Polskie Radio
Section05
medycyna

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021

AI i medycyna. Blisko 100 procent wykrywalności raka piersi

Platforma oparta na sztucznej inteligencji jest w stanie wykryć raka piersi w niemal 100 procentach przypadków - twierdzą autorzy badania zamieszczonego w branżowym czasopiśmie Cancers. Starania w celu wykorzystania AI do tego rodzaju testów diagnostycznych prowadzone są już od lat przez różne ośrodki, trwa poszukiwanie skutecznych narzędzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nowotwory rak rak piersi onkologia AI sztuczna inteligencja

Kardiologia inwazyjna w perspektywie najbliższych 10 lat

Prof. dr hab. n. med. Robert J. Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opowie w "Eurece", jak nowe technologie, sztuczna inteligencja, wyspecjalizowana diagnostyka obrazowania zmienia polską kardiologię inwazyjną, zwiększając w ten sposób skuteczność leczenia i szanse przeżycia pacjentów z incydentami sercowo-naczyniowymi. W jakim kierunku podąża polska kardiologia inwazyjna i jaka ona będzie za 10 lat?
Zobacz więcej na temat:  kardiologia technologie sztuczna inteligencja Artur Wolski

Karol Marcinkowski. Jego "Bazar" był pierwszym polskim inkubatorem przedsiębiorczości

Jego życie skupia jak w soczewce losy polskie pierwszej połowy XIX wieku – mężczyzna przeszedł drogę od romantycznego konspiratora, przez powstańca i emigranta, po pozytywistycznego kapitalistę. W tej ostatniej roli zapisał się jako patron rodzimej przedsiębiorczości. 23 czerwca 1800 roku, przyszedł na świat Karol Marcinkowski, wielkopolski lekarz i społecznik, współtwórca Hotelu "Bazar".
Zobacz więcej na temat:  Poznań wielkopolskie kapitalizm

POLSKIE RADIO 24 Robot nie zawsze zastąpi chirurga. Prof. Durlik: ręka bywa najlepszym narzędziem

Roboty chirurgiczne wykorzystywane są coraz częściej w chirurgii ogólnej, ale też kardiochirurgii, urologii, ginekologii i laryngologii. Choć są zabiegi, w których roboty sprawdzają się świetnie, to zdarzają się sytuacje, kiedy nic nie zastąpi człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Durlik, chirurg ze szpitala MSWiA w Warszawie. - Ręka chirurga jest najlepszym narzędziem - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo