Polskie Radio
Section05

medycyna

Widzisz serduszko? Tak wygląda rak piersi pod mikroskopem

Jak wygląda rak piersi pod mikroskopem? Można to zobaczyć na wystawie "Historia zapisana w ciele w trzech aktach" Małgorzaty Lisowskiej w Mazowieckim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Autorka znalazła się w gronie laureatów prestiżowego konkursu fotograficznego w USA. Została nagrodzona za zdjęcie swoich komórek nowotworowych pod mikroskopem, które ułożyły się w kształt serca.
Zobacz więcej na temat:  rak fotografia rak piersi Polskie Radio 24 POLSKA

Ukraińcy zmęczeni wojną. "Morale opada"

Prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił strategię zwycięstwa, której głównym założeniem jest "pokój przez siłę". Nie ukrywał przy tym jednak, że społeczeństwo jest zmęczone wojną. - Morale opada, bo przez dłuższy czas nie było znaczących sukcesów - stwierdził na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes Fundacji W Międzyczasie Damian Duda. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja wojsko Karol Surówka Damian Duda

Nowa era w medycynie? Geny kluczem do dłuższego i zdrowszego życia

- Przy takich chorobach jak nowotwory i choroby kardiologiczne mamy cały wachlarz działań prewencyjnych, które mogą nas uchronić przed zachorowaniem albo pozwolić wykryć chorobę wcześniej - mówi w audycji "Świat 4.0" genetyk, dr Anna Wójcicka, z którą rozmawiamy o tym, w jaki sposób badania genów zmieniają podejście do leczenia chorób. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz genetyka zdrowie

NASZ WYWIAD Lek na raka, niewydolność i alzheimera? "Duże nadzieje"

Skuteczne leczenie nowotworów, chorób Alzheimera, Parkinsona, a nawet niewydolności serca - to wszystko będzie możliwe dzięki odkryciu nagrodzonemu tegorocznym Noblem z medycyny. Chodzi o małe cząsteczki mikroRNA. Badania nad nimi prowadzone są na całym świecie, także w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA technologie DNA nowotwory NAUKA nagroda Nobla choroba Parkinsona choroba Alzheimera niewydolność serca Polskie Radio 24

Longevity. Gdzie leży klucz do długowieczności człowieka?

- To, co się zmieniło radykalnie w ostatnich lat, kiedy temat longevity stał się czymś, o czym ludzie zaczęły słyszeć, to fakt, że możemy badać w sposób nieprawdopodobnie bardziej precyzyjny niż kiedyś i jesteśmy w stanie wyciągać z tego wybitnie spersonalizowane wnioski. To, co teraz robimy, to jest science fiction - mówił Polskim Radiu 24 dr Stefan Czarniecki.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 długowieczność długość życia