Polskie Radio
Section05

Mario Vargas Llosa

Carlos Marrodan Casas - słuch absolutny do literatury

"Zastanawiałem się nad tytułowym hasłem festiwalu i uznałem, że w literaturze - w tłumaczeniu jej - odnalazłem siebie" - mówił Carlos Marrodan Casas odbierając 25 kwietnia Nagrodę Translatorską imienia Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznaną mu za całokształt twórczości przekładowej. Wyróżnienie zostało wręczone podczas Gdańskich Spotkań Literackich "Odnalezione w tłumaczeniu". 
Zobacz więcej na temat:  Carlos Marrodan Casas tłumacz Dorota Gacek Dwójka literatura KULTURA

Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Pindel literatura Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Dwójka Peru KSIĄŻKA książki

Ostatnia powieść Mario Vargasa Llosy. "To gigant literatury". Pisarz zmarł 13 kwietnia

"To dla pani ta cisza" to najnowsza książka peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy. Autor zapowiadał, że to ostatnia jego powieść - zanurzył się w niej w Peru, kulturze, marzeniach i roztańczonej duszy Peruwiańczyków. Mistrz literatury latynoamerykańskiej zmarł 13 kwietnia 2025 roku w Limie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska Zobacz także KSIĄŻKA KULTURA literatura Tomasz Pindel

Mario Vargas Llosa żegna się z pisaniem powieści. Co stworzył na sam koniec?

"To dla pani ta cisza" to już ostatnia powieść znanego pisarza Mario Vargasa Llosy. O czym peruwiański noblista napisał, żegnając się z tym gatunkiem literackim? - Ona wydaje się dość prosta, ale kryją się w niej różne smaczki, pomysły, konteksty i znaczenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia tłumacz książki i autor biografii Llosy Tomasz Pindel. Jakie?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Tomasz Pindel Peru Zobacz także

Carlos Marrodán Casas: nie przyszło mi do głowy, że dla tłumacza problemem może być nieznajomość realiów

Jeśli mówimy o prozie iberoamerykańskiej, to nie sposób nie wymienić nazwiska: Carlos Marrodán Casas. To jemu zawdzięczamy przekłady na język polski między innymi takich powieści i opowiadań jak: "Szczeniaki", "Zielony dom" czy "Pochwała macochy" Maria Vargasa Llosy, "Szarańcza", "Jesień patriarchy", "Kronika zapowiedzianej śmierci" czy "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Marqueza, "Wokół kamienia słońca" Octavia Paza, "Serce tak białe" Javiera Mariasa czy wielu książek Carlosa Luisa Zafóna, a ostatnio świetnej powieści Alejandra Zambry "Chilijski poeta".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura proza tłumacz tłumaczenie Ameryka Łacińska KSIĄŻKA Julio Cortazar Gabriel García Márquez