Polskie Radio
Section05

Martyna Podolska

Przegląd wydarzeń kulturalnych na 104. rocznicę odzyskania niepodległości

W związku z obchodami Święta Niepodległości w najbliższy piątek (11 listopada) w całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia kulturalne. Chętne osoby mogą wziąć udział na przykład w koncertach, wystawach i piknikach przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Biurem "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada wydarzenia kulturalne

Sebastian Stankiewicz: staram się grać tak, aby zaskoczyć samego siebie

Od kilku lat Sebastian Stankiewicz nieustannie pojawia się na wielkim ekranie. Z radością występuje również w Teatrzyku Gędźba, w którym wykorzystuje swój komediowy i kabaretowy talent. Aktor w audycji "Spotkanie z..." opowiedział między innymi o tym, skąd tak wiele ról w jego dorobku, jak postrzega aktorstwo i o swojej działalności kabaretowej.
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Sebastian Stankiewicz kino

Premiera filmu "Prorok". Sławomir Grzymkowski: kard. Wyszyński wiedział, że w dialogu jest siła

W filmie "Prorok", który wejdzie do kin 11 listopada, zagrał prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym miesiącu miał premierę monodram "Prime Time" w jego wykonaniu, a ostatnie jego role w spektaklach Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy - w "Sztuce intonacji" i w "Amadeuszu" - zyskały uznanie widzów i krytyki. Gościem audycji był aktor teatralny i filmowy Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski aktorzy film polski TEATR wiara

"Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej". Słuchowisko Marii Marcinkiewicz-Górnej w reżyserii autorki

Poetka Halina Poświatowska urodziła się i dorastała w Częstochowie. W czasie II wojny światowej, jako dziecko, zapadła na nieuleczalną chorobę serca (zapalenia wsierdzia). Nie mogła biegać, jeździć na rowerze, śmiać się zbyt głośno, zakochać się, tańczyć, a nawet chodzić po schodach.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2020 Maria Marcinkiewicz-Górna Maciej Kubera Piotr Skotnicki Katarzyna Dąbrowska Wiktor Loga-Skarczewski Ewa Kania Mateusz Weber

Krzysztof Kwiatkowski: w teatrze mogę rozwijać swoje umiejętności

- Dla mnie teatr jest punktem wyjścia, gdzie jako aktor mogę się rozwijać, pracować nad swoim warsztatem, poszerzać swoje możliwości aktorskie i pracować nad wrażliwością. W telewizji pokazuję to, co potrafię i czego się nauczyłem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia aktor teatralny, telewizyjny i filmowy Krzysztof Kwiatkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kwiatkowski aktor aktorstwo Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w Ogrodzie Saskim

W związku z ustanowieniem przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego tym razem podczas Narodowego Czytania oddamy się lekturze "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Finał akcji, z udziałem pary prezydenckiej, odbędzie się w najbliższą sobotę w Ogrodzie Saskim. - Fenomen Narodowego Czytania polega właśnie na jego wspólnotowym, oddolnym charakterze - wyjaśnia Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Ballady i Romanse literatura

"Wrzesień". Słuchowisko Piotra Skotnickiego w reżyserii autora

Akcja słuchowiska rozgrywa się w przededniu oraz w pierwszych tygodniach niemieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Losy bohaterów splatają się w wielowątkową opowieść zmierzającą do tragicznego finału.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Piotr Skotnicki Jerzy Zelnik Krzysztof Szczepaniak Wojciech Solarz Barbara Zielińska Tomasz Marzecki jarosław gajewski Bartosz Obuchowicz Marcin Troński

Włodek Pawlik o musicalu "Irena" i tworzeniu muzyki

- Osoby zajmujące się moją twórczością są raczej zgodne, że łączę gatunki. Mam nadzieję, że w sposób naturalny. (...) Mówi się, że muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa. Chciałbym do końca mieć tę swoją wrażliwość jako drogowskaz przy pisaniu muzyki, a nie zastanawiać się, co teraz wypada, a co nie, bo to dla mnie sprawa trzeciorzędna - mówi Włodek Pawlik na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Kompozytor, zdobywca nagrody Grammy, napisał muzykę do mającego wkrótce premierę dramatu "Irena".
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik MUZYKA kompozytor komponowanie spektakl musical

Robert Gliński: wciąż czuję się młodo

- To jest taki okres, gdy myśli się: co dalej? Chciałbym dalej robić filmy, ale podejrzewam, że to nie będzie takie proste. Czuję się młodo. To jest też ewenement, o którym rozmawiałem z lekarzami - miałem covid i wszystko mi się odblokowało: pamięć, błyskotliwość i kojarzenie. Czuję, jakbym miał 30 lat. To jest zupełnie odwrotne, bo każdy po covidzie jest zmęczony, a u mnie się przewietrzyło - opowiada w audycji "Spotkanie z..." reżyser Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Robert Gliński letnia akademia filmowa FILM film polski reżyser