Polskie Radio
Section05
Michał Dębski

"Kraina w kratę". Dwójka w Swołowie- stolicy zabudowy szachulcowej

Dwójka zawitała do Swołowa - stolicy "Krainy w kratę", jednej z najciekawszych miejscowości w Polsce, charakteryzującej się kraciastymi fasadami budynków. To właśnie tam odbywa się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Monika Zając i Michał Dębski rozmawiali o lokalnych tradycjach i muzyce inspirowanej różnymi obszarami świata.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Monika Zając samorząd Swołowo

Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego. Zwyciężczyni: startowałam po to, by się doskonalić

- Mam wrażenie, że dzięki braniu udziału w konkursach mogę podnieść swój poziom gry. Potrzebowałam więc kolejnego konkursu, by doskonalić się w praktyce. Poza tym przyciągnęła mnie tu muzyka Witolda Lutosławskiego - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników 12. Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego jego zwyciężczyni, Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Witold Lutosławski Dwójka KULTURA Tae-Yeon Kim MUZYKA Maria Leszczyńska Antoni Wrona

Actus Humanus. Vaclav Luks: najlepiej, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką

- Gdańsk jest przepięknym miastem z wieloma pięknymi zakątkami. Ciekawie jest poznawać nowe przestrzenie, nie tylko ze względu na to, że gra się w nich koncerty, ale także ze względu na ich architekturę. A najlepsze jest to połączenie, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką - mówił w Dwójce czeski dyrygent Vaclav Luks, który gościł na tegorocznym festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Vaclav Luks MUZYKA Dwójka Gdańsk muzyka dawna KULTURA

Łukasz Borowicz: na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena prezentujemy nieznane opery

- Na zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej podczas Festiwalu Ludwiga van Beethovena co roku z Filharmonią Poznańską prezentujemy nieznane opery. Darius Milhaud to znany kompozytor, "Biedny marynarz" jest dostępny w nagraniach, lecz "Salade" nie miała tego szczęścia. To utwór, który zatonął w odmętach historii - mówił Łukasz Borowicz w przerwie koncertu w ramach 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego słuchaliśmy na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Festiwal Beethovenowski Festiwal Beethovena koncert Róża Światczyńska Łukasz Borowicz Dwójka śpiew dyrygent

Eric Guo na urodzinach Fryderyka Chopina. "Mam w sobie chęć dzielenia się muzyką"

- Trzeba wynosić lekcje ze wszystkiego, niezależnie od tego, czy wygrywamy, czy przegrywamy. Wyniki nigdy nie decydują o tym, jak daleko zajdziesz w swoim życiu, w swojej karierze. Ważniejsze jest to, jak rozwinąłeś się jako osoba, jako artysta. Nie tylko jako muzyk, ale także jako człowiek. Ważne jest twoje spojrzenie na życie - mówił kanadyjski pianista Eric Guo w przerwie koncertu z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, który transmitowaliśmy na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska koncert koncerty w Polskim Radiu Eric Guo fortepian Fryderyk Chopin Stanisław Leszczyński Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Skrzypek Artiom Sziszkow: jestem wykonawcą i to, co czuję, jest dla mnie prawdą

- Nadal odkrywam nowe rzeczy w tej muzyce. Tak naprawdę po raz pierwszy w życiu zagrałem utwór Lutosławskiego kilka miesięcy temu, jesienią 2023 roku. Dowiedziałem się, że wszystko jest przemyślane. Nie ma przypadkowości, tu nawet przypadek jest zaplanowany - mówił w Dwójce skrzypek Artiom Sziszkow, solista koncertu inaugurującego Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI".
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Witold Lutosławski studio Lutosławskiego Dwójka Marcin Krajewski Artiom Sziszkow

"Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego. "To przypowieść biblijna, którą doskonale znamy"

- Krzysztof Penderecki był mistrzem form scenicznych, czuł tę dramaturgię. Nawet bez elementów wizualnych jesteśmy w stanie tę opowieść śledzić, choć oczywiście lepiej widzieć to, co jest przygotowane przez reżysera i choreografa - mówiła w Dwójce Beata Bolesławska-Lewandowska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki Łódź spektakl Biblia Dwójka opera Beata Bolesławska-Lewandowska koncert

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini Eufonie filharmonia narodowa Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka dyrygent

Uta Goebl-Streicher: Chopin w listach Friederike Müller to ktoś godny podziwu

- Friederike Müller była niezwykle serdecznym, emocjonalnym człowiekiem, przywoływała swoje przemyślenia i przeżycia, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, w bardzo emocjonalny sposób. Uważam, że jej listy są wyjątkowe, również przez to, że są przepełnione jej wielkim podziwem wobec Chopina. Możemy tu bez wątpienia mówić o fascynacji - mówiła w Dwójce Uta Goebl-Streicher, autorka książki o listach Friederike Mueller, jednej z ulubionych i najbardziej utalentowanych uczennic Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Dwójka koncert rocznica MUZYKA

Chór Filharmonii Narodowej i jubileuszowy koncert z Orkiestrą Polskiego Radia

- To będzie takie nasze radiowe świętowanie, bowiem ta współpraca od wielu lat przynosi wspaniałe efekty. Już nie wspomnę o licznych koncertach, ale przede wszystkim nagraniach, zarejestrowanym materiale, który został z radiem dokonany; również płyty, które nagrywaliśmy z orkiestrą radiową - mówił w Dwójce szef Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski przed sobotnim koncertem (7.10) z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  chór Chór Filharmonii Narodowej jubileusz koncert Dwójka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie MUZYKA studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Alexandre Kantorow: recital, koncert i muzyka kameralna są jak boki trójkąta

- Z René Martin, dyrektorem festiwalu La Roque d'Anthéron, znamy się od dawna. Był jedną z pierwszych osób, które mi zaufały. Kiedy miałem zaledwie 16 lat, dał mi szansę na innym festiwalu, który organizuje - La Folle Journée. W tym roku poprosił mnie o to, bym zagospodarował cały wieczór, na który mogłem przygotować, cokolwiek chciałem - mówił w Dwójce francuski pianista Alexandre Kantorow.
Zobacz więcej na temat:  koncert Sinfonia Varsovia fortepian Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven Franz Schubert

"Chopin i jego Europa" 2023. Fabio Biondi: "Paria" Moniuszki to opera przepełniona melancholią

- "Paria" to rodzaj dziwnej i wyrafinowanej mieszanki czegoś, co prawdopodobnie powstało na wskutek wyobrażeń Moniuszki o Indiach i niezwykle nostalgiczną podróżą we wschodnim kierunku. Mówię mojemu zespołowi, że odnalazłem w tej muzyce tę samą melancholię i malarskość, na które pozwala nam literatura. Na przykład Dostojewski potrafił ująć te same odcienie. I to jest dla mnie fantastyczne, bardzo ekscytujące - mówił w Dwójce Fabio Biondi.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Fabio Biondi Stanisław Moniuszko opera

BBC Proms 2023. Leila Josefowicz: muzyka musi być wykonywana z przekonaniem i pewnością siebie

- Aby dotrzeć do słuchaczy potrzebne jest specjalne wykonanie. Utwór nie może być po prostu zagrany. Musi być wykonany z przekonaniem, troską i pewnością siebie, z pełną ekspresją i pomysłem. To dla mnie niecodzienne, jak komunikatywne, jak emocjonalne i jak głębokie mogą być nasze wrażenia, nasze uczucia płynące z muzyki - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Leila Josefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  bbc proms koncert skrzypce Dwójka Karol Furtak

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Wagner Bayreuth Tomasz Konieczny Dwójka opera Marcin Majchrowski