Polskie Radio
Section05

Peru

Mario Vargas Llosa żegna się z pisaniem powieści. Co stworzył na sam koniec?

"To dla pani ta cisza" to już ostatnia powieść znanego pisarza Mario Vargasa Llosy. O czym peruwiański noblista napisał, żegnając się z tym gatunkiem literackim? - Ona wydaje się dość prosta, ale kryją się w niej różne smaczki, pomysły, konteksty i znaczenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia tłumacz książki i autor biografii Llosy Tomasz Pindel. Jakie?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Mario Vargas Llosa Tomasz Pindel Zobacz także

Ostatnia powieść noblisty. Mario Vargas Llosa postawił kropkę nad "i"?

Rzecz o pasji, namiętnościach i pogoni za marzeniami, a wszystko to w otoczeniu kreolskiej muzyki, która tętni przez całą powieść. "To dla Pani ta cisza" jest według zapowiedzi ostatnią powieścią autorstwa Mario Vargasa Llosy. Czy noblista postawił tym samym kropkę nad "i" w swojej twórczości?
Zobacz więcej na temat:  Mario Vargas Llosa literatura Tomasz Pindel Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KSIĄŻKA

Polskie Radio 24 Nie żyje Alberto Fujimori. "Był prezydentem autorytarnym"

Według jednych, ocalił kraj przez terroryzmem i załamaniem gospodarczym. Dla innych był autorytarnym przywódcą, który brutalnie rzucił wyzwanie demokratycznym instytucjom kraju, aby zachować władzę, łamał prawa człowieka i zasady demokracji. 11 września zmarł były prezydent Peru Alberto Fujimori. W audycji "Świat w Powiększeniu" Magdalena Skajewska rozmawiała o tym kontrowersyjnym polityku z dr. Michałem Stelmachem z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Alberto Fujimori Polskie Radio 24

Sztuka naskalna. Petroglify z Toro Muerto odczytane przez Polaków

W pustynnym wąwozie południowego Peru znajduje się Toro Muerto - najbogatsze stanowisko sztuki naskalnej Ameryki Południowej. Wzory geometryczne, zygzaki, linie, różnorodne zwierzęta i wizerunki tancerzy (tzw. danzantes)… niemal 100 tysięcy petroglifów, które wyryte są na głazach rozrzuconych na obszarze ok. 10 kilometrów kwadratowych. Stworzyli je przedstawiciele lokalnych kultur, którzy przez wiele stuleci – prawdopodobnie od początku naszej ery po czasy inkaskie, przybywali do tego miejsca, by wziąć udział w nieznanych nam dziś  ceremoniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Ameryka Południowa

Na ratunek Amazonii. Peruwiańczycy biorą sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii ponownie zalesiają lasy deszczowe, które pokrywają 60 proc. tego terytorium. Wielka społeczna akcja jest związana z regularnym niszczeniem dziewiczych lasów przez rabunkową i nielegalną wycinkę - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Amazonia lasy deszczowe ekologia ochrona środowiska