Polskie Radio
Section05

medycyna

Opieka neonatologiczna w Polsce. "Poprawa jest zdecydowana"

Współczynnik zgonów niemowląt w Polsce systematycznie spada - wynika  zdanych GUS. Dr Michał Sutkowski mówił w radiowej Jedynce, że to m.in. efekt znacznej poprawy jakości opieki neonatologicznej. - Pomimo spektakularnych informacji, które czasem media przekazują, pomimo wszystkich niedogodności, o których też jest głośno, poprawa sytuacji w ciągu ostatnich lat jest zdecydowana - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA zdrowie Michał Sutkowski ciąża

Wszawica coraz cięższa do wytępienia. "To realny problem"

Wszawica zaatakowała przedszkola ze zdwojoną siłą. Jej wytępienie jest niezwykle ciężkie, bo wymaga niemożliwej do osiągnięcia koordynacji. - Winni nie są rodzice, a łatwe przenoszenie się owada - tłumaczy pediatra dr hab. Wojciech Feleszko i podkreśla, że jest to "realny problem". Przeszkodą jest wciąż duża stygmatyzacja. Rodzice niechętnie przyznają się do walki z wszami. 
Zobacz więcej na temat:  wszawica choroba owady przedszkole POLSKA

Polskie Radio 24 Roboty w medycynie. Polska europejskim liderem

- Robotyka daje możliwość przeprowadzenia symulacji operacji lub wprowadzenia etapów nauki kardiochirurgii dla młodych lekarzy, którzy dopiero, potem gdy nabiorą wprawę, mogą przeprowadzać zabiegi na pacjentach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Suwalski, kardiochirurg i transplantolog, dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 robotyzacja kardiologia Małgorzata Telmińska

Mikrobiota, czyli źródło zdrowia

- Trzeba zrewidować nasze podejście do wysoko przetworzonej żywności i jeść jak najwięcej produktów naturalnych. Wysoka odporność wielu bakterii wywołana jest nadmiarem antybiotyków, dodawanych w hodowli zwierząt. Zdrowe jedzenie zawsze będzie droższe, ale uchroni nas przed wieloma współczesnymi chorobami - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Human Biome Institute prof. Jarosław Biliński. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska mikrobiota mikroorganizmy

Opieka paliatywna. Liczy się każdy dzień życia

- Trzeba myśleć o końcu życia jak o czasie umierania, a nie odchodzenia - tak jakby coś nam jeszcze zostało do załatwienia. Zespoły hospicyjne nie tylko starają się o dobranie najlepszego leku dla chorego, ale także starają się spełnić jego, często nieuświadomione lub wprost niewyrażone, potrzeby - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Jochim-Labuda, wykwalifikowana pielęgniarka i dyrektorka Puckiego Hospicjum św. Ojca Pio. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Wolski opieka nad rodzicami hospicjum Jan Kaczkowski

Wątroba świni przeszczepiona człowiekowi. Naukowcy: to przełom

Chińscy lekarze poinformowali o szczegółach pierwszego przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej wątroby świni do organizmu człowieka. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature. Badania wykazały, że narządy świń mogą w przyszłości pomóc w przypadku niewydolności narządów lub w czasie oczekiwania pacjentów na organ ludzkiego dawcy.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie NAUKA ŚWIAT badania zwierzęta transplantacje