Polskie Radio
Section05

medycyna

Sztuczna inteligencja szansą na wczesne wykrycie raka piersi. Nowatorski projekt Polaków

Polscy badacze, dr Jan Witowski i prof. Krzysztof Geras z Uniwersytetu Nowojorskiego wykorzystali sztuczną inteligencję do tego, żeby stworzyć test diagnozujący skuteczność terapii celowych. - W przypadku nowotworów piersi ten test będzie dokładniejszy od innych o 30 proc. - mówi na antenie Jedynki dr Maciej Kawecki. 
Zobacz więcej na temat:  nowotwory rak piersi sztuczna inteligencja NAUKA USA innowacyjność badanie Maciej Kawecki Zobacz także infografika

"Joy" w Wielkiej Brytanii, Magda w Polsce. Początki in vitro w naszym kraju też nie były łatwe

"Joy" to po polsku "radość". W radiowych wywiadach z prof. Marianem Szamatowiczem, pionierem procedury zapłodnienia in vitro w Polsce, słowo "radość" pojawia się bardzo często. Lekarz nie ukrywa, że pomaganie niepłodnym parom to jego życiowa pasja. To dla niej był w stanie pokonać wiele przeszkód na drodze do postępu medycznego w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  in vitro historia Polski HISTORIA lekarz ginekolog dzieci postęp technologiczny PRL 1987 Białystok

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

Przełom w leczeniu głuchoty. "Pierwsza operacja na świecie"

W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą zostały wykonane trzy nowatorskie operacje wszczepienia implantów słuchowych. Zabiegi przeprowadził - wraz z zespołem - dyrektor placówki prof. Henryk Skarżyński. O przełomie w światowej otochirurgii i w leczeniu zaburzeń słuchu opowiedział portalowi polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA technologia zdrowie Henryk Skarżyński Światowe Centrum Słuchu

Ludwik Gąsiorowski. Lekarz nazywany ojcem polskiej medycyny

Nie jest przesadą zdanie doktora Koehlera o Ludwiku Gąsiorowskim, iż był on jedną z najwybitniejszych postaci swoich czasów w Wielkopolsce. Nie jest również przesadnym stwierdzenie profesora Skobla, że Gąsiorowski może służyć za wzór lekarza. 9 grudnia 1863 roku zmarł Ludwik Gąsiorowski. Lekarz nazywany ojcem polskiej medycyny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Poznań wielkopolskie

Polak, który wygrał wojnę z polio. Hilary Koprowski i jego szczepionka

– Pierwsze porcje wypiliśmy we dwóch: ja i technik. Chcieliśmy sprawdzić, czy szczepionka przeciw polio jest bezpieczna. Do dziś pamiętam, że miała smak tranu – mówił Hilary Koprowski w wywiadzie, którego udzielił Polskiemu Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  wirus wirusy polio historia Polski HISTORIA naukowcy NAUKA szczepienia szczepionka choroby zakaźne choroby choroba lekarz USA dzieci dzieciństwo Żydzi Warszawa

Konkurs "Leczymy z troską!". Promowanie inicjatyw, które wzmacniają psychikę chorych

Choroby, zwłaszcza przewlekłe, mocno wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pacjentów. W procesie leczenia, obok samej terapii, niezmiennie ważne pozostaje wsparcie i troska o chorych, a także pomoc niesiona przez personel medyczny oraz bliskich. Nie zawsze jednak system ochrony zdrowia czy otoczenie pacjenta mogą sprostać wszystkim wyzwaniom. W takich sytuacjach bezcenne okazuje się wsparcie ludzi dobrej woli i otwartych serc. To właśnie do nich adresowany jest konkurs "Leczmy z troską!".
Zobacz więcej na temat:  choroba zdrowie Artur Wolski Zobacz także

Alarmujące dane. Rośnie liczba przypadków zachorowań na krztusiec. Jak się chronić przed chorobą?

- Krztusiec to jest choroba, przed którą możemy się zabezpieczyć, możemy się zabezpieczyć przed powikłaniami, szczepiąc się. Niestety, coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci, a szczepienia przypominające dorosłych w ogóle leżą - powiedział w audycji "Sygnały dnia" dr Michał Sutkowski, prezes Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Michał Sutkowski zdrowie krztusiec

Wirus HIV. Czy można z nim żyć?

- Wirus HIV nie wyklucza zakażonych z normalnego życia, ale wymaga stosowania pewnego rygoru lekowego i odpowiedzialnego postępowania wobec swoich partnerów seksualnych - mówili  w Polskim Radiu 24 dr n. med. Paweł Jakubowski, specjalista chorób zakaźnych, Magda Glewicz, osoba żyjąca z HIV, i  Robert Piotr Łukasik, przedstawiciel Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także choroby zakaźne HIV Artur Wolski AIDS