Polskie Radio
Section05

nazizm

Prof. Musiał: Zachód wciąż nie wie, że Auschwitz zostało założone przez Niemców dla Polaków

- Na około 10 tysięcy niemieckich członków załogi oświęcimskiej, przed zachodnioniemieckimi sądami po wojnie stanęły bodajże 42 osoby. Trzeba sobie te liczby uświadomić - mówi profesor Bogdan Musiał na temat zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. I dodaje, że "w Niemczech w ogóle się nie wspomina, że sprawcy z Auschwitz byli chronieni przez państwo zachodnioniemieckie po wojnie. Nie było tak, jak oni teraz twierdzą, że państwo zawiodło w ściganiu zbrodniarzy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Holokaust Niemcy Berlin Europa HISTORIA historia Polski infografika

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. IPN prezentuje materiały poświęcone Zagładzie

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu "Przystanek historia" prezentuje materiały poświęcone Zagładzie i wyzwoleniu KL Auschwitz. Na portalu zamieszone zostały między innymi artykuły naukowe, filmy archiwalne, zdjęcia czy książki.
Zobacz więcej na temat:  IPN HISTORIA Holokaust II wojna światowa POLSKA społeczeństwo

Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów

Facebook odblokował zagraniczną promocję filmu o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi i popełnianych tam przez hitlerowców zbrodniach m.in. dzięki nagłośnieniu sprawy przez polskie media - powiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media społecznościowe Facebook HISTORIA II wojna światowa Holokaust zbrodnie wojenne Łódź IPN Instytut Pamięci Narodowej

Piękno świata w oczach profesora Michała Siedleckiego

81 lat temu, 11 stycznia 1940 roku, zmarł jeden z najwybitniejszych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Michał Siedlecki. Był wybitnym zoologiem, obrońcą zwierząt, szczególnie morskich i ptaków, ze znawstwem opisującym niedostępne dla większości Polaków odległe morza, lądy i oceany.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Uniwersytet Jagielloński zbrodnie wojenne Kraków niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Sachsenhausen

"Słabość demokracji i parlamentaryzmu". Prof. Maciej Marszał o źródłach włoskiego faszyzmu

- W latach 20. ub. wieku faszyzm był postrzegany niemalże jako ruch romantyczny. Zachwycony był nim Winston Churchill. Ten ruch był postrzegany jako coś, co doprowadzi do zburzenia starego, liberalnego, parlamentarnego świata, co zaprowadzi nowy porządek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Marszał, politolog i prawnik.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 faszyzm II wojna światowa Niemcy Włochy Benito Mussolini Adolf Hitler