Polskie Radio
Section05

NASA

Polski nanosatelita HYPE – mały krok dla AGH, wielki skok dla polskiej nauki kosmicznej

14 stycznia 2025 roku zapisze się na kartach historii polskiej kosmonautyki jako dzień wyjątkowy. Z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 w ramach misji Transporter-12, wynosząc na orbitę najmniejszego polskiego satelitę HYPE. Projekt jest efektem pracy studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zrzeszonych w Kole Naukowym SatLab AGH, we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kosmos badania badania polskich naukowców esa SpaceX

Polak w Kosmosie po 46 latach. Ignis - nowy początek polskiej eksploracji kosmosu

46 lat po historycznym locie Mirosława Hermaszewskiego, Polska ponownie wkracza na kosmiczną scenę. Misja Ignis, której nazwa oznacza po łacinie "ogień", jest symbolem narodowej ambicji, rozwoju i odważnego kroku w przyszłość. Na wiosnę 2024 roku astronauta dr Sławosz Uznański, wybrany spośród tysięcy kandydatów, wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), inaugurując nową erę polskich załogowych misji kosmicznych.
Zobacz więcej na temat:  Sławosz Uznański kosmos badania esa POLSA

Jedyne dane z Urana z błędami? Rozwikłano zagadkę sprzed lat

Po blisko 40 latach naukowcy rozwiązali tajemnicę zagadkowych anomalii obserwowanych wokół Urana. Dane, które nie dawały spokoju badaczom, zebrała przed laty sonda kosmiczna Voyager 2. Ich nowa analiza rzuca więcej światła na magnetosferę planety. Teraz też wiemy, że powodem niewyjaśnionego wcześniej zjawiska była burza słoneczna.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia układ słoneczny Polskie Radio 24 ŚWIAT NAUKA Przemysław Goławski