Polskie Radio
Section05

Małgorzata Szymankiewicz

Jadwiga Jankowska-Cieślak: mój kontakt ze sztuką rozpoczął się od radia

- Radio to dla mnie niebywałe medium, ponieważ mój kontakt z tzw. sztuką rozpoczął się właśnie dzięki niemu. Jako mała dziewczynka odsłuchiwałam bardzo dużo audycji, oczywiście dla dzieci. Za każdym razem bardzo mocno na nie czekałam i tak głęboko je przeżywałam, że częstokroć zapadałam w jakieś stany wręcz chorobowe - mówiła w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, tegoroczna laureatka Nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor".
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Jankowska-Cieślak aktorzy kino Teatr Dramatyczny KULTURA Wielki Splendor Dwójka Teatr Polskiego Radia

Tadeusz Rittner – młodopolski pisarz z pogranicza dwóch kultur

- Tadeusz Rittner pochodził ze spolonizowanej rodziny niemieckiej. Jego matka była polską ziemianką i on pisywał zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Był czas, że tworzył utwory najpierw w języku polskim, a później przygotowywał wersję niemiecką. Z czasem jednak pierwsze wersje były zawsze po niemiecku, a następnie były one polonizowane - mówił Rafał Węgrzyniak w ostatniej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Zbigniew Raszewski dramat Młoda Polska Rafał Węgrzyniak literatura KULTURA TEATR Dwójka Tadeusz Rittner

"Lekkomyślna siostra" Perzyńskiego - kochanek, pieniądze i mieszczańska moralność

- Ta sztuka jest bardzo dobrze skomponowana, ona jest napisana w zasadzie zgodnie z najlepszymi regułami komediopisarstwa XIX-wiecznego, jeszcze tego francuskiego. Każdy akt jest o czymś, ma własny punkt kulminacyjny. Jednocześnie w każdym akcie jesteśmy zaskakiwani - tak dr Jarosław Cymerman mówił o sztuce "Lekkomyślna siostra" Włodzimierza Perzyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Warszawa Wiedeń pieniądze rodzina

"Dziady" - Mickiewicz rewolucjonizuje gatunek dramatu i wykracza poza epokę

- "Dziady" musiały trafić na listę Raszewskiego. Są tak samo dla nas ważne jak "Don Kichot" w literaturze hiszpańskiej, "Faust" w niemieckiej, "Boska komedia" w literaturze włoskiej. Jest to dzieło, które zdecydowanie wykracza poza epokę, jego dalekosiężne działanie odczuwamy do dzisiaj - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Marek Troszyński.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Dziady literatura dramat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Dwójka

Jon Fosse - omówienie dwóch dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla

Bohaterem tego wydania "Czytelni" był tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Jon Fosse. W audycji omawialiśmy dwie jego pozycje dostępne na polskim rynku czytelniczym - "Drugie imię. Septologia 1-2" (tł. Iwona Zimnicka) oraz "W głębi czarnego lasu" (tł. Halina Thylwe).
Zobacz więcej na temat:  Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla książki literatura KSIĄŻKA

Finał Prix Europa. Słuchowisko Polskiego Radia "Taki, co umiera" dobrze przyjęte [POSŁUCHAJ]

W środę 25 października w siedzibie Rundfunk Berlin-Brandenburg w finale Festiwalu Prix Europa zostało zaprezentowane słuchowisko "Taki co umiera" Magdaleny Miecznickiej w reżyserii Łukasza Lewandowskiego. - Byłam zaskoczona dość żywiołowymi i głośnymi reakcjami słuchaczy z całej Europy. W momentach, które wydawały mi się bardzo osadzone w polskiej historii, ta publiczność reagowała adekwatnie. To jest dobry prognostyk - mówiła prosto z Berlina Małgorzata Szymankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Lewandowski Dwójka Jakub Kukla Magdalena Miecznicka

Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów

- Zdeněk Svěrák jest klasykiem, nie tylko literatury, zajmuje się różnymi dziedzinami. To weteran czeskiej kultury, wciąż aktywny aktor, scenarzysta i postać wręcz kultowa w Czechach. Od jakiegoś czasu opowiadania są ulubioną formą wypowiedzi literackiej Svěráka. Widać w nich cały jego dorobek. Znajdujemy tam absurdalny, surrealistyczny humor, a także pewną melancholię, poczucie przemijania - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki literatura czeska Iwona Rusek Piotr Kofta

Krzysztof Zaleski - wspomnienia w 15. rocznicę śmierci

- Raz w tygodniu chodziliśmy na spacery, zaczynaliśmy od stacji metra Kabaty. Tata chodził bardzo szybko, miał charakterystyczną postawę i kapelusz. Byliśmy wytrenowanymi piechurami, rozmawialiśmy na różne tematy. Zawsze mi powtarzał, że w życiu najważniejsze są książki, podsuwał mi ich wiele. Każdy człowiek, który poznał mojego ojca, na pewno go zapamiętał - mówił we wspomnieniowej audycji Jan Zaleski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zaleski Dwójka Elżbieta Łukomska Maria Pakulnis Krystyna Tkacz Wanda Zwinogrodzka Małgorzata Małaszko Marek Gumkowski Adam Ferency Janusz Zaorski Janusz Kijowski Wojciech Tomczyk Andrzej Brzoska

Anna Dymna: Stanisław Radwan był moralnym autorytetem naszego środowiska

W wieku 84 lat zmarł Stanisław Radwan, wybitny kompozytor, jeden z najważniejszych twórców muzyki teatralnej w Polsce, silnie związany z Krakowem. - Ja Stasiowi bardzo wiele zawdzięczam, Staszek Radwan jest na pewno niezwykłą istotą i mówić o nim, to tak, jakby musieć opisać słowami muzykę. Był największym moralnym autorytetem naszego środowiska - mówiła w specjalnej audycji wspomnieniowej aktorka Anna Dymna. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan odeszli 2023 kompozytor muzyka współczesna Dwójka Anna Dymna