Polskie Radio
Section05

medycyna

Uwaga na pasożyty. Niemyte owoce lasu są groźne dla zdrowia

- Bąblowica to ciężka choroba, pochodząca wprost od pasożyta podobnego do tasiemca. Dlatego nie wolno w lesie jeść na surowo czarnych jagód lub sprawdzać językiem blaszki grzyba, czy jest jadalny. Leśne runo musi być wypłukane ostrym strumieniem wody, aby pozbyć się jaj pasożytów przenoszonych przez lisy. Jaja nie giną nawet podczas gotowania i pieczenia - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr n. med. Małgorzata Polańska-Płachta, chirurg.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Małgorzata Telmińska lis grzyby pasożyty

"Zdrowie Polaków wymaga edukacji. Tu same pieniądze nie wystarczą". Uważa prof. Henryk Skarżyński

- Zdrowie to nasz kapitał i trzeba o tym edukować Polaków z coraz większym natężeniem. Problemem jest brak nawyków do regularnych badań, nieszczepienie się i wciąż za mała aktywność fizyczna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Skarzyński, przewodniczący Rady Programowej 6. Kongresu "Zdrowie Polaków".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio zdrowie WF profilaktyka szczepienia aktywność fizyczna Karol Surówka Henryk Skarżyński

Rak prostaty. Jak normalnie żyć z chorobą onkologiczną?

- Przed serią naświetlań, radio i chemioterapii przy leczeniu onkologicznym, trzeba zadbać o wzmocnienie immunologiczne pacjenta, aby go uchronić przed różnego typu zapaleniami. Dlatego trzeba wcześniej przygotować go do terapii, także przez zadbanie o stan jego uzębienia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Potocki onkolog kliniczny z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Artur Wolski onkologia

Trzeba zachęcić ludzi, żeby się badali  - przykład dali radiowcy Trójki

Spirometria to nieinwazyjne, krótkie badanie, dające natychmiastowy wynik, więc nie trzeba się go bać, bo może pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu różnych chorób płuc. Radiowcy postanowili dać przykład i wybrali się na profilaktyczną kontrolę. Wszystko zarejestrował trójkowym mikrofonem Jacek Frentzel. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Michał Matus Jacek Frentzel badania Polskie Radio

Tropem ziołolecznictwa. Muzeum Farmacji odkrywa tajemnice roślin, które uzdrawiały

"Ziółka, drzewka, y chróściki" to najnowsza wystawa Agnieszki Brzeżańskiej, którą można obejrzeć w Muzeum Farmacji w Warszawie. - Artystka mówi, że wszystkie leki zostały wymyślone przez rośliny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Romuald Demidenko, kurator wydarzenia. Czy faktyczni dawne rośliny miały moc uzdrawiania?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Muzeum Warszawy Zobacz także zioła Romuald Demidenko Muzeum Farmacji Agnieszka Brzeżańska Warszawa rośliny

Późne macierzyństwo - co trzeba wiedzieć? Zadbaj o zdrowie, zrób badania

Za późne macierzyństwo uznaje się urodzenie pierwszego dziecka po 35. roku życia. Zdarza się to coraz częściej. - Nie wolno oceniać - jedna kobieta zaplanowała późne macierzyństwo, bo nie miała wcześniej stabilizacji finansowej, druga - bo udało jej się, po latach, pokonać chorobę. Są różne przypadki - powiedział w audycji "Cztery pory roku" dr n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog położnik, ultrasonolog.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska ciąża macierzyństwo

Wcześniak - jak wygląda poród i opieka w szpitalu? Kiedy dziecko można zabrać do domu?

O wcześniactwie mówimy wtedy, gdy dziecko rodzi się przed upływem 37. tygodnia ciąży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. właśnie przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Liczba wcześniaków rośnie. To trend ogólnoświatowy, zauważalny również w naszym kraju - kilka lat temu odsetek wcześniaków wynosił 6 proc., teraz dochodzi do 8 proc.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski ciąża poród noworodek dziecko