Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Dr Mateusz Szpytma: historia rodziny Ulmów była szerzej nieznana. Chciałem to zmienić

- Intencją moją, gdy powstawało to muzeum, gdy je współtworzyłem, było to, by przedstawić tę historię, żeby ona dotarła do jak największej rzeszy ludzi, bo kwestia ratowania Żydów przez Polaków była nieznana - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, inicjator i współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg HISTORIA historia Polski Ulmowie II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata IPN Instytut Pamięci Narodowej

"Nikt się nie łudził, że to było wyzwolenie". Dwie okupacje - niemiecka i radziecka - w relacjach świadków

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań znalezionych w Archiwum Polskiego Radia, które są wyborem relacji na temat różnych wymiarów okupacji niemieckiej na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej oraz następującej po niej okupacji sowieckiej, niesłusznie do dziś nazywanej jeszcze czasami "wyzwoleniem".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa Armia Czerwona III Rzesza Żołnierze Wyklęci okupacja sowiecka Stanisław Broniewski Jan Olszewski Franciszek Niepokólczycki Józef Światło

Powstanie Warszawskie. Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Niemcy Polskie Radio Powstanie Warszawskie

6 sierpnia 1944 w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego"

- Przy Żelaznej leżeli żołnierze i strzelali z karabinów. Zwykłych. W stronę Kercelaka. Był popłoch. Uciekanie cywilów. Obrona cywilów. Obrona rozpaczliwa. Wiadomości o tych paleniach, rozstrzeliwaniach szły, szły fakty, szły na nas, coraz bliżej. Lecieliśmy raz dwa z tymi noszami - Miron Białoszewski tak zapamiętał 6 sierpnia 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II wojna światowa powroty z niepamięci Żołnierze Wyklęci komunizm nazizm okupacja sowiecka