Polskie Radio
Section05

pisarze i poeci

Prof. Anna Nasiłowska: poezja była pierwsza w moim życiu

Prof. Anna Nasiłowska jest historyczką literatury, literaturoznawczynią, krytyczką literacką, pisarką, poetką. Zajmuje się również nauczaniem kreatywnego pisania w Polskiej Akademii Nauk. W audycji "Spotkanie z..." opowiada m.in. o nauce pisania oraz czytania prozy i poezji, a także o początkach swojej twórczości i pasji do literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska proza poezja Sławomir Mrożek literatura

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro literatura komedia Rok Alekdandra Fredry Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA

Maria Konopnicka - ciekawsza, niż myślimy

- Celem naszych badań było pokazanie wielostronnego portretu Konopnickiej. To jest portret wielokrotny, okazuje się, że Konopnicka ma wiele twarzy, jest: poetką, tłumaczką, reporterką, krytyczką, podróżniczką, dramaturżką - jakby niektórzy powiedzieli - i przede wszystkim, fascynującą kobietą i matką - stwierdziła w "Poranku Dwójki" prof. Maria Jolanta Olszewska. Sięgnęliśmy po publikację "Konopnicka - raz jeszcze" pod redakcją naszej rozmówczyni.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka literatura Dwójka Paweł Siwek

Córka neandertalczyka. Wisława Szymborska i przodkowie

- Jeden z jej przodków razem z kolegami podchorążymi szedł na Belweder, po linii matki jest jakiś drzeworyt tego Rottermunda od Belwederu, są wspomnienia dziadka z powstania styczniowego. Nic, tylko się chwalić, a ona jeżeli pisała w wierszach o rodzinie, częściej był to wątek na przykład gruźlicy, jakieś epizodziki z życia osobistego, rodzinnego, a nie z tej chwały. Nie uważała, że to jest jej chwała - mówiła o Wisławie Szymborskiej jej biografka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska rodzina Dwójka Dorota Gacek genealogia

Scena Nowej Dramaturgii - "szybkie randki" dramaturgów z reżyserami

- Od pięciu lat doprowadzamy do speed datingingów, takich randek, na których pojawia się grupa ludzi piszących i grupa reżyserów. Oni się spotykają, obwąchują. Przeważnie ci, którzy piszą, zdradzają, co im się zrodziło w wyobraźni, a my sprzyjamy. Jesteśmy akuszerami - mówił w Dwójce Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 
Zobacz więcej na temat:  reżyser Dwójka Jakub Jamrozek

Iwona Rusek i jej dramaty radiowe. Rozmowa o tomie II

- Byłam wychowana na baśniach, kolekcjonuję baśnie do dzisiaj. Uwielbiam je czytać, oglądać, słuchać, uważam, że to jest najpiękniejsza literatura. One mnie ukształtowały i gorąco zachęcam wszystkich państwa, żeby swoim pociechom od najmłodszych lat je czytać i samemu po nie sięgać - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, której drugi tom dramatów radiowych ukazał się w ostatnim czasie. Nasza rozmówczyni podejmuje się także pisania spektakli dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Iwona Rusek Dwójka literatura Wacław Holewiński

"Szczęście do ludzi". Barbara Gruszka-Zych o poszukiwaniu mądrości

"Czuję spokój, spotkałam tych ludzi i oni mnie tak wiele nauczyli, wiele powiedzieli zamiast mnie, przestawałam się przy nich szarpać, szukając słów, określeń, odpowiedzi. Oni dawali odpowiedzi na różne ważne pytania, (...) zwyczajnie mówili o swoim życiu, między słowami przekazując swoją mądrość" - tak o książce "Moi ważni. Portrety prywatne" i o "szczęściu do ludzi" opowiadała w Dwójce Barbara Gruszka-Zych - poetka, pisarka, dziennikarka, od kilku dekad związana z tygodnikiem "Gość Niedzielny". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Dorota Gacek Dwójka Czesław Miłosz poezja

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Leszek Długosz: warto być Polakiem

- Mamy niezwykłą historię, niezwykłą dzielność, poświęcenie. Mamy również świetny dorobek w obrębie kultury, znakomite postaci, które nas legitymizują, które świadczą o nas. Nie mamy powodu, jak niestety się to obserwuje, stać w kątku, czuć się gorszym i usprawiedliwiać się, że jesteśmy z tego obrzeża, czyli z Polski - mówił w "Poranku Dwójki" Leszek Długosz, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Idea.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Długosz poezja Dwójka Nagrody Mediów Publicznych 2022 Nagrody Mediów Publicznych KULTURA Paweł Siwek

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarz Włodzimierz Bolecki Andrzej Mietkowski Dwójka Anna Lisiecka

Rzeczpospolita Ujazdowska. Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Powieścią "Doktor Zosia" Ałbena Grabowska kończy fascynującą opowieść o wybitnych polskich naukowcach. Centralnym punktem nowej książki jest zburzony w czasie wojny Szpital Ujazdowski i pracujący tam wybitni specjaliści – lekarze i lekarki. O najtrudniejszej części swojej trylogii pisarka, scenarzystka i doktor nauk medycznych opowiedziała w audycji "Rozmowy po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  literatura Jakub Kukla Dwójka

Miasto z historią w tle. "Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wołominie

Pierwsze skojarzenia z tym miastem to historie gangsterskie z lat 90. XX wieku, ale jest to też urocze mazowieckie miasteczko z wielką historią w tle: m.in. walk partyzanckich w czasie powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. "Jedyne takie miejsce" gościło w Wołominie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołomin Roman Czejarek Warszawa Białystok Zofia Nałkowska historia Polski II wojna światowa Pruszków bitwa warszawska Wacław Nałkowski Miejski Dom Kultury w Wołominie Huta Szkła w Wołominie Bitwa pod Wizną Władysław Raginis Stanisław Brykalski