Polskie Radio
Section05

NASA

NASA i ESA potwierdzają: Ziemia uniknie kolizji z asteroidą. Ale co z Księżycem?

Jeszcze kilka tygodni temu brzmiało to jak scenariusz filmu katastroficznego – odkryta pod koniec 2024 roku asteroida 2024 YR4 znalazła się na szczycie listy potencjalnych zagrożeń dla naszej planety. Naukowcy z NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oceniali, że istnieje aż 3-procentowe prawdopodobieństwo kolizji z Ziemią w grudniu 2032 roku. Jednak najnowsze badania rozwiewają te obawy – Ziemia może spać spokojnie.
Zobacz więcej na temat:  kosmos NAUKA esa księżyc

Rosja wystrzeliła satelity. W tle tajny program broni

Rosja wystrzeliła w kosmos niezidentyfikowane satelity - pisze ukraiński portal Militarnyj. Rosjanie poinformowali tylko o tym, że wystrzelili rakietę z dwoma urządzeniami na zamówienie ministerstwa obrony. Z tego samego poligonu już wcześniej wystrzelili spory zbiór satelitów rozpoznawczych i wojskowych. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie Moskwa wystrzeliła tym razem. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT pożar kosmos satelita

Polski instrument kosmiczny GLOWS zintegrowany z satelitą NASA. Wielki sukces CBK PAN

Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) ogłosiło kolejny przełomowy krok w polskiej eksploracji kosmosu. Instrument badawczy GLOWS (GLObal solar Wind Structure), w całości zaprojektowany i zbudowany w Polsce, został pomyślnie zintegrowany z satelitą NASA - Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP). Misja, która ma na celu zbadanie struktury i dynamiki wiatru słonecznego, wystartuje w drugiej połowie 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  kosmos esa Polska Akademia Nauk Sławosz Uznański

Polski nanosatelita HYPE – mały krok dla AGH, wielki skok dla polskiej nauki kosmicznej

14 stycznia 2025 roku zapisze się na kartach historii polskiej kosmonautyki jako dzień wyjątkowy. Z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 w ramach misji Transporter-12, wynosząc na orbitę najmniejszego polskiego satelitę HYPE. Projekt jest efektem pracy studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zrzeszonych w Kole Naukowym SatLab AGH, we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kosmos badania badania polskich naukowców esa SpaceX