Polskie Radio
Section05

Monika Małkowska

Domokrążna sieć kontaktów. Życie ulicy kiedyś i dziś

Po czasie lockdownu, kiedy nasze życie ograniczały pandemiczne obostrzenia, znów wyszliśmy na ulice. Siedzimy przed kawiarniami (w mieście) lub na przydomowych ławeczkach (na wsi), spacerujemy i spotykamy się, czy to ze znajomymi, czy to z zupełnie nieznanymi nam ludźmi. Jak owo życie ulicy wyglądało dawniej? Prowadząca "Klub Trójki" Monika Małkowska zapytała o nie Grzegorza Sieczkowskiego, historyka, publicystę, autora programów w TVP Historia oraz książek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki społeczeństwo pandemia zabawa miasto orkiestra

Festiwal Muzyki Barokowej. Buszta: Alessandro Stradella jest niezmiernie wart poznania

- Stradella podczas swojego życia i działalności zawodowej był jednym z najlepiej opłacanych kompozytorów - dostawał trzykrotnie wyższe stawki niż inni współcześni mu twórcy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 muzykolog Aleksandra Buszta, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zamek Królewski KULTURA koncert muzyka klasyczna MUZYKA barok muzyka dawna

"Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko". Historyk sztuki o wystawie w Zachęcie

- Miał bardzo krytyczny stosunek do samego siebie i otaczającej go rzeczywistości. Bardzo krytycznie podchodził do takich spraw jak nowatorstwo, oryginalność i na tym w znacznym stopniu opiera się jego sztuka - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Michał Jachuła, mówiąc o wystawie "Gra o wszystko", skupiającej dzieła malarza Jerzego Krawczyka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wystawa malarstwo Łódź galeria

O ratowaniu dóbr kultury Ukrainy. Prof. Wojciech Kowalski: na początku były to spontaniczne akcje

- Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację - przyznał w audycji Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Kowalski, dyplomata i były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury, obecnie powołany przez MKDNiS do ochrony dóbr kulturalnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wojna na Ukrainie Ukraina dzieła sztuki

Poetycko, slamowo i tylko po francusku. Serge Gainsbourg, Jacques Brel i Scylla w Trójce

Pomysł na organizowanie poetyckich slamów narodził się w 1986 roku, a jego celem było przybliżenie wierszy szerokiej publiczności. O co chodzi? O improwizatorsko-performersko-rapersko-poetycki konkurs. Nie sięga wysokich progów. Odbywa się w miejscach mało eleganckich – barach, knajpkach, studenckich klubach, jurorami są ludzie wybrani spośród przypadkowych gości. Wedle Francuskiej Federacji Poezji slam jest to "łącznik między pisaniem a wykonaniem, zachęcający poetów do skupienia się na tym, co i jak mówią". Dziś poetycko i slamowo (także pre-slamowo) tylko po francusku.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Trójka Francja Serge Gainsbourg Johnny Hallyday Jane Birkin Jacques Brel Jean Gabin poezja poezja śpiewana

Opowieść o filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w Zachęcie. Mariusz Wilczyński gościem Trójki

W Zachęcie do 26 czerwca można oglądać wystawę zorganizowaną wokół pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z miasta", który miał swoją premierę dwa lata temu. 14-letni proces powstawania filmu stał się sztuką samą w sobie; życiową przygodą autora i jego rozliczeniem z rodziną, idolami młodości, profesorami na uczelni, a najogólniej mówiąc – psychicznym, emocjonalnym autoportretem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA PRL Klub Trójki Trójka Mariusz Wilczyński wystawa Warszawa animacja FILM Łódź miasto

Między słowami. Czy zawsze umiemy znaleźć wspólny język?

Które języki na przestrzeni dziejów osiągały status lingua franca? Zależy, w jakim okresie. Kiedyś językiem uczonych i dyplomatów była łacina. A jak brzmiały ballady w tym języku? Kto mniema, że dziś nikt nie śpiewa piosenek po łacinie – jest w błędzie, i mamy na to dowody, które można było usłyszeć w audycji, w której wybrzmiała m.in. potężna "Carmina Burana - In Taberna Quando Sumus".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA języki obce

"Lwów - Warszawa 2022". Wystawa fotografów ze Lwowa w galerii SOA

- Chcieliśmy nie tylko pokazać nasze prace, ale też mieć możliwość ich sprzedaży, tak by pomóc Ukraińcom i wojsku, które walczy na wschodzie. Galeria SOA dała nam możliwość wystawienia prac, studio w Krakowie cudownie je wydrukowało. Mam nadzieję, że ze wsparciem Polaków zrobimy cuda - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Gerynowicz, ukraiński fotograf. W audycji gościł także Artur Wolski, kurator wystawy "Lwów - Warszawa 2022".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Lwów fotografia

Artyści skarżą się na ból istnienia. Gerry Boulet, Renaud i Johnny Cash w Trójce

Żyjemy na pokaz, kreując swój wizerunek na potrzeby mediów społecznościowych, nie przyznając się, że coś nie gra, doskwiera, przygnębia. I po prostu boli. Na co dzień gramy niezniszczalnych, a w domowym zaciszu płaczemy i wyżalamy się najbliższym. Gdy ich brak, dzielimy się nieszczęściami z psem, kotem lub… psychoterapeutą. Co też niczego w naszym położeniu nie zmienia. Tym razem dopuściliśmy do głosu tych, którzy zgłaszają rozmaite dolegliwości cielesne lub duchowe. W formie muzycznej zrobili to m.in. Gerry Boulet, Renaud i Johnny Cash.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Trójka Stanisław Soyka Maanam Kora Johnny Cash Christophe Maé

Lęk nasz powszedni. Jak działa na jednostkę i społeczeństwo?

Ponad dwa miesiące temu dopadł nas lęk przed wojną – koszmar, który wydawał się historią. Przedtem, przez blisko dwa lata, postrach siała pandemia… W obliczu tych zagrożeń mniej istotne wydawały się i nadal wydają lęki indywidualne. Jednak one też determinują reakcje i zachowania każdego z nas. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka emocje strach Jerzy Bralczyk samobójstwo COVID-19 pandemia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Piosenki na Święto Pracy. Henri Salvador, Alain Bashung i John Lennon w Trójce

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany w skrócie Świętem Pracy, obchodzony jest od 1890 roku. Wprowadzono go w USA dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago, kiedy robotnicy wystąpili przeciwko fatalnym warunkom pracy, przedłużanej nieraz do 12 godzin na dobę oraz niskim płacom. Pierwszy pochód przeciwko wyzyskowi odbył się 1 maja 1886 w Chicago. Wówczas w wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób – co świadczy o skali protestu. Święto Pracy. Co to znaczy?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Trójka John Lennon Alan Price Henri Salvador Stanisław Bareja Elektryczne Gitary Alain Bashung praca święto pracy