Polskie Radio
Section05

Marcin Koszałka

Za nami 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Liczne seanse, spotkania z twórcami, imprezy towarzyszące – to wszystko miało miejsce na przestrzeni minionego tygodnia w Gdyni. W sobotę zakończył się tam 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Zwieńczeniem tych kilku festiwalowych dni była, jak co roku, gala wręczenia nagród.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Dwójka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024 KULTURA kino film polski Magnus van Horn Agnieszka Holland Wojciech Marczewski Kamila Tarabura

"Biała odwaga". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Goralenvolk?

"Biała odwaga" to film, który jeszcze przed premierą wywoływał spore kontrowersje. Od obrazu odciął się Instytut Pamięci Narodowej, którego pracownik – doktor Dawid Golik – miał początkowo pełnić funkcję konsultanta historycznego scenariusza. Marcin Koszałka podjął w swoim dziele trudny temat postaw mieszkańców Podhala podczas II wojny światowej, a zwłaszcza budzącą do dziś emocje sprawę Goralenvolku – kolaboracji części górali z niemieckim okupantem. Kto był pierwowzorem postaci braci Zawratów? Czego Niemcy szukali w Tybecie? Co naprawdę stało się z przywódcami Goralenvolku? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa górale

Operator Łukasz Żal o realizacji "Strefy interesów": to był Big Brother w domu nazistów

Na ekrany polskich kin wszedł film "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Luźna ekranizacja powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem uzyskała pięć nominacji  do Oscara i jest mocnym kandydatem do statuetki w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Co równie ważne, jest to koprodukcja brytyjsko-polsko-amerykańska, a nasza strona miała duży wkład w jej realizację: m.in. autorem zdjęć jest Łukasz Żal.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Orły 2024 kino film polski Oscary 2024 Łukasz Żal KULTURA FILM

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Zakopane Tatry