Polskie Radio
Section05

Małgorzata Raducha

Reportażystka, która chciała zostać aktorką - Katarzyna Surmiak-Domańska

Zaczynała jako 13-latka rolą w serialu "Tylko Kaśka", ale zmieniła aktorstwo na reportaż. Wydała już kilka książek, m.in. poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu. Jej najnowszym dziełem jest suma dociekliwości reporterskiej z poszukiwaniami korzeni i historii własnej rodziny w trudnych latach rzezi wołyńskiej. Gościem audycji "Spotkanie z..." była Katarzyna Surmiak-Domańska. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Wołyń Wojciech Smarzowski książki

Droga od bezdomności ku pomaganiu innym. Filantrop XXI wieku

Co to znaczy być filantropem w XXI wieku, jak dzielić się dobrem, którego nie ma się zbyt wiele? Przemysław Przybecki, prezes Zarządu Fundacji św. Marka opowiedział na antenie Programu 1 dramatyczną historię swojego życia, drogę, która prowadziła od bezdomności do bezinteresownej pomocy innych ludziom. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Kotański Monar społeczeństwo pomoc społeczna bezdomność senior Zbigniew Krajewski alkoholizm

Jak utrzymać porządek na biurku lub w najbliższym otoczeniu?

Część osób odnajduje się w bałaganie i jeżeli nagle uporządkuje się im otoczenie, to mogą mieć problem ze znalezieniem potrzebnej rzeczy, np. dokumentu. - Ja uważam, że jeśli mamy uporządkowane biurko lub przestrzeń wokół nas, to mamy porządek w głowie - mówi Maria Ernst Zduniak, pierwsza w Polsce declaterka - specjalistka od metamorfoz otoczenia, w tym - nauki sprzątania wokół siebie. 10 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Sprzątania Biurka.
Zobacz więcej na temat:  czystość biuro

"Pozycja outsidera jest bardzo wygodna". Sikorowski podsumowuje swoją karierę

- Biorąc pod uwagę, że show-biznes jest drapieżny, a walka w nim trwa cały czas, to pozycja outsidera, który jednak w dalszym ciągu spotyka się z publicznością, jest bardzo wygodna - mówi o sobie w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Sikorowski. Czy rzeczywiście ten popularny artysta może czuć się outsiderem, jeśli jego piosenki od pięciu dekad nuci cała Polska?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sikorowski Zbigniew Krajewski

Katarzyna Stoparczyk: rozmowy z dziećmi pomagają w rozmowach z dorosłymi

Jednostka miary… "pieczka", o której opowiada Franciszek Pieczka, wszystkie nowe i zagubione kapelusze Tomasza Stańki, zakręty Krzysztofa Hołowczyca, emaliowane sowy Lecha Janerki i ołówki Jerzego Pilcha – bohaterów i jednocześnie rozmówców Katarzyny Stoparczyk łączy tytułowe pytanie ze zbioru wydanych właśnie wywiadów "Jak mieć w życiu frajdę?".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk Franciszek Pieczka Jerzy Pilch Kamil Stoch

"Matrix" znowu w kinach. Skąd bierze się fenomen tego filmu?

- Idźmy za Neo, który po latach wiedzie zwyczajne życie w San Francisco i łyka zlecone przez psychoterapeutę niebieskie pigułki, aż do momentu, w którym Morfeusz daje mu czerwoną. Wtedy umysł Neo otwiera się ponownie na Matrix - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Raducha. Do polskich kin właśnie trafił długo wyczekiwany "Matrix Zmartwychwstania", czyli czwarta część tego kultowego filmu.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM premiera Anna Stempniak

Pan Wołodyjowski. Człowiek, który dla narodu nie zawaha się przed ostatecznością

Dokładnie 52 lata temu miała miejsca premiera pierwszego odcinka serialu Pawła Komorowskiego "Przygody pana Michała". Równolegle kręcono wersję kinową - "Pana Wołodyjowskiego" w reżyserii Jerzego Hoffmana. - Wyczułem, że w tym człowieku bije wielkie serce Polaka - mówił Tadeusz Łomnicki, który wcielił się w obu produkcjach w rolę Michała Wołodyjowskiego. Kim dla Polaków stała się ta postać?
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Zbigniew Krajewski Tadeusz Łomnicki film polski serial