Polskie Radio
Section05

nazizm

Dr Danuta Drywa: rząd polski nie tylko wpierał akcje ratowania Żydów, ale i finansował je

- Poselstwo RP w Bernie było jedną z nielicznych placówek dyplomatycznych, polskich, które działały w Europie w czasie wojny - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Danuta Drywa, autorka książki "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia". Gościem audycji był też dr Jakub Kumoch, ambasador RP w Turcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Brno Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski

Powstanie Warszawskie. 20 września 1944. "Przelana krew to czyn narodu, który chce żyć w wolności"

Pięćdziesiąty pierwszy dzień powstania, środa. Na Przyczółku Czerniakowskim w domu przy ulicy Wilanowskiej 1 ginie 12-letni kapral Witold Modelski, najmłodszy uczestnik walk powstańczych. Część walczących wobec beznadziejnej sytuacji postanawia przeprawić się na prawy brzeg Wisły.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa Antoni Chruściel

KALENDARIUM Powstanie Warszawskie. 17 września 1944. "Przez dwa dni słyszano jęki rannych"

Czterdziesty ósmy dzień powstania, niedziela. Walki na Czerniakowie stają się coraz uciążliwsze. Podejmowane są starania, żeby Armia Czerwona ruszyła na pomoc walczącej Warszawie. Jak wspomina po latach gen. Tadeusz Bór-Komorowski, dowództwo radzieckie cały czas podstępnie zachęca Polaków do walki i obiecują pomoc, ale tak naprawdę Sowieci pomóc nie chcą.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne

"Nie możemy dopuścić, aby polska patriotka trafiła do aresztu". Reduta Dobrego Imienia wsparła Nitek-Płażyńską

Reduta Dobrego Imienia (RDI) opłaciła w czwartek komorniczy tytuł egzekucyjny wystawiony przez sąd na wniosek Hansa G. - poinformował prezes RDI Maciej Świrski. Jak wskazała RDI, od początku wspierała i będzie wspierać Natalię Nitek-Płażyńską w jej walce o dobre imię Polaków i Polski.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Reduta Dobrego Imienia sądownictwo POLSKA Niemcy

"Nie chodzi o pieniądze, ale o zasady". Nitek-Płażyńska podziękowała Owsiakowi za wsparcie

Natalia Nitek-Płażyńska nazwała "napawającą otuchą" sytuację, w której wyrok skazujący ją za nagrywanie obrażającego Polaków Hansa G., bulwersuje osoby o bardzo różnych poglądach. Podziękowała Jerzemu Owsiakowi za wyrażone wsparcie, podkreślając równocześnie, że w sprawie "nie chodzi o pieniądze, ale o zasady".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Jerzy Owsiak WOŚP sąd Sąd Najwyższy

Sprawa Natalii Nitek-Płażyńskiej. Badzio: trudno odrzucić hipotezę, że sprawa ma wymiar polityczny

- Okazuje się, że mija kilka miesięcy od sprawy Jana Śpiewaka i dochodzi do kolejnych skandali. Trudno odrzucić hipotezę, że ta sprawa ma wymiar polityczny - powiedział w Polskim Radiu 24 o procesie Natalii Nitek-Płażyńskiej Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". Gościem audycji był również Piotr Kubiak, dziennikarz Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Gdańsk mowa nienawiści reforma sądownictwa Krzysztof Świątek

"Nie przeproszę, muszę walczyć do końca". Natalia Nitek-Płażyńska o sprawie Hansa G.

 - Jestem młodą matką, mam małe dziecko. Bolesne jest dla mnie, że może nadejść taki moment, iż przyjdzie po mnie policja i zabierze mnie do aresztu. Obiecałam jednak na samym początku, że nie przeproszę Hansa G. i będę walczyła do samego końca. Nie rzucam słów na wiatr, muszę odstawić własny komfort, pragnienia i marzenia, poczucie bezpieczeństwa. Ta sprawa jest ważniejsza, Polacy chcą równego traktowania i sprawiedliwego sądownictwa. To jest zbyt poważna sprawa, muszę walczyć do końca, doprowadzić do pozytywnego finału nawet własnym kosztem - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Nitek-Płażyńska. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Gdańsk sądownictwo POLSKA

TYLKO U NAS Znamy tożsamość pięciu obrońców Westerplatte. Szczątki żołnierzy odnaleziono rok temu

Polskie Radio ustaliło, że dzięki szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej oraz wielomiesięcznym badaniom genetycznym, dziś po godzinie 5 rano ujawniono pięć imion i nazwisk polskich żołnierzy, którzy polegli, broniąc Westerplatte w pierwszym tygodniu września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte II wojna światowa Niemcy III Rzesza 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Piotr Gliński o akcji "Pamiętaj. 23 sierpnia"

23 sierpnia - w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow między Niemcami a Związkiem Sowieckim - obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Przypomina o tym akcja "Pamiętaj. 23 sierpnia" - napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA pakt Ribbentrop-Mołotow totalitaryzm represje II wojna światowa komunizm Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego