apteki rozpoczną testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy antygenowe mają być bezpłatne i będzie mógł je wykonać każdy zainteresowany bez jakiegokolwiek skierowania. – Testowanie na obecność koronawirusa jest szeroko propagowane w wielu krajach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba Karolina Rożej koronawirus Koronawirus w Polsce test

12. Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie

Na tegoroczny przegląd zgłosiło się niemal 50 grup kolędniczych z kilku województw! Organizatorzy przeglądu wierzą, że kultura tradycyjna jest „podstawą tożsamości kulturowej oraz świadomości odrębności regionalnej i narodowej”, dlatego pragną ochronić to dziedzictwo i przekazać je przyszłym pokoleniom. O szczegółach 12. edycji przeglądu opowiadał Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa antropologia muzyka tradycyjna kolędy

"Kartka Dla Obrońców Granic". Kilkanaście tysięcy laurek od dzieci dla polskich służb

W koszarach 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie odbyło się podsumowanie akcji "Kartka Dla Obrońców Granic" zainicjowanej przez Fundację Niepodległości wraz z Lubelskim Kuratorium Oświaty i 2. LBOT. Organizatorzy przekazali, że "w ramach akcji funkcjonariusze Straży Granicznej, policji i żołnierze pełniący służbę na Lubelszczyźnie i Podlasiu otrzymali kilkanaście tysięcy laurek".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lubelskie służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna policja żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej granica kryzys na granicy dzieci

"Nie wyrzucaj książek, daj im drugie życie". W Lublinie powstał Książkowy Azyl

W Lublinie powstał Książkowy Azyl. To inicjatywa fundacji ExLegere, która ma na celu propagowanie czytelnictwa i dawanie książkom drugiego życia. Niepotrzebne książki trafią do instytucji, ale również do zainteresowanych akcją bibliofilów. - Mamy już około 400 książek i cały czas przyjmujemy nowe – mówi wolontariusz Książkowego Azylu, Marta Kozieł.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura biblioteka czytelnictwo

Józef Łobodowski: od lewicy do "zwierzęcego antykomunizmu"

Pisarz, poeta, publicysta, tłumacz, osobowość na pewno nieprzeciętna. Urodzony na Kresach Wschodnich, dzieciństwo spędził w Lublinie, ale także Moskwie, a później jeszcze dalej – na północnym Kaukazie. Te wydarzenia miały też duży wpływ na jego twórczość. W pamięci kolejnych pokoleń Łobodowski utrwalił się jako wieczny buntownik, cygan i tułacz; zyskał zresztą kluczowy dla jego recepcji przydomek „ostatniego romantyka”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura literatura emigracyjna po 1939 Józef Łobodowski Moskwa Komunistyczna Partia Polski (KPP) Trójka Magdalena Złotnicka

"W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy". Waldemar Sulisz gościem Trójki

– Poruszam sprawy ważne. W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy – mówił w Trójce Waldemar Sulisz, historyk sztuki i krytyk kulinarny. W swojej książce przytacza rozmowy z osobowościami kultury. Wśród nich znaleźli się Julia Hartwig – poetka i estetka, Franciszek Starowieyski – grafik, Włodzimierz Nahorny – saksofonista jazzowy, czy Jerzy Radziwiłowicz – aktor.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska książki