Polskie Radio
Section05

Paryż

Gustaw Flaubert. "Patrzymy na nich i wiemy, że to się źle skończy. Oni jeszcze nie wiedzą"

– To opowieść o klęskach człowieka. Tam się nic takiego nie wydarza, ale ta historia jest straszliwa właśnie przez to, co się w niej nie dzieje – mówił o jednej z powieści Gustawa Flauberta prof. Tomasz Swoboda. Rocznica urodzin autora "Pani Bovary" jest dobrą okazją do przyjrzenia się jego życiu i mistrzowskim dziełom.
Zobacz więcej na temat:  Gustave Flaubert Francja literatura filozofia psychologia praca

Polska fotografia na światowych salonach. Wystawa "Villa Polonez" w Instytucie Polskim w Paryżu

"Villa Polonez" to wystawa najnowszej polskiej fotografii przygotowana przez Instytut Polski w Paryżu jako jedna z imprez towarzyszących Paris Photo 24. Autorem koncepcji i kuratorem wystawy jest Paweł Borkowski z Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu. Z kuratorem oraz z Joanną Wajdą, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Instytut Polski

Otwarcie katedry Notre Dame. Zjadą światowi przywódcy

W Paryżu w sobotę zostanie uroczyście otwarta katedra Notre Dame. To jedna z najsłynniejszych chrześcijańskich świątyń na świecie, częściowo zniszczona w wielkim pożarze w 2019 roku. Odbudowa trwała pięć lat. W inauguracji weźmie udział około 50 światowych przywódców, w tym m.in. Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i prezydent elekt Donald Trump. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół Notre Dame

To trzeba wiedzieć, by zrozumieć jej tajemnicę

Co znaczy "Notre Dame"? Jaka jest architektura paryskiej katedry? Jakie znaczenia niesie? – Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz. Notre Dame w Paryżu, pięć lat po tragicznym pożarze, będzie ponownie otwarta. To dobra okazja, by przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
Zobacz więcej na temat:  Francja Notre Dame chrześcijaństwo symbole średniowiecze

Jak budowano katedry? Grzeszne finansowanie, lista fachowców i walka o rekord

W ciągu trzech wieków wzniesiono we Francji 80 katedr, w tym paryską Notre Dame, a ogółem na budowę kościołów wykorzystano wtedy więcej kamieni niż kiedykolwiek w starożytnym Egipcie. Czas powstawania katedry rozciągał się na pokolenia – nic dziwnego, bo przedsięwzięcie to należało do kosztownych, arcytrudnych i zakrojonych na pozaludzką skalę.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Notre Dame Francja architektura budownictwo chrześcijaństwo