Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

“Śpiewnik wschodnio-mazowiecki” - publikacja Piotra Dorosza

"Domek mojej babci był pięknie usytuowany! Ganek wychodził na zachód, a widok z niego, niezakłócony drzewami czy budynkami, rozciągał się szeroko na pola i łąki. Co wieczór siadaliśmy na tym ganku i obserwowaliśmy zachody słońca. Babcia owijała mnie starą szalinówką, jeszcze po swojej mamie, żeby nie było mi zimno. I śpiewała mi wiejskie piosenki" - Piotr Dorosz
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka tradycyjna Piotr Dorosz

Broda w sieci. Katarzyna Broda-Firla o działaniach artystycznych w pandemii

Katarzyna Broda-Firla jest świeżo po zakończeniu projektu „Broda w sieci”, którego efekty możemy oglądać na Youtube fundacji im. Józefa Brody. Na cykl wideo składają się fascynujące opowieści Józefa Brody o budowaniu instrumentów, tradycjach Beskidu Śląskiego, miłości do otaczającej natury oraz nagrania muzyczne Katarzyny Brody z ojcem i Andrzejem Budzem – multiinstrumentalistą z Podhala.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek kultura ludowa

O wsi jesiennej i kulturze Krakowiaków Wschodnich

W dzisiejszym "Kiermaszu pod kogutkiem" przemierzyliśmy pół Polski, by dowiedzieć się o zwyczajach, towarzyszących długim jesiennym wieczorom. Swoimi historiami podzieliły się doskonałe śpiewaczki - Marianna Tkaczyk z Nieznamierowic i Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej. Ponadto spotkaliśmy się ze śpiewakiem i propagatorem lokalnych tradycji - Krzysztofem Ryndakiem z Siedliszowic - który opowiedział o kulturze ludowej Krakowiaków Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Szopka Armady. O wystawie „Równorodność” w Państwowym Muzeum Etograficzym

„Równorodność – kolekcja Tomasza Armady” to wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego otwarta 3 listopada. Z uwagi na obostrzenia wystawa dostępna jest jedynie online. Jednak Muzeum przygotowało ciekawy sposób na zwiedzanie jej. Jest to cykl spacerów online dostępny w mediach społecznościowych. Poza pisarką Agatą Pyzik czy samym Tomaszem Armadą (artystą, projektantem), jedną z oprowadzających jest antropolożka Ewa Klekot.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek kultura ludowa wystawa

Rzeka jak krwiobieg. Premiera płyty "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa

"Uwiodła nas. Woda rzeki, studni, deszczu, rosy, mgły i łez. Wobec niej wszyscy jesteśmy równi" - mówili członkowie Kapeli ze Wsi warszawa o inspiracji swojej najnowszej płyty "Uwodzenie". Kapela wraca do korzeni - na Mazowsze, a zwłaszcza nad Wisłę, na powrót odkrywając jej czar. Album ukaże się 30 listopada.  Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska i Maciej Szajkowski opowiedzieli nam więcej o pracy nad płytą i urzeczeniu mikroregionem Urzecze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek kultura ludowa woda Kapela Ze Wsi Warszawa

Kompozycja tu i teraz. Sebastian Wypych o projekcie "Polska Enter"

27 listopada o 18.00 odbędzie się koncert online Sebastiana Wypycha "Polska Enter". O swoim pomyśle, jak wpleść autorskie kompozycje w muzykę ludową, opowiedział autor projektu w rozmowie z Patrycją Zisch. Ale to nie wszystko, co czekało słuchaczy piątkowych Źródeł! Przedpremierowo zabrzmiała muzyka z albumu "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa, a etnograf Krzysztof Kubiak opowiedział o roli rzeki w kulturze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna Kapela Ze Wsi Warszawa Piotr Kędziorek Patrycja Zisch

My "po/piśmienni". 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Tytuł tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania nawiązuje do książki Jacka Dukaja „Po piśmie”, w której autor przedstawia wizję nadchodzącej epoki post piśmiennej, kiedy to „technologie bezpośredniego transferu wrażeń zmysłowych” pozwolą na przekazywanie ludzkich przeżyć bez pośrednictwa języka – żywego słowa i literatury. Czy w tym świecie będzie miejsce na sztukę opowiadania? A jeśli tak, to w jakiej formie? O tym porozmawialiśmy z naszymi Gośćmi Poranka – Beatą Frankowską i Jarosławem Kaczmarkiem – współzałożycielami Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek kultura ludowa opowiadanie

Piątka od Bogusza

W stodole w Kamiennej Woli k. Odrzywołu umarł w sierpniowy wieczór dwudziestosiedmioletni chłopak. Już za życia był legendą. Cała wieś się zeszła, by go pożegnać. Co zostało po Boguszu, roku 1945, świeżo po przetoczeniu się przez te tereny armii nazistowskiej, radzieckiej? Niewiele. Ot, dwie fotografie. Ponoć kiedyś było więcej, ale że czasy były trudne – Boguszowy ojciec spalił zdjęcia. Żadnych nagrań.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski