Polskie Radio
Section05

nazizm

Problemy Niemiec z rozliczaniem nazistów. "Było niewiele woli politycznej, żeby ścigać zbrodniarzy"

- Nieukaranie nazistowskich zbrodniarzy i kolaborantów to problem światowy. Część krajów miała więcej woli politycznej niż np. Niemcy, żeby ich ścigać i karać - stwierdził dyrektor biura Centrum im. Szymona Wiesenthala (SWC) w Jerozolimie dr Efraim Zuroff pytany, dlaczego procesy niemieckich zbrodniarzy w RFN ciągną się latami.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Niemcy III Rzesza II wojna światowa HISTORIA ŚWIAT

"Mein Kampf" – "książka diabła" w polskim, krytycznym wydaniu

"Mein Kampf" – książka, napisana przez Adolfa Hitlera podczas jego pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku, budzi grozę do dziś. To jedna z najbardziej złowrogich publikacji, którą obciąża się winą za miliony ofiar Holokaustu. W styczniu tego roku ukazał się nowy krytyczny przekład prof. Eugeniusza Cezarego Króla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Piotr Semka społeczeństwo Wojciech Roszkowski Adolf Hitler tłumacz KSIĄŻKA Niemcy

Bundestag usuwa relikty nazistowskich ustaw. "Bardzo wyraźne podłoże antysemickie"

Parlament w Niemczech zmienił tekst ustawy z 1938 r., która do dziś, mimo zmian, mówiła o "Rzeszy Niemieckiej i Ministrze Spraw Wewnętrznych Rzeszy". Rozporządzenie nakazywało również Żydom używania dodatkowego imienia Sara lub Izrael. - To prawo jest najbardziej rażące - komentował Felix Klein,rządu federalny komisarz ds. antysemityzmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy III Rzesza antysemityzm Bundestag

Miał udział w 3518 zabójstwach. Są zarzuty dla b. strażnika w niemieckim obozie Sachsenhausen

Prokuratura w Neuruppin na wschodzie Niemiec postawiła b. strażnikowi w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zarzuty współudziału w 3518 zabójstwach. 100-letniemu obecnie mężczyźnie zarzuca się, że w latach 1942-1945 "świadomie i dobrowolnie" uczestniczył w mordowaniu więźniów obozu.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy Europa ŚWIAT prokuratura