Polskie Radio
Section05

nazizm

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy II wojna światowa HISTORIA

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja Argentyna Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Niemiecka akcja T4 na ziemiach polskich. Eksterminacja "ludzi niewartych życia"

Od 2 do 4 kwietnia 1940 roku Niemcy zamordowali 499 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Warcie koło Sieradza. Ten zbrodniczy proceder realizowany był w ramach akcji T4, polegającej na likwidacji osób chorych psychicznie i posiadających wrodzone wady fizyczne. W ramach tej operacji podczas II wojny światowej Niemcy zabili kilkanaście tysięcy pacjentów szpitali psychiatrycznych zlokalizowanych na ziemiach polskich. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski III Rzesza Adolf Hitler zbrodnie wojenne II wojna światowa okupacja niemiecka Chełmno

Badania potwierdzają, że w niemieckim obozie w Buchenwaldzie wykonywano przedmioty z ludzkiej skóry

Historyczni rewizjoniści poddają w wątpliwość fakt posiadania przez SS w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie przedmiotów wykonanych z ludzkiej skóry. Dlatego fundacja tego miejsca pamięci zleciła zbadanie niektórych z tamtejszych eksponatów – opisuje portal dziennika "Welt", podkreślając, że wyniki najnowszych analiz potwierdziły skalę pogardy nazistowskich oprawców dla człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne

Goralenvolk - gdzie leży prawda o ciemnej karcie w historii Podhala?

- Myśląc o II wojnie światowej, przede wszystkim myślę o ludziach. O ludziach uwikłanych w dramat wojny. O tych trudnych wyborach, bo przecież wiemy, że wojna jest złem, a zło rodzi zło. Dzisiaj może niektórym łatwo przychodzi osądzanie innych, ale kiedy popatrzymy na to, jak złożona była sytuacja w czasie II wojny, to przede wszystkim powinniśmy pochylić się nad człowiekiem - mówiła w audycji poświęconej akcji Goralenvolk prof. Stanisława Trebunia-Staszel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Podhale Aldona Łaniewska-Wołłk II wojna światowa Zakopane III Rzesza Dwójka Goralenvolk