Polskie Radio
Section05

Martyna Podolska

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Trębowicz: pokazujemy kino subiektywne

- Nasza publiczność to młodzi ludzie oraz ludzie starsi, wychowani na kinach studyjnych, które kiedyś odgrywały ogromną rolę kulturotwórczą - mówi Joanna Trębowicz, dyrektorka Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. W programie wydarzenia znalazło się blisko 150 filmów podzielonych na cykle, a także premiery, spotkania z twórcami, dyskusje, monodramy, koncerty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Zwierzyniec lato Agata Buzek Katarzyna Figura film polski kino wakacje

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik

Hanna Rybka: dzięki rodzinie robię to, co kocham

- Rodzina była i jest dla mnie najważniejsza. Jeżeli jest wspaniale w małżeństwie i rodzinie, to wtedy można to coś dobrego dawać człowiekowi - mówiła w audycji "Spotkanie z..." wokalistka, artystka, dyrektorka 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a przede wszystkim szczęśliwa żona, matka i góralka - Hanka Rybka. Artystka opowiedziała m.in. o śpiewaniu po góralsku, obranej drodze artystycznej i życiowych wyborach. Festiwal rozpocznie się 19 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane kultura ludowa folklor

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Miś Zakopane literatura Podhale KSIĄŻKA fotografia góry turystyka wakacje pamiątki muzeum

Za nami pierwsza odsłona 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

Dobiegła końca pierwsza odsłona jubileuszowego 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Wydarzenie powróciło po trzyletniej przerwie i będzie trwało przez cztery weekendy. W programie festiwalu nie zabrakło spektakli teatralnych, koncertów, spotkań ze znanymi i lubianymi twórcami, aktywności sportowych, słuchowisk i pokazów filmów. Patronat medialny nad Festiwalem Gwiazd objął Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Międzyzdroje Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Joanna Trzepiecińska katarzyna maciąg Lesław Żurek Marcin Kusy

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. "Wracamy, aby przypomnieć, że jesteśmy"

Joanna Trzepiecińska, Henryk Talar, Michał Milowicz, Katarzyna Maciąg, Przemysław Sadowski i Lesław Żurek odsłonili w Międzyzdrojach w Alei Gwiazd odciski swoich dłoni. - To pewnego rodzaju nobilitacja. My jednak jesteśmy skromni i staramy się po prostu robić swoje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. To prestiżowe wydarzenie powraca po długiej przerwie spowodowanej pandemią.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Międzyzdroje Joanna Trzepiecińska Olaf Lubaszenko Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Jerzy Machowski: przekonanie o trudności dzieł romantycznych to przesąd

Jerzy Machowski w swojej pracy zawodowej lubi sięgać po literaturę polską z epoki romantycznej. Uważa, że Polacy są romantykami. - Każdy dzień życia w Polsce o tym przekonuje. Mówię o wielkich emocjach, radykalizmie, zapalczywości. Jest w nas tego mnóstwo. Niektórzy mówią, że należałoby ten radykalizm w sobie przekreślić, bo to on jest winien naszych narodowych tragedii. Gdyby nie literatura romantyczna, to po 123 latach niewoli nie byłoby czego odbudowywać - mówił radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  reżyser spektakl rozmowa TEATR Adam Mickiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Sofokles wciąż aktualny. "Edyp w Kolonos" z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry"

Za nami święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! Zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Wśród laureatów m.in. słuchowisko "Edyp w Kolonos", zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia. Laudację wygłosiła prezes Zarządu Polskiego Radia, dr Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Marcin Kusy Anna Stempniak KULTURA

"Wojna odrzuca miałkość". Festiwal "Dwa Teatry" w cieniu wydarzeń na Ukrainie

Za nami trzy dni XXI Festiwalu "Dwa Teatry". Przed nami (w poniedziałek 13.06) odbędzie się uroczysta gala, na której poznamy zwycięzców i najlepszych twórców wyłonionych spośród wszystkich kandydatów. W niedzielę (12.06) dotychczasowe wydarzenia podsumowywali reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz, aktor Krzysztof Szczepaniak, reżyser Igor Gorzkowski oraz reżyser dźwięku Andrzej Brzoska. 
Zobacz więcej na temat:  Zamość Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Jacek Raginis-Królikiewicz Igor Gorzkowski Andrzej Brzoska

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Teatr to nie jest sztywna instytucja"

Dobiegają końca 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne połączone z konkursem "Klasyka Żywa". Z tej okazji dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, reżyser Norbert Rakowski, opowiedział w Polskim Radiu m.in. o napiętym kalendarzu premier opolskiej sceny i roli współczesnego teatru. - Musimy odkleić się od przekonania, że teatr jest sztywną instytucją - przekonuje.
Zobacz więcej na temat:  Opole reżyser KULTURA spektakl TEATR

"Dzień świra" wraca na scenę. Reżyseruje Piotr Ratajczak

- Kondycja tego bohatera nadal niestety jest uniwersalnym doświadczeniem nas jako społeczeństwa. Niezależnie od wieku, od generacji, wszyscy jesteśmy dotknięci jakimś rodzajem niemocy, frustracji, depresji, pragnień, marzeń o czymś lepszym; jesteśmy pełni agresji wobec drugiego człowieka, wobec świata - mówił w radiowej Jedynce reżyser Piotr Ratajczak o spektaklu "Dzień świra", który przygotowuje w Teatrze Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera TEATR Marek Koterski reżyser