Polskie Radio
Section05

Piotr Adamczyk

"Ostatni list" Krzysztofa Komedy

27 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy, najwybitniejszego polskiego jazzmana, pioniera tego gatunku muzycznego w Polsce, kompozytora muzyki do kilkudziesięciu filmów polskich i zagranicznych, autora kultowej kołysanki z "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego. Z tej okazji zaprosiliśmy na słuchowisko Roberta Mirzyńskiego zatytułowane "Ostatni list".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Komeda Marian Szałkowski Krzysztof Banaszyk Marek Hłasko

"Jehoszua". Słuchowisko na podstawie Ewangelii Św. Jana w adaptacji i reżyserii Katarzyny Michałkiewicz

"Jehoszua” słuchowisko powstało na podstawie Ewangelii Św. Jana, opowiada dzieje Jezusa od ostatniej wieczerzy do spotkania z uczniami po zmartwychwstaniu nad jeziorem Genezaret. Aby osadzić znaną historię w oryginalnym otoczeniu Izraela - przywołane zostały niektóre hebrajskie imiona, słowa. Najważniejsze jest jednak imię Jehoszua (Jezus), które w hebrajskim  oryginale znaczy - Jahwe jest zbawieniem.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko ewangelia Łukasz Borkowski Dariusz Wnuk krzysztof stelmaszyk Julia Kołakowska-Bytner Mateusz Kwiecień

Piotr Adamczyk: jazz ma wiele wspólnego z aktorstwem

- Często ktoś mówi "jak wy możecie grać to samo przedstawienie wiele razy, nie nudzi wam się?". Jak się stoi na scenie np. z Januszem Gajosem i widzi się w jego oku taki błysk: "tak mi zagrałeś? To ja ci tak zagram", to jest najwyższy poziom jazzu. To wszystko jest w emocjach tekstu, który gramy codziennie, ale za każdym razem inaczej - mówił w Programie 2 Polskiego Radia ceniony polski aktor.
Zobacz więcej na temat:  aktor Beata Kwiatkowska Dwójka

Piotr Adamczyk o roli w filmie "Mayday": dla mnie to było duże wyzwanie

W dniu kinowej premiery komedii "Mayday" radiową Jedynkę odwiedził grający w niej główną rolę Piotr Adamczyk. - Dla mnie to było duże wyzwanie i myślę, że jeszcze większe dla postaci, która grałem, bo on w ten sposób lawirował przez pięć lat, a ja musiałem te pięć lat zamknąć w półtoramiesięcznym planie filmowym - powiedział aktor. 
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo kino Martyna Podolska FILM

Mariusz Treliński o "Halce" w Wiedniu na operowy finał roku

Mariusz Treliński opowiadał w Trójce, jak wyglądała praca przy realizacji "Halki" Stanisława Moniuszki w słynnym Theater an der Wien. W połowie lutego 2020 roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Teatr Wielki - Opera Narodowa Mariusz Treliński Elżbieta Sikora William Szekspir Stanisław Moniuszko Łukasz Borowicz Anna Wieczur-Bluszcz

"Latawiec z betonu". Słuchowisko Moniki Milewskiej w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego

Monika Milewska opowiada historię na poły prawdziwą na poły fantastyczną. Pozwala podróżować inżynierowi w czasie i poznawać przemiany społeczne, ustrojowe, gospodarcze. Każe mu się również skonfrontować nie tylko z własnymi wyborami, ale również z oddaniem władzy. Bohater styka się z przedstawicielami różnych grup społecznych począwszy od chłopstwa na inteligentach skończywszy.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Monika Milewska Wawrzyniec Kostrzewski Łukasz Lewandowski Mateusz Weber Robert Majewski Krzysztof Szczepaniak Olga Sarzyńska

"Ferma blond". Co działo się w ośrodku Lebensborn pod Łodzią?

- Są czasami w życiu człowieka, który zajmuje się pisaniem, takie znaki z nieba. Ja ze zdumieniem sobie uświadomiłem, że w mojej poprzedniej książce zatytułowanej "Dom tęsknot" jest pół strony na temat ciotki, o której słuch zaginął przed wojną. I te pół strony mówi właśnie o tym, że ciotka wyjechała do Lebensbornu... Zobaczyłem, że mam gotowego bohatera do następnej powieści - mówi w audycji "Moje książki" pisarz Piotr Adamczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA literatura pisarz Niemcy