Polskie Radio
Section05

nagroda Nobla

Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny

"Krzyżacy", "Trylogia": któż w Polsce nie zna Henryka Sienkiewicza przynajmniej ze słyszenia? Był pierwszym polskim pisarzem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla – za "Quo vadis", choć o tym już mniej pamiętamy. Co powoduje, że Sienkiewicz wciąż jest czytany, wciąż jest na topie, wciąż przyciąga badaczy i czytelników?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Henryk Sienkiewicz Trylogia Quo vadis Magdalena Piejko Trójka

Szczepionka na COVID-19, mikroplastik na Evereście i szczątki w Pompejach – naukowe podsumowanie 2020 roku

Niewątpliwie 2020 rok zdominowany był przez jeden temat – pandemię koronawirusa. I wiele miesięcy trwało nerwowe oczekiwanie na tę jedną wiadomość: szczepionka przeciw COVID-19 została wynaleziona. Warto jednak przypomnieć sobie o innych ważnych wydarzeniach w sferze nauki, które mogły nam umknąć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA szczepionka badania koronawirus

Prof. Dorota Heck o Noblu dla Louise Glück

- Jej twórczość współbrzmiewa z naszymi próbami powrotu do osi północ-południe, do ożywienia kolebki cywilizacji, którą była Grecja i Rzym - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Dorota Heck kierownik pracowni kultury literackiej XX w. (Uniwersytet Wrocławski). W audycji dyskutowali również dr Janusz Janowski, prezes związku Polskich Artystów Plastyków oraz dr Łukasz Jasina, filmoznawca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta Magdalena Piejko literatura

"Pomiędzy krzykiem a chłodnym spojrzeniem". Juliusz Gałkowski o twórczości Louise Glück

- Mamy do czynienia z osobą, która zna doskonale literaturę amerykańską i światową, z pełną świadomością nawiązuje do literatury klasycznej. Pojawiają się w jej tomach także formuły fabuł, zna prozę i potrafi przełożyć ją w poetyckie przypowieści - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski, historyk sztuki, tłumacz twórczości laureatki. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz poezja literatura