Polskie Radio
Section05

medycyna

Polskie Radio 24 Błonica w Polsce. Dwie grupy są najbardziej narażone

- Jesteśmy dobrze wyszczepieni. Problem pojawia się, kiedy ktoś nie ma zabezpieczenia w postaci szczepionek. Dotyczy to dzieci, które mają niedopełniony kalendarz szczepień albo osób starszych, które już wytraciły odporność na błonicę - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 zdrowie błonica choroby zakaźne

Błąd w sztuce lekarskiej. Na czym polega? Jak go udowodnić?

Błąd medyczny to nieumyślne działanie, zaniedbanie lub zaniechanie lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej lub osoby wykonującej inny zawód medyczny, które powoduje powstanie szkody u pacjenta. Czy postawienie złej diagnozy jest już błędem medycznym? A może błędy medyczne zarezerwowane są dla błędów popełnionych wyłącznie na sali operacyjnej? I w końcu starcie poszkodowanego pacjenta z lekarzem - czy pacjent ma jakiekolwiek szanse w tym pojedynku? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także lekarz prawo

Chciała dokonać aborcji, trafiła na psychiatrię. Leszczyna reaguje

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zleciła NFZ i Rzecznikowi Praw Pacjenta kontrolę w Centralnym Szpitalu Klinicznym UM w Łodzi. Sprawa dotyczy pacjentki, która trafiła na oddział psychiatryczny po tym, jak zdecydowała się na aborcję w związku z wadą płodu i szukała pomocy psychologicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie ciąża aborcja Izabela Leszczyna szpital ochrona zdrowia Ministerstwo Zdrowia Rzecznik Praw Pacjenta

Choroby odkleszczowe. Jak się przed nimi chronić?

- Ilość przypadków kleszczowego zapalenia mózgu rośnie z roku na rok - stwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Eksperci alarmują, że kleszcze stanowią coraz większy problem w Polsce. Co więcej, konsekwencje przenoszonych przez nie chorób mogą być poważne, dlatego ważna jest ochrona, np. poprzez szczepienia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kleszcze zdrowie choroba borelioza szczepienia

Coraz więcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Leku nie ma, ale można się zaszczepić

Eksperci alarmują, że liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) wzrosła w ostatnich latach kilkukrotnie. Nadal brak skutecznego leku na tę, mogącą przyczynić się do inwalidztwa, chorobę - dlatego warto się zaszczepić. Ponadto, jak informują epidemiolodzy, kleszcze w tym roku uaktywniły się dużo wcześniej niż zwykle, a pierwsi chorzy na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu trafili do szpitali już w styczniu. Ruszyła ósma odsłona kampanii "Nie igraj z kleszczem! Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu!", która ma poszerzyć wiedzę na temat chorób odkleszczowych. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także zdrowie kleszcze borelioza choroba szczepienia szczepionka