Polskie Radio
Section05

Michał Żołądkowski

Moda sportowa: specjalnego przeznaczenia czy do noszenia na co dzień

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie "Moda i sport", która właśnie została otwarta, można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zaskakują nazwiska wybitnych polskich projektantów mody, których niewielu podejrzewa o aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wystawa moda Muzeum Narodowe w Krakowie Trójka

"Był zawsze uśmiechnięty i pomocny". Wspomnienie Marka Gaszyńskiego.

– To był wspaniały facet. Gość, którego będziemy pamiętali przez kolejne pokolenia. Dla tych poprzednich też był bardzo, bardzo ważną osobą. Poznałem go pierwszego dnia, gdy przyszedłem do Trójki, to był listopad 1977 roku. Marek Gaszyński był już wtedy gwiazdą. On był współorganizatorem pierwszego festiwalu w Opolu. Wspólnie z Wiktorem Pogranicznym, był autorem audycji dotyczącej muzyki młodzieżowej. To była półgodzinna audycja – opowiada Paweł Sztompke, redaktor muzyczny radiowej Jedynki, wspominając powstanie programu "30 minut rytmu", który w 1958 roku zadebiutował w Rozgłośni Harcerskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Gaszyński MUZYKA

Stół wigilijny. Dwanaście potraw to tradycja czy jednak nowość?

Spróbowanie każdej z dwunastu potraw, jakie znajdą się na wigilijnym stole, wydaje się nam się dziś prawie obowiązkiem. To z jednej strony szacunek wobec osób, które włożyły wysiłek w ich przygotowanie, z drugiej strony pewne zobowiązanie wobec tradycji. Czy wiemy jednak, jak stara jest tradycja dwunastu potraw na świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Trójka

Rękodzieła i inne atrakcje. Odwiedzamy jarmarki bożonarodzeniowe

W okresie przedświątecznym w wielu polskich miastach pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe. Każde miasto może pochwalić się innymi atrakcjami oraz zaoferować rozmaite pamiątki, wyroby i potrawy. Organizowanie jarmarków przed świętami ma swoje korzenie w późnym średniowieczu, a na przestrzeni wieków charakter samych targów uległ zmianie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta Boże Narodzenie Kuba Witkowski

Smok wawelski istniał naprawdę, ale naukowcy nie wiedzą, czy był dinozaurem

W Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie otwarto nową wystawę pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani". Można na niej zobaczyć modele szkieletów i skamieniałości zwierząt sprzed 210 milionów lat odkrytych w Lisowicach na Śląsku. Dodatkową atrakcją jest wykorzystanie efektów multimedialnych pozwalających lepiej poznać bohaterów wystawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Trójka

Ryszard Wojciul: poszukiwacz dźwięków nieoczywistych

"Spotkania trzeciego stopnia" to audycja z udziałem znanych i popularnych osób. W rozmowie z Michałem Żołądkowskim opowiadają o sobie, muzyce, którą tworzą i której słuchają, o swoich inspiracjach w życiu zawodowym i prywatnym. Tym razem gościem był muzyk Ryszard Wojciul i rozmawiano m.in. o historii festiwalu w Jarocinie, muzyce współczesnej, intuitywnej, twórczych poszukiwaniach i połączeniach.
Zobacz więcej na temat: 

Sztuka a zabytkowa przestrzeń. Dzieła Magdaleny Abakanowicz na Zamku Królewskim

Surowe formy sztuki współczesnej umiejscowione w zabytkowym, XVIII-wiecznym wnętrzu to zestawienie niecodzienne. Taki charakter ma wystawa "Abakanowicz. Konfrontacje". Dzieła jednej z najważniejszych polskich artystek XX wieku można oglądać w historycznych murach Biblioteki Królewskiej - jedynego ocalałego od wojennych zniszczeń pomieszczenia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka wystawa Magdalena Abakanowicz Zamek Królewski

Łukasz Borowicz – mistrz batuty i muzyczny erudyta

"Łukasz Borowicz ma zdumiewający instynkt i wrodzoną łatwość komunikowania się z orkiestrą, a nagrania z jego udziałem, znajdujące się w archiwach Polskiego Radia, to prawdziwe perły i klejnoty" – tak o dyrygencie nominowanym do Nagrody Mediów Publicznych 2022 mówi Andrzej Sułek, redaktor Programu 2 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Sułek Nagrody Mediów Publicznych 2022 Łukasz Borowicz MUZYKA KULTURA

Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i goście specjalni z Ukrainy

W stolicy Dolnego Śląska, w Hali Stulecia, rozpoczyna się 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku podczas czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą pisarze z Ukrainy, z kolei pierwszego dnia targów poznamy tegorocznych laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry oraz Dobre Strony.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wrocław targi książki Trójka Barbara Marcinik KULTURA