Polskie Radio
Section05

niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Piękno świata w oczach profesora Michała Siedleckiego

81 lat temu, 11 stycznia 1940 roku, zmarł jeden z najwybitniejszych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Michał Siedlecki. Był wybitnym zoologiem, obrońcą zwierząt, szczególnie morskich i ptaków, ze znawstwem opisującym niedostępne dla większości Polaków odległe morza, lądy i oceany.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Uniwersytet Jagielloński zbrodnie wojenne Kraków Sachsenhausen

O. Ignacy Rejch o św. Maksymilianie Kolbe: uważał, że modlitwa Zdrowaś Mario to kula karabinowa

- O. Kolbe uważał, że modlitwa Zdrowaś Mario to jest kula karabinowa. Kula, która nie zabija ale rani w sposób duchowy i zachęca do dobra i uczciwości - powiedział ojciec Ignacy Rejch, ostatni żyjący świadek świętego Maksymiliana Kolbe.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe Auschwitz Niepokalanów franciszkanie śmierć rocznica II wojna światowa HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Sformułowanie "polskie obozy" w hiszpańskim dzienniku. Skuteczna interwencja ambasady RP

Ambasada RP w Madrycie podjęła skuteczną interwencję w redakcji hiszpańskiego dziennika "La Vanguardia" po opublikowaniu przez tę gazetę w poniedziałek tekstu dotyczącego eksterminacji ludności cygańskiej w czasie II wojny światowej. Jeden z podpisów pod załączonymi do artykułu fotografiami błędnie sugerował współdziałanie Polaków w tym procederze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA Hiszpania historia Polski

Niemcy: 95-letni były strażnik obozowy oskarżony o zbrodnie wojenne w Stutthof

95-letni były strażnik niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie został oskarżony o zbrodnie wojenne. Poinformował o tym rzecznik sądu rejonowego w Wuppertalu. Doprecyzował, że na mężczyźnie ciąży zarzut współudziału w zabójstwie kilkuset osób. Zastrzegł, że eksperci ocenią jego zdolność do stanięcia przed sądem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Holokaust HISTORIA III Rzesza prawo sądownictwo II wojna światowa zbrodnie wojenne

"Dolina śmierci". Niezwykła animacja poświęcona grozie KL Gusen

Instytut Pileckiego opublikował animację ukazującą grozę KL Gusen. We wtorek minęło 75 lat od wkroczenia żołnierzy amerykańskich, którzy wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie Austrii niedaleko Linzu. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię". Piotr Gliński o więźniach Mauthausen-Gusen

- 75 lat temu więźniowie Mauthausen i Gusen zostali uwolnieni od straszliwej gehenny życia w obozach koncentracyjnych - lat katorgi i upodlenia. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię - wskazał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego II wojna światowa III Rzesza HISTORIA nazizm POLSKA