Polskie Radio
Section05

medycyna

Licytują spotkanie z ministrą zdrowia. Leszczyna: jestem gotowa na rozmowę

- Bardzo cieszę się z deklaracji pań, że chcą porozmawiać ze mną o systemie. Nawet gdyby zostały przelicytowane, deklaruję, że się spotkamy, bez względu na to, czy przy gotowaniu, czy też nie - zapowieedziła w radiowej Jedynce Izabela Leszczyna, odnosząc się trwającej w ramach Finału WOŚP licytacji wspólnego gotowania z ministrą zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna onkologia dzieci choroba Karolina Rożej Zobacz także Izabela Leszczyna

Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci

- Wczesne rozpoznanie choroby w sposób istotny wpływa na rokowania u tych dzieci - podkreślała prof. Anna Raciborska w radiowej Jedynce. Onkolog dziecięca była gościem Audycji Specjalnej w Programie 1 Polskiego Radia z okazji tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna onkologia dzieci choroba Karolina Rożej Zobacz także

Pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. "To było dla nas ogromne przeżycie"

- To było ogromne wydarzenie i przeżycie dla nas wszystkich. Największą bohaterką tego dnia była jednak biorczyni. Nikt nie mógł jej obiecać po pierwsze, że przeżyje, a po drugie, że operacja w ogóle się uda – stwierdził na antenie Polskiego Radia prof. Wojciech Rowiński, jeden z lekarzy, który w 1966 roku asystował podczas zabiegu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA przeszczepy lata 60

Zwykłe przeziębienie czy grypa - jak je odróżnić?

- Pacjenci rzadko chorują tak, jak są opisywani w podręcznikach. Są pacjenci, którzy mają grypę i w ogóle nie gorączkują, jak również ci, którzy mają COVID-19 i nie kaszlą. Pacjentom, którzy mają objawy górnych dróg oddechowych polecam wykonanie testu molekularnego na trzy najczęstsze wirusyL COVID-19, grypę i RSV - mówi w radiowej Jedynce specjalista medycyny rodzinnej, lekarz dr Janusz Krupa.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie grypa przeziębienie infografika choroba Zobacz także

Adherence. Jak pomóc sobie w walce z chorobą?

Z badań dotyczących ochrony zdrowia wynika, że pacjenci uważają, iż system opieki zdrowotnej, placówki lecznicze, czy nawet lekarze powinni się nimi zaopiekować i ich wyleczyć. Niestety, spory procent osób nie rozumie, że za stan własnego zdrowia ogromną odpowiedzialność ponoszą również oni sami, ponieważ swoim postępowaniem, tzn. przestrzeganiem bądź ignorowaniem zaleceń lekarskich, mogą swoje zdrowie zasadniczo poprawić lub pogorszyć. W jaki sposób pacjentom może pomóc tzw. adherence?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Piotr Dobrowolski zdrowie Zobacz także

WOŚP zbiera na onkologię. Uratuje wiele dzieci

- Chłoniaki i białaczka to najczęstsze przyczyny nowotworów krwi u dzieci. Ich skuteczne wykrywanie wymaga nowoczesnego sprzętu. Dlatego tak duże znaczenie ma zbiórka pieniędzy na ich zakup, zorganizowana w tym roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - mówił w Polskim Radiu 24 onkolog i hematolog prof. Wojciech Młynarski.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dzieci onkologia nowotwory

Nowe e-ubrania - czeka na to medycyna, ale i ultramaratończycy

Brytyjscy naukowcy stworzyli innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie tzw. e-tekstyliów. Ubrania wykonane w tej technologii mają precyzyjnie monitorować funkcje naszego ciała, ale też być wytrzymałe i biodegradowalne. Świat medycyny czeka na takie pomysły, a z e-ubrań z pewnością chętnie też skorzystają uprawiający sporty ekstremalne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także ubrania moda NAUKA Marta Hoppe Martyna Ogonek grafen