Polskie Radio
Section05

malarstwo

"Odwołane, Przełożone, Wyłączone". Rusza Festiwal Warsaw off ART

- Sytuacja związana z koronawirusem przełożyła się na tytuł tegorocznej edycji festiwalu Warsaw off ART. "Odwołane, Przełożone, Wyłączone" nawiązuje do tego, że wiele imprez zostało odwołanych oraz do koncepcji prezentacji niezależnej sztuki, która często jest odkładana na bok - mówiła w Polskim Radiu 24 Bratka Leligdowicz, współkurator festiwalu Warsaw off ART. Gościem był również artysta Jakub Janyst.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa SZTUKA KULTURA fotografia

"Tylko prawda jest interesująca". Reżyser Maciej Pawlicki o festiwalu filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

- Zadaniem historyków, publicystów, dziennikarzy i filmowców jest opowiedzenie prawdy i historii we wszystkich jej wymiarach. Problem polega na tym, że w wielu obszarach została ona zafałszowywana, a próby odkrywania tych „ciemnych stron” spotykały się z wrzaskiem, że nie wolno tykać świętości - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki (publicysta i producent). W dyskusji o tym, jak opowiadać językiem filmu o trudnych momentach polskiej dziejów mówili także Anna Ferenc (członek jury festiwalu, reżyser) oraz Krzysztof Nowak (reżyser, producent).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko Muzeum Narodowe w Warszawie Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Joanna Lichocka

Skandal w trawie

Tego skandalu miało nie być. W 1863 roku Manet wysłał obraz na Salon w przekonaniu, że w nowoczesny sposób zwraca się ku tradycji dawnego malarstwa. Wszak za "Śniadaniem na trawie" (zwanym wówczas "Kąpielą") stał obraz Giorgione'a (jak wówczas uważano), rysunek Rafaela i rycina. Obraz nie został jednak przyjęty i wraz z ponad dwoma tysiącami innych malowideł pokazano go na Salonie Odrzuconych.
Zobacz więcej na temat:  Edouard Manet Dwójka Grażyna Bastek Michał Montowski KULTURA

"Aria czy barbaria". Rola emocji w sztuce współczesnej

- Dziś uważa się, że człowiek powinien kierować się tylko emocjami, we wszystkich aspektach życia. Trzeba pamiętać że w tak ujmowanej rzeczywistości, gdzie emocje są dobrem najwyższym, gubimy porządek środka, racjonalności, zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24, dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji o roli emocji w sztuce wzięli również udział Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW "Zamek Ujazdowski) oraz Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko Muzeum Narodowe w Warszawie

"Adam i Ewa". Pierwsi rodzice na obrazie Lucasa Cranacha

"Adam i Ewa" Lucasa Cranacha Starszego to dzieło znajdujące się w zbiorach polskich, w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Jedno z kilkudziesięciu tego autora i jego pracowni malarskiej przedstawień biblijnych pierwszych rodziców. Obraz powstał około 1510 roku. Adam i Ewa stoją po dwóch stronach drzewa poznania, którym jest dąb, a nie jabłoń. Po potężnym konarze zsuwa się wąż, by kusić Ewę. O obrazie opowie w audycji dr Grażyna Bastek.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Grażyna Bastek