Polskie Radio
Section05
Morze Śródziemne

Pomoc dla Gazy. Żołnierze USA budują pomost żywnościowy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy pomoc Palestyna Autonomia Palestyńska BBC Cypr pomoc humanitarna

82 lata temu zatonął statek SS "Warszawa". Niemiecki okręt podwodny dopadł go w drodze do Tobruku

- Pierwszy pocisk urwał ster, rufę, pomieszczenie załogowe na rufie, śrubę. Woda rzuciła się do tunelu – wspominał kapitan Tadeusz Meissner, dowódca jednostki. 26 grudnia 1941 roku dwie torpedy wystrzelone z U-boota dosięgły polski transportowiec. Poszedł na dno, zabierając ze sobą życie czterech członków załogi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Tobruk flota Afryka

Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta morskie jacht statek Morze Bałtyckie rekiny orki ekosystem przyroda Gibraltar

Nielegalna migracja. Wicepremier Włoch żąda od UE działań. "Czas na blokadę Morza Śródziemnego"

Wicepremier Włoch Matteo Salvini domaga się od Unii Europejskiej blokady morskiej na Morzu Śródziemnym, by powstrzymać nielegalną migrację. Polityk rozmawiał z dziennikarzami podczas wizyty w Maceracie w środkowych Włoszech. O szczegółach korespondent Polskiego Radia - Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Giorgia Meloni Matteo Salvini kryzys migracyjny 2023 Europa imigranci w Europie

Kryzys migracyjny. Niemcy nadal będą finansować statki organizacji pozarządowych. "To promowanie cierpienia na morzu"

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta, mówiąc, że Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym - relacjonuje portal Tichys Einblick.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Niemcy Antonio Tajani Annalena Baerbock migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie