Polskie Radio
Section05

Małgorzata Szymankiewicz

Igor Gorzkowski: "Dziennik charkowski" Serhija Żadana jest zapisany w dźwięku

- Z jeden strony mamy tutaj bardzo rzetelnie napisane dialogi, z drugiej strony metaforyczny opis Charkowa przez osobę, która mieszka w tym mieście. Wiktoria Gorodeckaja to doświadczona aktorka, natomiast Krzysztof Oleksyn zadebiutuje w radiowym teatrze. To owocne spotkanie tej dwójki aktorów, z obustronnym zyskiem - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Polskiego Radia Igor Gorzkowski Ukraina opowiadanie

Józef Bliziński a hrabia Fredro. "Jeśli pisał pod jego wpływem, to na podstawie lektury"

- Koniec dramaturgii Aleksandra Fredry datuje się na 1835 rok. Stąd też powstał taki rodzaj powiedzenia, że Fredro pisał do powstania listopadowego, a Bliziński od powstania listopadowego. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ponieważ Bliziński miał 3 lata, kiedy wybuchło powstanie, a dość późno zaczął pisać - mówiła w Dwójce dr hab. Jagoda Hernik-Spalińska z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego TEATR dramat literatura Polska Akademia Nauk Józef Bliziński Aleksander Fredro

Anna Dymna: nigdy w życiu nie myślałam, żeby zakładać jakąkolwiek fundację

- W 1999 roku moje życie się zmieniło. Poznałam osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że rozumiem, co oni czują, czego ode mnie żądają, poczułam się kochana i potrzebna najbardziej na świecie - mówiła w Dwójce Anna Dymna, aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna, która 20 lat temu założyła Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Zobacz więcej na temat:  Anna Dymna aktor aktorzy aktorstwo jubileusz KULTURA Dwójka Ralph Kamiński Jacek Cygan piosenka Mimo Wszystko

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec komedia Stanisław August Poniatowski Teatr Narodowy w Warszawie TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Nieukończony film "Nad Niemnem" z 1939 r. Scenariusz napisał Iwaszkiewicz

- To był film kręcony z bardzo dużym rozmachem i zarówno ekipa techniczna tego filmu to byli naprawdę wspaniali fachowcy, ale też obsada była naprawdę dopięta na ostatni guzik, bo zaproszono tutaj właściwie najwybitniejsze ówczesne siły aktorskie. W głównych rolach Justyny i Jana wystąpili Elżbieta Barszczewska i Jerzy Pichelski - tak Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej mówi o filmie "Nad Niemnem" powstającym w ostatnich tygodniach przed wybuchem II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Eliza Orzeszkowa film polski Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Jak Eliza Orzeszkowa przystąpiła do powstania?

- "Nad Niemnem" to utwór, który właściwie przyniósł nieśmiertelną sławę Elizie Orzeszkowej. Był pisany dwadzieścia lat po upadku powstania styczniowego, do którego właśnie się odnosi - mówiła profesor Ewa Paczoska z Uniwersytetu Warszawskiego, która odwiedziła plenerowe studio Programu 2 Polskiego Radia na Narodowym Czytaniu 2023. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa

Architekt: naszym zadaniem było pokazanie, że kopiec jest zrobiony z gruzu

- Wiele osób, które przychodziło na Kopiec Powstania Warszawskiego, nie wiedziało, że jest on usypany z gruzu, i na przykład oczekiwało, że zostanie on uprzątnięty ze ścieżek. Pokazanie tej gruzowej, quasi-geologicznej, antropogenicznej struktury kopca jest pozainżynieryjnym zadaniem ścian wykonanych z tzw. zlepieńca, gdzie zatopionych jest bardzo dużo elementów gruzowych - mówił w Dwójce Maciej Kaufman, współautor projektu obecnego kształtu terenu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie architektura Dwójka KULTURA

Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką

- To nie był okres jednorodny, muzyka dynamicznie się zmieniała, próbowała naśladować zachodnie trendy, prężnie rozwijały się wytwórnie fonograficzne. W latach 30. pojawiło się tango, które w polskiej muzyce rozrywkowej zmieniło wszystko. Wówczas jednym z najważniejszych liderów zespołów był Henryk Wars, doskonale wykształcony w warszawskim konserwatorium. Z tej szkoły wyszło wielu kompozytorów i artystów, którzy robili kariery na świecie - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski.  
Zobacz więcej na temat:  II RP Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Jan Młynarski Dwójka Jakub Kukla Henryk Wars