Polskie Radio
Section05

msn21-historia

"Gdyby Francuzi mieli kogoś takiego, ogłosiliby go geniuszem". Karol Ludwik Koniński, zapomniany "religijny gwałtownik"

Jeśli chodzi o gwałtowność i radykalizm religijnej myśli porównywano go z Pascalem czy Kierkegaardem. Jego prowadzony podczas wojny dziennik był ważną lekturą dla Czesława Miłosza, Marii Janion czy Jarosława Marka Rymkiewicza. Karol Ludwik Koniński był postacią, która warta jest przypomnienia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia filozofia II wojna światowa literatura dziennik

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
Zobacz więcej na temat:  Biblia starożytna Grecja Uniwersytet Warszawski Powstanie Warszawskie II wojna światowa literatura

Smoki oddają hołd Jezusowi, czyli apokryfy o Nowonarodzonym

Ewangelie stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najwcześniejszym latom życia Jezusa. Stąd już od II wieku powstawały opowieści - nieuznane przez Kościół za kanoniczne - które miały za zadanie zaspokoić ludzką potrzebę dowiedzenia się "czegoś więcej". Teksty te, w dużej mierze pełne fantazji i niesamowitości, można jednak czasami odczytać i jako ilustrację poważnych religijnych tez.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie starożytność średniowiecze Biblia ewangelia literatura

Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poczta Henryk Sienkiewicz Boże Narodzenie choinka Wigilia

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka HISTORIA

TYLKO U NAS Pierwsza Wigilia w Niepodległej. Posłuchaj niezwykłego wspomnienia

Jak obchodzono Wigilię 105 lat temu w Warszawie? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się nagranie wspomnień żołnierza 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w grudniu 1918 roku pełnił służbę na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety nie znamy nazwiska tego świadka historii. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wigilia Zamek Królewski Boże Narodzenie niepodległość odzyskanie niepodległości

"Przeszła przez wszystkie próby, przez które może przejść człowiek". Co wiemy o Matce Boskiej?

Boże Narodzenie to czas, kiedy świętujemy przyjście na świat Jezusa Chrystusa. W szopkach przedstawiane są wizerunki między innymi Dzieciątka, jego Matki i Józefa. Maryja zajmuje szczególne miejsce w Kościele, ale co tak naprawdę o niej wiemy?
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół katolicki Historia - ludzie Jerozolima Jezus Chrystus Nazaret Betlejem Boże Narodzenie HISTORIA ludzie